Paphiopedilum lowii

(Lindley) Pfitzer 1895
Podrodzina: Cypripedioideae
Podrodzaj: Polyantha
Sekcja: Polyantha

Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Paphiopedilum lowii

Synonim: Cypripedium lowii Lindley, Cordula lowii (Lindley) Rolfe. 

Występowanie:

Sumatra, Półwysep Malajski, Borneo, Jawa i Celebes. Na pierwszy rzut oka Paphiopedilum lowii wydaje się być epifitem, litofitem i storczykiem naziemnym, ale jest epifitem humusowym. Jego korzenie zagłębiają się w grubym mchu na drzewach, w liściastej ściółce, w mchu lub w humusie wypełniającym zagłębienia głazów lub nierówności na ścianach klifów. Rosną blisko wody lub na obszarach o dużych opadach deszczu i zwykle spotyka się je na jasnych stanowiskach, często nawet w zasięgu pełnego słońca przez część dnia. Choć zwykle spotyka się je na wysokościach 760-1370 m, to są doniesienia o znajdowaniu ich znacznie niżej, na wysokości 250 m, ale i znacznie wyżej, na wysokości 1600 m.   

Klimat:

Skrajne zanotowane temperatury to 30°C i 12C.
Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok.
Opady od 175 mm w lipcu do 688 mm w styczniu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 25,0/16,5°C w styczniu do 26,7/16,5°C w maju.
Okres kwitnienia: Może kwitnąć w ciągu całego roku, z maksimum przypadającym w maju.

Uwagi dotyczące hybryd:

Liczba chromosomów wynosi 2n = 26.

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to duży storczyk epifityczny o gęsto wyrastających przyrostach, zwykle rosnący w ściółce liściowej.  

Pseudobulwy/łodyga:

Brak.

Liście:

Liście mają do 40 cm długości i do 5,5 cm szerokości. Każdy przyrost ma 4-6 wydłużonych, paskowatych, nieco pochylonych liści. Pierwszy i ostatni liść każdego przyrostu jest znacznie mniejszy niż pozostałe. Liście są jednolicie zielone, skórzaste, mają nieco ząbkowane brzegi i przy podstawie są wzdłużnie złożone. Ich górna powierzchnia jest nieco rowkowana, a spodnia ma wyraźne wybrzuszenia. Są tępo zakończone, a wierzchołek jest nierówno rozdwojony, tworząc zmienny w kształcie, tępy ząbek.   

Kwiatostan:

Kwiatostan ma do 100 cm długości. Wyprostowany pęd kwiatowy jest jaskrawo zielony do brązowawo-zielonego i gęsto pokryty włoskami. Przylistki kwiatowe stanowią jedna trzecią do jednej drugiej długości zalążni, która ma 6,5-8,0 cm długości, jest żółtawo-zielona do purpurowej i mocno owłosiona. 

Kwiaty:

Około 6 w kwiatostanie, ale czasem może być więcej. Kwiaty mają do 14 cm średnicy i ok. 7 cm wysokości. Płatek grzbietowy jest żółty do zielonego, a przy podstawie jest mniej lub bardziej intensywnie zabarwiony na brązowo lub kasztanowo z promieniście rozchodzącymi się smużkami, które rozciągają się od podstawy aż do górnej połowy. Płatek dolny jest jasnozielony. Podstawa płatków okółka wewnętrznego jest żółtawo-zielona i poznaczona brązowymi plamkami, które czasem mają kształt oczek. Rozszerzona część wierzchołkowa tych płatków jest fioletowa do różowej. Warżka jest zielonawo-brązowa do ciemnobrązowej i zwykle ma dobrze widoczne ciemniejsze żyłki. Założone do środka boczne działki mają jaśniejszy kolor i brązowe kropki. Pokrywa komory pyłkowej jest kremowa do żółtej, od dolnej części aż do środka jest zabarwiona brązowo, a na brzegach ma purpurowe włoski. Płatek grzbietowy ma około 4,0 cm długości i 3,5 cm szerokości. Jest szeroko jajowaty i ostro zakończony. Część przy podstawie jest wypukła, a brzegi są dość ostro odgięte, natomiast górna część jest wklęsła, a jej brzegi zakrzywiają się do przodu. Płatek dolny jest prawie tak samo długi, jak płatek grzbietowy, ale nieco węższy. Jest wklęsły, odstaje od warżki, czasem ma rozdwojony wierzchołek, a czasem jest rozdzielony na dwa oddzielne boczne płatki zewnętrzne. Płatki okółka wewnętrznego mają 6,0-7,5 cm długości i 1,5 cm szerokości. Mają kształt łopatkowaty, rozkładają się poziomo z lekkim wygięciem w dół i są skręcone tak, że ich przednia strona jest skierowana do przodu wzdłuż szerszej, wierzchołkowej połowy. Wyraźnie torbiasta warżka wyrasta pod kątem 90° w stosunku do zalążni. Ma do 4,5 cm długości i 3 cm szerokości przy gardzieli. Pokrywa komory pyłkowej ma kształt odwróconego serca. Jest wypukła i ma mały, prosty, owłosiony rożek przy podstawie oraz tępy ząbek w zatoczce wierzchołkowej krawędzi.  

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

Podobna w ciągu całego roku - średnie temperatury dnia 25-27°C, średnie temperatury nocy 16-17°C, z amplitudą wahań dobowych 9-11°C. Z uwagi na fakt występowania w szerokim zasięgu wysokości rośliny powinny przystosować się do temperatur o 4-6°C wyższych lub 2-3°C niższych niż podane. Hodowcy podają, że jest to storczyk łatwy w uprawie i w doprowadzeniu do kwitnienia, ponieważ toleruje różne warunki uprawy.  

Światło:

20000-30000 luksów. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza.  

Podlewanie:

Opady deszczu są bardzo intensywne przez cały rok. Uprawiane rośliny powinny być często podlewane z lekkim tylko przesychaniem pomiędzy podlewaniami.  

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień lub co dwa tygodnie 1/10-1/4 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Przez cały rok powinno się stosować przemiennie nawóz o wysokiej zawartości azotu z nawozem o zwiększonej ilości fosforu. Należy zapobiegać gromadzeniu się soli mineralnych w doniczce, czyli regularnie przepłukiwać podłoże.  

Podłoże:

Hodowcy używają bardzo różnych podłoży, ale zawsze musi być ono luźne, przepuszczalne, takie które utrzymuje wilgoć, ale nie nasiąka. Do stosowanej mieszanki można dodać pociętego mchu torfowca, zwłaszcza jeżeli rośliny nie mogą być latem codziennie podlewane lub jeśli w miejscu uprawy panuje niższa wilgotność. Hodowcy podają, że są one bardzo tolerancyjne zarówno na nadmiar gromadzących się soli, jak i na rozkładające się podłoże. Paphiopedilum lowii jest w stanie przeżyć nadmiar soli i nawozów, a także rozkładające się podłoże lepiej niż większość innych gatunków, ale nie powinno być nadmiernie narażane przez długi okres czasu na takie warunki, bo może to w końcu spowodować problemy z gniciem korzeni. Rośliny powinny być przesadzane co 2-3 lata. Przesadzania dokonuje się zwykle późną zimą lub wczesną wiosną.  

Wilgotność powietrza:

85-90% przez większość roku, ze spadkiem na krótko latem do około 80%.  

Okres spoczynku:

Przedstawione tu warunki temperaturowe powinny być utrzymywane przez cały rok. Podlewanie zimą należy w pewnym stopniu ograniczyć, zwłaszcza w przypadku roślin uprawianych w ciemniejszych warunkach krótkiego dnia typowych dla wyższych szerokości geograficznych, ale nie powinny one zupełnie wysychać. Hodowcy podają, że do zainicjowania kwitnienia potrzebny jest krótki okres spoczynku.