Neofinetia falcata
Występowanie:
Północno-wschodnia Azja. Pierwsze rośliny odkryte przez Thunberga w południowej Japonii rosły na wzgórzach w pobliżu portu Nagasaki na wyspie Kyushu. Obecnie wiadomo, że występują one na większym obszarze - znajduje się je także na wyspach Honshu, Shikoku, i Kyushu. Ponadto ich obecność stwierdzono na małych wyspach Yakusima i Tanegasima, leżących na południe od wyspy Kyushu, na Okinawie w archipelagu Ryukyu, a także w Chinach i w Korei. N. falcata może rosnąć na skałach, ale zwykle rośnie epifitycznie na małych gałęziach drzew gubiących liście, co skutkuje silnym naświetleniem w okresie zimy i wczesnej wiosny. Rośliny rosną zwykle na gałęziach pod pewnym kątem, zabezpieczając się tym samym przed zbieraniem się wody deszczowej u podstawy liści.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i -7°C. Średnia wilgotność 80% przez cały rok. Opady od 86 mm w styczniu do 434 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 11,7/2,8°C w styczniu do 30,6/23,3°C w sierpniu. Okres kwitnienia: Od maja do września.
Uwagi różne:
Neofinetia falcata kwitnie zwykle w okresie lato - jesień. Uprawiane rośliny są bardzo podatne na zagniwanie, jeśli rosną w pozycji pionowej. Dlatego zaleca się montowanie lub sadzenie tych roślin pod pewnym kątem, aby zapewnić odpływ wody z liści.
Uwagi dotyczące hybryd:
Liczba chromosomów wynosi 2n = 38. W ostatnich czasach N. falcata jest szeroko stosowana w krzyżowaniach z gatunkami Vanda i Ascocentrum, tworząc urocze, miniaturowe hybrydy. Na potomstwo przekazuje miniaturowe rozmiary, natomiast nie wiadomo, czy przekazuje tolerancję na niskie temperatury. Wydaje się jednak prawdopodobne, że N. falcata może być używana do otrzymania odpornych na niskie temperatury krzyżówek z gatunkami Vanda, Ascocentrum, Phalaenopsis i innych gatunków z podplemienia Sarcanthinea.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to miniaturowy epifit monopodialny, zwykle nie przekraczający 6 cm, ale czasem dorastający do 15 cm. Wyglądem przypomina karłowatą vandę.
Pseudobulwy:
Brak. Występuje tylko krótka łodyga, a roślina łatwo się rozkrzewia, wypuszczając nowe rośliny z kątów liściowych przy podstawie.
Liście:
Na każdym pędzie roślina ma kilka par lekko złożonych, mięsistych, ostro zakończonych liści. Mają one zwykle 5-10 cm długości i często są łagodnie wygięte. Liście te zwykle są jasnozielone, ale czasami zdarza się, że mają kremowo-białe podłużne paseczki.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma długość około 7,5 cm, ale zwykle jest krótszy niż liście. Z podstawy zwykle trzeciego od góry liścia wyrasta równocześnie kilka prostych kwiatostanów. W przypadku dorosłych roślin nie wytwarzających kwiatostanu w danym sezonie zamiast kwiatostanu często wytwarzany jest nowy przyrost.
Kwiaty:
Każdy kwiatostan składa się z 3-7 czysto białych kwiatów o średnicy około 3 cm. Ich długość jest z reguły większa od szerokości. Kwiaty zwykle silnie pachną, zwłaszcza w nocy. Każdy kwiat posiada zakrzywioną ostrogę, podobną do szydełka, o długości ok. 3,7 cm. Płatek grzbietowy i płatki okółka wewnętrznego odginają się do góry, płatki zewnętrzne zakrzywiają się w dół i na zewnątrz, a krótka, trójklapowa warżka wyrasta w dół spod prętosłupa.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |