Oncidium varicosum
Synonim: Oncidium euxanthinum Rchb. f., Oncidium geraense Barbosa-Rodrigues, Oncidium rodgersii hort. ex Bateman.
Występowanie:
Brazylia w stanach Minas Gerais, Sao Paulo i Goias. Zwykle rosną na słonecznych stanowiskach w półtropikalnych lasach, na wysokościach 600-800 m, ale obszar ich występowania rozciąga się do nadbrzeżnych i bagnistych lasów centralnego płaskowyżu Goias.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 39°C i 1°C. Średnia wilgotność waha się od 65% zimą do 75-80% przez resztę roku. Opady od 10 mm w styczniu do 140 mm przez całe lato. Średnie temperatury (dzień/noc) od 24,4/11,7°C w styczniu do 29,4/18,9°C w sierpniu. Okres kwitnienia: Może kwitnąć w ciągu całego roku, ale maksimum przypada późną jesienią.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. Dane dla Oncidium varicosum var. rogersii pokazują dokładnie te same okresy kwitnienia, z największym nasileniem jesienią.
Uwagi dotyczące hybryd:
Oncidium varicosum było używane w hybrydyzacji celem otrzymania wspaniałych hybryd oncidium, a niektóre z nich mają warżkę o średnicy prawie 10 cm.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to mały do średniego epifit o wzroście sympodialnym i wysokości 19-38 cm.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 4-8 cm długości i 2,0-2,5 cm szerokości. Gęsto skupione pseudobulwy są owalne do wydłużonych, bocznie spłaszczone, często żółtawo zielone, czasem z purpurowymi kropkami i z wiekiem stają się pomarszczone.
Liście:
Liście mają zwykle 15-23 cm długości, ale zdarza się, że wyrastają nawet do 30 cm. Z wierzchołka każdej pseudobulwy wyrastają 2 (rzadko 3) ostro zakończone, paskowate liście.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 91-150 cm długości. Jest dość pofalowany, wygięty łukowato lub zwisający i wyrasta przy podstawie najmłodszej dojrzałej pseudobulwy. Pęd kwiatowy pokryty jest nie ścierającym się białawym nalotem, a powyżej połowy długości rozgałęzia się. Wiecha kwiatowa Oncidium varicosum var. rogersii jest znacznie większa, bardziej rozgałęziona i bardziej rozłożysta niż w roślinie typowej.
Kwiaty:
Liczne. Kwiaty są rozmieszczone dość blisko siebie. Choć ich wielkość jest zmienna, to średnica typowego kwiatu rzadko przekracza 3,8 cm. Na zdjęciu poniżej przedstawiona jest odmiana standardowa.
Foto: © Copyright Libor Jankovsky. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Płatki obu okółków są małe i nie rzucające się w oczy, matowo żółte z jasnymi czerwono-brązowymi paskami. Duża warżka jest jaskrawo żółta i czasem ma czerwono-brązowe plamki z przodu grzebienia. Wklęsły, owalny do lancetowatego płatek grzbietowy ma 0,7-1,0 cm długości, 0,5 cm szerokości i jest skierowany do przodu, tworząc rodzaj kapturka nad prętosłupem. Nieco wklęsłe, mniej lub bardziej lancetowate boczne zewnętrzne płatki, połączone ze sobą od strony podstawy na połowie swojej długości, mają 0,9-1,2 cm długości i 0,4-0,5 cm szerokości. Wąsko wydłużone płatki okółka wewnętrznego mają ok. 1,0 cm długości, często są zakrzywione i mają odgięte i pomarszczone brzegi. Duża warżka, o kształcie spódniczki, ma 2-3 cm szerokości. 3-klapowa warżka ma mniej lub więcej zaokrąglone boczne działki z pofalowanymi brzegami i szeroko rozpostartą działkę środkową, także zaokrągloną, z pofalowanymi brzegami i rozdwojoną na wierzchołku. Grzebień składa się z 2 ciągów po 3 zęby ułożonych jeden za drugim, z pierścieniem wypukłych żyłek z każdej strony. Podłużne skrzydełka na prętosłupie są ząbkowane. Oncidium varicosum var. rogersii różni się wielkością kwiatów, które mogą mieć średnicę większą niż 5 cm, ich warżka w kształcie spódniczki jest zwykle nieco szersza, a działka środkowa jest na wierzchołku rozdzielona na 4 części zamiast na 2, jak to jest w typowej roślinie.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |