Phalaenopsis aphrodite

Rchb.f. 1862
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Vandeae
Podplemię: Aeridinae

 

Foto: © Greg Allikas - www.orchidworks.com. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Phalaenopsis aphrodite

Synonim: P. amabilis, z którym jest często mylony, jest nadal formalną nazwą obowiązującą przy rejestracji hybryd. Przez lata roślina ta była znana jako P. amabilis var. ambigua, var. aphrodite, var. dayana, var. erubescens, var. longifolia i var. rotundifolia. Inne synonimy to P. ambigua, P. babuyana, P. erubescens, P. formosa, P. formosana i P. formosum. Phalaenopsis aphrodite krzyżuje się naturalnie z P. equestris, dając P. x intermedia.

Występowanie:

Od Tajwanu do Filipin. Spotyka się go w pierwotnych i wtórnych lasach, na wysokościach od poziomu morza do 300 m.

Klimat:

Skrajne zanotowane temperatury to 36,7°C i 11,7°C.
Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok.
Opady od 98 mm w marcu do 411 mm w sierpniu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 24,4/19,4 w styczniu do 31,1/25,6 przez całe lato.
Okres kwitnienia: od stycznia do kwietnia.

Uwagi różne:

P. aphrodite jest łatwy w uprawie i dostosowuje się do różnych warunków.

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to średni lub duży epifit monopodialny.

Pseudobulwy:

Brak.

Liście:

Roślina ma zwykle 3-5 liści. Liście mają 20-38 cm długości, górna powierzchnia jest jednolicie ciemnozielona, a dolna zabarwiona na purpurowo.

Kwiatostan:

Kwiatostan jest znacznie dłuższy niż liście i czasem rozgałęzia się. Roślina wydaje zwykle 2 pędy kwiatowe. Kwiaty są dość rzadko rozmieszczone na wygiętych w dół pędach kwiatowych.

Kwiaty:

Liczne. Kwiaty mają 6-9 cm średnicy. Wykazują delikatną teksturę i mają efektowny, szeroko-płatkowy kształt. Płatki obu okółków są białe z kremowym lub zielonkawym zabarwieniem. Warżka jest również biała i ma czerwone i żółte plamki. Z jej końca po obu stronach wyrastają długie, zakręcone, nitkowate przydatki.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Średnia temperatura dnia latem wynosi 29-31°C, a średnia nocy 22-26°C, z amplitudą dobową 5-6°C.

Światło:

10000-12000 luksów. Niebo nad naturalnymi siedliskami jest zwykle zachmurzone.

Podlewanie:

Rośliny powinny być regularnie podlewane. Do podlewania zaleca się ciepłą wodę o temperaturze 21°C. Schemat opadów to wilgotno/mokro, z nieco bardziej suchym okresem 1-2 miesięcy wiosennych.

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu zaleca się stosowanie raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu do storczyków.

Podłoże:

Jako podłoże stosuje się korę o granulacji 12-16 mm z dodatkiem składników zatrzymujących wilgoć, albo mech torfowiec z dodatkiem perlitu lub węgla drzewnego dla polepszenia drenażu. Przesadzanie należy przeprowadzać po kwitnieniu.

Wilgotność powietrza:

Około 80-85% przez cały rok.

Okres spoczynku:

Średnie temperatury dnia zimą to 24-27°C, a średnie nocy 19-23°C, z amplitudą dobową 4-6°C. P. aphrodite może dostosować się do chłodniejszych warunków, ale lepiej rośnie w warunkach cieplejszych. Zdarzyło się, że roślina przeżyła zimę w temperaturze 1,7°C, ale w temperaturze 7°C lub niższej musi być utrzymywana sucho. Po zakończeniu kwitnienia przez okres 1-2 miesięcy należy nieco zredukować podlewanie i nawożenie.