Nageliella purpurea
Synonim: Hartwegia comosa Lindley ex Pfitzer, Hartwegia purpurea Lindley.
Występowanie:
Południowo-zachodni Meksyk i Ameryka Środkowa, włączając Gwatemalę, Honduras, Nikaraguę i Salwador. Rosną zwykle w lasach sosnowo-dębowych na skalistych wzgórzach, do wysokości 1500 m, na zboczach gór skierowanych w stronę Pacyfiku. W Meksyku spotyka się je jednak w stanach Veracruz, Chiapas i Oaxaca, czyli po stronie atlantyckiej kontynentu. Rosną tu zwykle na poziomych gałęziach dębów w płytkim mchu i nagromadzonych szczątkach.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 31°C i 5°C. Średnia wilgotność około 80% przez cały rok. Opady od 0 mm w styczniu i lutym do 260 mm przez całe lato. Średnie temperatury (dzień/noc) od 22,2/11,1°C w styczniu do 26,7/15,6°C w maju. Okres kwitnienia: Od kwietnia do października z maksimum przypadającym w lipcu.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. Nageliella purpurea może być łatwo odróżniona od Nageliella angustifolia, ponieważ ma szersze, cieńsze liście i nieco większe kwiaty z torbiastą ostrogą przy podstawie warżki. Tych cech nie ma N. angustifolia.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to niewielki, tworzący kępy epifit o wzroście sympodialnym i wysokości 5-20 cm.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 2-8 cm długości. Są raczej łodygowate w kształcie, ale ich górna część jest pogrubiona lub maczugowata.
Liście:
Liście mają 3-12 cm długości i 0,7-3,0 cm szerokości. Pojedynczy, wyprostowany, skórzasty liść wyrasta z wierzchołka każdej pseudobulwy. Jest on owalno lancetowaty, mniej lub bardziej ostro zakończony i zwykle ma brązowo-purpurowe plamki.
Kwiatostan:
Kwiatostan osiąga do 48 cm długości. Cienka, drutowata, prosta do wygiętej szypułka wyrasta z wierzchołka najmłodszego pędu i jest okryta podstawą liścia. Każda szypułka ma cienkie, suche, ściśle przylegające osłonki. Po przekwitnięciu nie należy usuwać pędu kwiatowego, bo będzie dalej rósł i wytwarzał nowe grona kwiatów na wierzchołku przez okres nawet kilku lat, jeżeli tylko wierzchołek nie zostanie zniszczony.
Kwiaty:
Na samym końcu każdego kwiatostanu wyrasta kilka purpurowo-czerwonych, ciasno ułożonych kwiatów.
Foto: © Copyright Dale Borders. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Miseczkowate kwiaty mają ok. 0,7 cm średnicy między wierzchołkami bocznych płatków zewnętrznych. Płatek grzbietowy jest tępo zakończony, wklęsły, eliptyczny, ma 0,7-0,9 cm długości, 0,2-0,4 cm szerokości i jest skierowany do przodu, tworząc kapturek nad prętosłupem. Szeroko trójkątne boczne płatki zewnętrzne mają 0,7-0,9 cm długości i 0,3-0,5 cm szerokości. Przy podstawie są połączone, tworząc wyraźny lejek. Eliptyczno-lancetowate płatki okółka wewnętrznego, nieco krótsze niż płatki okółka zewnętrznego, o szerokości nie będącej nawet połową szerokości płatków zewnętrznych, mają frędzelki i malutkie włoski wzdłuż brzegów. Płatki obu okółków są mniej lub bardziej wysunięte do przodu, nadając kwiatom kształt miseczkowaty. Warżka i prętosłup są połączone na części długości, tworząc mały woreczek przy podstawie.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |