Oncidium croesus
Synonim: Oncidium longipes Hooker, Oncidium longipes Lindley var. croesus (Rchb. f.) Veitch. Niektórzy autorzy uważają Oncidium croesus Rchb. f. za synonim Oncidium longipes Lindley & Paxton, ale większość traktuje je jako oddzielne gatunki. Veitch (1887-1894) uważa jednak Oncidium croesus za odmianę Oncidium longipes Lindley & Paxton, a Hawkes (1965) za synonimy.
Występowanie:
Brazylia. Rośliny opisywane pierwotnie jako Oncidium croesus pochodziły z wilgotnych nadbrzeżnych gór w pobliżu Rio de Janeiro i pobliskich gór Organ. Nie podano jednak wysokości ich środowiska naturalnego, a więc temperatury podane w tabeli klimatycznej i zalecenia dotyczące uprawy należy traktować z ostrożnością.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 30°C i 3°C. Nie ma danych dotyczących średniej wilgotności. Opady od 20 mm w styczniu-lutym do 282 mm w lipcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 19,4/10,6°C w styczniu do 25,0/16,4°C w sierpniu. Okres kwitnienia: styczeń
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparto na raportach Cogniaux (1893-1906). Hawkes (1965) podaje, że rośliny znane jako Oncidium longipes var. croesus kwitną od wiosny do początku lata.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Oncidium croesus Rchb. f. jest atrakcyjnym, karłowatym gatunkiem, którego przyrosty osiągają do 18 cm wysokości. Są one bardzo podobne do Oncidium longipes Lindley i Paxton, a różnią się tylko nieco większymi i inaczej wybarwionymi kwiatami.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 2,0-2,5 cm długości. Są one małe, jajowate do wydłużonych, bocznie spłaszczone i rosną w grupach po 3-4 na nieco wspinającym się kłączu grubości ołówka.
Liście:
Liście mają 10-15 cm długości i 1,2 cm szerokości. 1-2 błyszcząco-zielone, nieco skórzaste, wydłużone liście wyrastają na szczycie każdej pseudobulwy.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma do 15 cm długości. Wyprostowany pęd kwiatowy wyrasta przy podstawie pseudobulwy i ma kształt zygzakowaty. Każdy kwiat jest osadzony na szypułkowatej zalążni o długości do 3 cm.
Kwiaty:
W każdym kwiatostanie jest 3 do 5 błyszczących, trwałych kwiatów. Kwiaty mają do 4,5 cm średnicy, ciemne brązowawo-purpurowe płatki obu okółków i złotożółtą warżkę, która ma brązowawo-purpurowe do aksamitno-czarnego obramowanie wokół grzebieniowatego wyrostka. Paskowate płatki okółka zewnętrznego mają pofalowane brzegi i ostro zakończone wierzchołki. Płatek grzbietowy ma około 1 cm długości i 0,4-0,5 cm szerokości. Boczne płatki zewnętrzne mają ok. 1,5 cm długości i 0,4-0,5 cm szerokości. Podłużne, ukośne płatki okółka wewnętrznego mają 1 cm długości i 0,5-0,6 cm szerokości. 3-klapowa warżka ma ok. 1 cm długości i dość małe, zaokrąglone boczne działki przy podstawie oraz dużą, szeroko rozpostartą, nerkowatego kształtu działkę środkową o szerokości do 1,7 cm, oraz płytkie zagłębienie na środku wierzchołkowego brzegu. Grzebieniowaty wyrostek, mięsisty, o kształcie wydłużonego dysku, jest pokryty licznymi drobnymi, wystającymi brodawkami i z przodu ma 2 wyraźne ząbki. Mały prętosłup posiada parę bardzo wąskich, prawie szczątkowych skrzydełek przy wierzchołku.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |