Neolauchea pulchella
Synonim: Meiracyllium wettsteinii Porsch, Isabelia pulchella (Krenzlin) Senghas and Teuscher.
Występowanie:
Brazylia. Ten miniaturowy epifityczny gatunek spotykany bywa na umiarkowanych wysokościach, na zimnych i wilgotnych górskich obszarach południowo-wschodnich stanów Parana, Santa Catarina i Rio Grande do Sul, a niektórzy podają, że występuje także w Rio de Janeiro i Sao Papule. Wysokość siedliska naturalnego nie jest podana, ale oceniamy ją na bliską poziomu morza, ponieważ niektórzy hodowcy podają, że rośliny te wymagają warunków umiarkowanych do ciepłych. Dane pokazują jednak, że zimą minimalne temperatury na tym obszarze są znacznie chłodniejsze niż wartości sugerowane przez niektórych hodowców.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 41°C i -4°C. Średnia wilgotność około 70% przez cały rok. Opady 80-130 mm przez cały rok. Średnie temperatury (dzień/noc) od 18,9/9,4°C w styczniu do 30,6/20,0°C w sierpniu. Okres kwitnienia: Od października do stycznia, z maksimum w listopadzie.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to epifit o wzroście sympodialnym, o wysokości 6-7 cm.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 0,5-1,2 cm długości. Są wąsko jajowate, wyższe niż szersze, a przy podstawie są okryte włóknistymi osłonkami. Przyrosty są oddalone od siebie co 2,0-2,5 cm wzdłuż bardzo wydłużonego, pełzającego, rozgałęziającego się, giętkiego kłącza. Rośliny te często wyrastają poza podkładkę, a nowe przyrosty wiszą swobodnie w powietrzu, i rośliny z tego powodu nie cierpią. Gdy są uprawiane przy wysokim poziomie światła, to liście i pseudobulwy często są zabarwione na czerwono.
Liście:
Liść ma 5,0-6,4 cm długości. Na każdym przyroście wyrasta pojedynczy, trawiasty liść, wydłużony, skórzasty i prawie cylindryczny.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 5 cm długości. Wyprostowany lub wygięty, nitkowaty pęd kwiatowy wyrasta z wierzchołka najmłodszej dojrzałej pseudobulwy.
Kwiaty:
1. Na wierzchołku pędu kwiatowego wyrasta pojedynczy kwiat. Kwiaty nie otwierają się całkowicie i mają 1,5-2,0 cm w poprzek elementów kwiatów, które mają kolor różowo-czerwony lub liliowy. Warżka jest zwykle nieco jaśniejsza, a przy podstawie brązowawa. Płatek grzbietowy jest skierowany do przodu nad prętosłupem i jest raczej wklęsły. Warżka jest wklęsła przy podstawie, a podstawy bocznych płatków zewnętrznych łączą się z podstawą warżki i prętosłupa tworząc zagłębione powiększenie nektarnika.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |