Oncidium onustum
Występowanie:
Ekwador i Peru. Rośliny występują na nadmorskich nizinach zachodniego Ekwadoru i północno-zachodniego Peru, gdzie opady są sporadyczne, ale powietrze cechuje wysoka wilgotność. Rosną zarówno na kaktusach, jak i na drzewach w suchych lasach, zwykle na poziomie morza , ale donoszono również o ich znajdowaniu na wysokości 1200 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 10°C i 35°C. Średnia wilgotność około 80% przez cały rok. Opady od 1 mm w zimie do 97 mm w sierpniu Średnie temperatury (dzień/noc) od 28,3/19,7 w styczniu do 30,0/21,3 w listopadzie. Okres kwitnienia: Głównie październik, ale może kwitnąc cały rok.
Uwagi różne:
W naturalnym środowisku rośliny kwitną od jesieni do połowy zimy.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Mały, tworzący kępy epifit o wysokości do 12 cm. Przyrosty są ściśle rozmieszczone wzdłuż płożącego się kłącza.
Pseudobulwy:
Wysokość 3 cm i grubość 2 cm. Jajowate lub gruszkowate, nieco spłaszczone, koloru zielonego,popstrzone nieregularnymi, brązowo-czarnymi plamkami. Każda pseudobulwa posiada dobrze wykształcone, liściowate osłonki u podstawy.
Liście:
Jeden liść wyrasta z wierzchołka pseudobulwy, jest sztywny, wyprostowany, długości 9-10 cm, szerokości 1,2-1,5 cm. Liść jest gruby, skórzasty, szpiczasty na końcu, u podstawy złożony. Posiada na górnej powierzchni podłużny rowek wzdłuż środka liścia, któremu odpowiada podłużna wypukłość na spodzie.
Kwiatostan:
Dość sztywny, wyprostowany, o długości 20-25 cm, w górnej części łukowato wygięty, wyrasta u podstawy bulwy z podłużnej fałdki w liściowatej osłonce.
Kwiaty:
8-14. Górną część kwiatostanu stanowi zgrabne, składające się z żółtych kwiatów grono. Kwiaty mają średnicę 2cm, wysokość 2,5 cm, są w pełni otwarte. Zewnętrzne płatki okwiatu są trójkątne, spiczasto zakończone, koloru jasno-żółtego, z centralną czerwonawą linią. Duże, prawie okrągłe wewnętrzne płatki okwiatu są tępo zakończone oraz posiadają drobne czerwone plamki przy podstawie. Żółta warżka jest trójdzielna, szerokość środkowej części warżki jest mniejsza od szerokości bocznych brzegów. Jasnobrązowe zgrubienie w pobliżu prętosłupa pokryte jest bardzo drobnymi czerwonymi plamkami. Zielony prętosłup posiada jasnożółte skrzydełka z czerwonymi plamkami. Pokrywa komory pyłkowej jest żółta.
Tłumaczenie: Adam Dyduch |