Oncidium trulliferum
Występowanie:
Brazylia. Roślina występuje zarówno na równinach, jak i w zimniejszych górach w stanach Espírito Santo, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Paraná, Santa Catarina i prawdopodobnie Rio Grande do Sul. Nie udało się dotrzeć do informacji na temat zakresu wysokości nad poziom morza naturalnego siedliska lecz McQueens(1993) podaje, że uprawiane rośliny "wymagają wysokiej względnej wilgotności, środowiska od umiarkowanego do ciepłego, dobrego przewietrzania i światła od jasnego do półcienia". Na podstawie tego doniesienia określono wysokość siedliska nad poziomem morza, lecz hodowcy powinni z pewną ostrożnością podchodzić do wynikających z tego zaleceń dotyczących uprawy.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 38°C i 0°C. Średnia wilgotność 80% przez cały rok. Opady od 50 mm w zimie do 239 mm w lipcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 18,9/11,7°C w styczniu do 26,1/17,8°C w sierpniu. Okres kwitnienia: od sierpnia do grudnia.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Dość duży epifit wysokości 38 cm.
Pseudobulwy:
Wielkość około 10-21 cm długości i 2,5 cm szerokości. Szarozielone pseudobulwy są bardziej lub mniej podłużne, z kilkoma cienkimi pergaminowymi osłonkami.
Liście:
Długości 15-23 cm i szerokości 2.5-5 cm. 2-3 liście wyrastają z wierzchołka każdej pseudobulwy i są wyprostowane lub rozłożone. Są one podłużne do lancetowatych z ostrymi końcami, wąskie i złożone u podstawy.
Kwiatostan:
Długości 60 cm. Łukowato wygięty, proporcjonalny kwiatostan, w górnej części z odgałęzieniami, wyrasta z podstawy ostatnio dojrzałych pseudobulw.
Kwiaty:
Trwałe kwiaty mają średnicę 2,5 cm, płatki są od jasno do zielonożółtych, mają czerwono-brązowe paski, warżka jest w przedniej części czerwona; czerwone jest również zgrubienie. Wklęsły górny płatek okwiatu zewnętrznego, długości około 0,8 cm, tworzy rodzaj kapturka nad prętosłupem. Zewnętrzne, rozpostarte, łyżkowato ukształtowane płatki okwiatu, które są połączone u nasady, mają długość 1,2 cm i szerokość 0,4 cm. Prawie prostokątne, szeroko rozłożone płatki wewnętrzne, długości 1cm i szerokości 0,7 cm mają nieregularne, pofałdowane brzegi. Trójdzielna warżka długości 1,5 cm ma boczne, zaokrąglone, uszkowate płatki; okrągły, szeroko rozłożony płatek górny jest z grubsza dwódzielny o pofalowanym brzegu. Zgrubienie posiada trzy brodawkowate płatki. Przedni płatek przypomina siodełko, boczne zaś są rozłożone. Prętosłup jest zakrzywiony, prawie w kształcie litery "s", a wydłużone znamię w górnej części prętosłupa wraz ze swoją wypustką tworzy kształt zbliżony do dzioba. Taka wypustka jest bardzo zbliżona kształtem do spotykanej u spokrewnionego Oncidium ornithorhynchum występującego w Meksyku i Ameryce Środkowej. Jedna z uprawianych odmian posiada bladozielone błyszczące płatki bez czerwonych plamek, mięsista warżka jest jasnożółta lub prawie biała, z żółtym dużym zgrubieniem; prętosłup jest prawie biały z rozłożonymi, podłużnymi skrzydełkami w części szczytowej.
Tłumaczenie: Adam Dyduch |