Paphiopedilum philippinense
Synonim: Cypripedium philippinense Rchb. f., Selenipedium laevigatum (Bateman) May, Cypripedium laevigatum Bateman, Cypripedium cannartianum hort. ex Lindenia, Cypripedium roebbelinii Rchb. f. var. cannartianum hort. ex Linden, Paphiopedilum laevigatum (Bateman) Pfitzer, Paphiopedilum philippinense (Rchb. f.) Stein var. cannartianum (hort. ex Lindenia) Pfitzer, Cordula philippinensis (Rchb. f.) Rolfe.
Występowanie:
Filipiny. Rośliny są szeroko rozpowszechnione na filipińskich wyspach, począwszy od wyspy Luzon na północy, w północnej części Mindanao, a za zachodzie na wyspie Palawan. Paphiopedilum philippinense zwykle rośnie w szczątkach liściowych na wapiennych klifach i głazach, często na zupełnie otwartych przestrzeniach wystawionych na słońce, na wysokościach od poziomu morza do 500 m. Spotyka się je także na małej wysepce pomiędzy południowym krańcem wyspy Palawan i północnym Borneo.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 34°C i 18°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 38 mm w kwietniu do 376 mm w lipcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 26,7/21,1°C w styczniu do 30,0/23,6°C w maju. Okres kwitnienia: Od stycznia do września, z maksimum w maju.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w tabelach klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. W naturze rośliny kwitną od zimy do wiosny.
Uwagi dotyczące hybryd:
Liczba chromosomów wynosi 2n = 26.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to raczej duży storczyk epifityczny z gęsto skupionymi przyrostami.
Pseudobulwy/łodyga:
Raczej krótka łodyga jest otoczona zachodzącymi na siebie, dwurzędowo ułożonymi, złożonymi podłużnie podstawami liści.
Liście:
Liście mają 20-50 cm długości i 2,0-5,5 cm szerokości. Na każdym przyroście wyrasta do 9 zwieszających się do wygiętych łukowato liści, ułożonych dwurzędowo. Są one bardzo grube, zaokrąglone lub tępo zakończone, mają nierówno rozszczepiony koniec, ich powierzchnia jest błyszcząca i jednolicie zielona, na spodniej stronie mają wyraźnie wybrzuszony nerw środkowy, a w przekroju wyglądają jak litera V.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma do 50 cm długości. Szypułka jest pokryta purpurowymi włoskami. Eliptyczne, ostro zakończone, owłosione przylistki mają długość do 5 cm i szerokość 0,2 cm.
Kwiaty:
2-5 w każdym kwiatostanie. Kwiaty mają raczej zmienną wielkość, osiągają do 20 cm wysokości, wliczając w to długie, zwisające płatki okółka wewnętrznego, a ich średnica wynosi do 8,5 cm. Szeroko-jajowaty, ostro zakończony płatek grzbietowy ma długość 4 cm i szerokość 2-3 cm. Jest biały z purpurowo-brązowymi podłużnymi żyłkami i puszystymi włoskami wzdłuż brzegów. Płatek dolny jest podobny do grzbietowego, ale nieco węższy i ma zielonkawe żyłki. Długie, zwisające, podobne do wstążek płatki okółka wewnętrznego są kilkakrotnie skręcone na całej długości. Są wydłużone, mają 12-17 cm długości i 0,5-0,7 cm szerokości, zwężają się tworząc ostry wierzchołek i mają brodawki wzdłuż górnych brzegów. Brzegi płatków okółka wewnętrznego mają także rzęski ułożone w pęczki wyrastające z brodawek. Płatki są żółte przy podstawie, przechodząc w ciemną czerwonawą purpurę na większej części ich długości, a następnie bledną do jasnej zieleni przy wierzchołku. Warżka ma kształt odwróconego hełmu i do 3 cm długości i 1,7 cm szerokości. Jest koloru płowo-żółtego do brązowawo-płowego i ma zielono-brązowe prążki. Dysk pokrywy komory pyłkowej ma nieco sercowaty kształt, jest żółty z zielonymi żyłkami i po każdej stronie ma czarno-purpurowe włoski.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |