Phalaenopsis aphrodite
Synonim: P. amabilis, z którym jest często mylony, jest nadal formalną nazwą obowiązującą przy rejestracji hybryd. Przez lata roślina ta była znana jako P. amabilis var. ambigua, var. aphrodite, var. dayana, var. erubescens, var. longifolia i var. rotundifolia. Inne synonimy to P. ambigua, P. babuyana, P. erubescens, P. formosa, P. formosana i P. formosum. Phalaenopsis aphrodite krzyżuje się naturalnie z P. equestris, dając P. x intermedia.
Występowanie:
Od Tajwanu do Filipin. Spotyka się go w pierwotnych i wtórnych lasach, na wysokościach od poziomu morza do 300 m.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 36,7°C i 11,7°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 98 mm w marcu do 411 mm w sierpniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 24,4/19,4 w styczniu do 31,1/25,6 przez całe lato. Okres kwitnienia: od stycznia do kwietnia.
Uwagi różne:
P. aphrodite jest łatwy w uprawie i dostosowuje się do różnych warunków.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to średni lub duży epifit monopodialny.
Pseudobulwy:
Brak.
Liście:
Roślina ma zwykle 3-5 liści. Liście mają 20-38 cm długości, górna powierzchnia jest jednolicie ciemnozielona, a dolna zabarwiona na purpurowo.
Kwiatostan:
Kwiatostan jest znacznie dłuższy niż liście i czasem rozgałęzia się. Roślina wydaje zwykle 2 pędy kwiatowe. Kwiaty są dość rzadko rozmieszczone na wygiętych w dół pędach kwiatowych.
Kwiaty:
Liczne. Kwiaty mają 6-9 cm średnicy. Wykazują delikatną teksturę i mają efektowny, szeroko-płatkowy kształt. Płatki obu okółków są białe z kremowym lub zielonkawym zabarwieniem. Warżka jest również biała i ma czerwone i żółte plamki. Z jej końca po obu stronach wyrastają długie, zakręcone, nitkowate przydatki.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |