Phalaenopsis equestris

(Schauer) Rchb. f. 1849
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Vandeae
Podplemię: Aeridinae

 

Foto: © Bernt Nilsson. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Phalaenopsis equestris

Synonim: P. riteiwanensis i P. rosea są uznanymi synonimami. P. equestris krzyżuje się z P. amabilis, dając naturalną hybrydę P. x intermedia, a skrzyżowanie z P. schillerana daje naturalną hybrydę P. x veitchiana.  

Występowanie:

Od filipińskiej wyspy Luzon do Tajwanu, na wysokościach 0-300 m, w pobliżu strumieni w gorących dolinach.

Klimat:

Skrajne zanotowane temperatury to 37°C i 13°C.
Średnia wilgotność waha się od 70% wiosną do około 80% przez pozostałą część roku.
Opady od 13 mm w lutym do 432 mm w lipcu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 28,7/19,2°C w styczniu do 32,6/22,6°C w maju.
Okres kwitnienia: Przez cały rok, ale najczęściej wiosną i jesienią.

Uwagi różne:

P. equestris jest łatwy w uprawie i łatwo adaptuje się do różnych warunków. Na kwiatostanach często powstają keiki, a z bryły korzeniowej często wyrastają boczne odrosty, które zakwitają równocześnie z rośliną macierzystą. Korzeni i pędów kwiatowych nie należy obcinać, bo z upływem lat mają tendencję do dalszego wzrostu i rozgałęziania się. 

Uwagi dotyczące hybryd:

Stosowany w czerwonych hybrydach P. equestris przekazuje różową warżkę i rozgałęziające się pędy kwiatowe. Inną, normalnie niewidoczną u gatunku cechą jest prążkowanie płatków. Kwiaty u potomstwa są zwykle małe i rzadko rozmieszczone. Ta roślina najlepiej służy jako dawca pyłku. 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to średniej wielkości epifit monopodialny.

Pseudobulwy:

Brak.

Liście:

Roślina ma zwykle 3-5 liści. Jasne, błyszcząco-zielone liście mają 15-20 cm długości, są mięsiste, zwisające i wydłużone.  

Kwiatostan:

Do 14 na dorosłej roślinie. Pędy kwiatowe mają 30-46 cm długości. Każdego roku wyrasta kilka wiecznie zielonych kwiatostanów. Pędy kwiatowe są lekko pupurowe, sztywe, zygzakowate i półwzniesione. Mogą być proste lub rozgałęzione i mogą kwitnąć przez wiele lat. 

Kwiaty:

10-15 w każdym kwiatostanie. Przez okres wielu miesięcy kwiaty otwierają się po 2-3 jednocześnie. Trwałe kwiaty mają 2,5-3,8 cm średnicy. Ich wielkość jest zmienna i zwiększa się wraz z wydłużaniem się pędu kwiatowego. Delikatne kwiaty, z płatkami okółka zewnętrznego wygiętymi do tyłu, mają zmienną kolorystykę. Kwiaty są zwykle białe, w różny sposób zabarwione na różowo i mogą mieć plamki purpurowe, pomarańczowe lub różowe. Warżka jest różowa z żółtymi działkami bocznymi.  

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Średnie temperatury dnia latem to 29-33°C, a średnie nocy 21-23°C, z amplitudą dobową 7-10°C. 

Światło:

10000-12000 luksów w okresie lata.

Podlewanie:

W okresie wzrostu roślinom należy zapewnić wystarczający poziom wilgotności. Schemat opadów to wilgotno/ sucho. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu zaleca się stosowanie raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. 

Podłoże:

12-16 mm kawałki kory jodłowej lub sosnowej. Rośliny najlepiej przesadzać natychmiast po kwitnieniu, albo gdy rozpoczyna się wzrost nowych korzeni. 

Wilgotność powietrza:

Latem 80% lub więcej.

Okres spoczynku:

Zimą średnie temperatury dnia wynoszą 29-31°C, a nocy 19-21°C, z amplitudą dobową 9-11°C. Przez okres 3-4 miesięcy wilgotność powinna być obniżona do 70-75%, podlewanie ograniczone do okazjonalnych lekkich zamgławiań, nawożenie zredukowane, a poziom światła zwiększony do 12000-15000 luksów.