Phalaenopsis lindenii

Lohreiro 1895
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Vandeae
Podplemię: Aeridinae

 

Foto: © Liu Hwa Tung. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Phalaenopsis lindenii

Występowanie:

Benguet i Baguio w północnej części filipińskiej wyspy Luzon, na wysokości około 1500 m lub wyżej.  

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 29°C i 8°C.
Średnia wilgotność w ciągu całego roku wynosi od ponad 80 do ponad 90%.
Opady od 23 mm w styczniu-lutym do 1161 mm w sierpniu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 22,2/12,8°C w styczniu do 25,0/16,1°C w maju.
Okres kwitnienia: Od maja do stycznia, z największym nasileniem na jesieni.

Uwagi różne:

Większość hodowców uważa P. lindenii za storczyk trudny w uprawie. Jak to pokazują dane dotyczące temperatury, należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie niskich temperatur oraz chłodniejszy, suchszy okres spoczynku.  Kwiaty otwierają się jesienią. Nie jest znany czynnik inicjujący kwitnienie. 

Uwagi dotyczące hybryd:

P. lindenii jest używany do otrzymywania hybryd o prążkach w kolorze czerwonym. Jako jeden z rodziców przekazuje tendencję do większej liczby kwiatów, rozgałęziania się pędu i bardzo pięknie wzorzystej warżki.

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to średniej wielkości epifit monopodialny o zwisającym pokroju. 

Pseudobulwy:

Brak.

Liście:

Roślina ma zwykle 3-5 liści. Podłużno-lancetowate liście mają do 25 cm długości, są zielone ze srebrno-białymi plamkami. 

Kwiatostan:

Pędy kwiatowe są długie, wysmukłe, zwykle pojedyncze, ale czasem rozgałęzione. 

Kwiaty:

Liczne. Kwiaty mają 2,5-3,8 cm średnicy i otwierają się równocześnie. Są bardzo ładne, delikatne, mogą być białe, o różnych odcieniach różu, lub zabarwione na bladoróżowo. Na płatkach obu okółków występuje przy podstawie niewielka ilość różowych kropek. Nieproporcjonalnie duża warżka o ametystowym kolorze ma białe działki boczne i może mieć 5-7 promieniście rozmieszczonych ciemnoróżowych lub czerwonych prążków. Pewne segmenty mogą być również prążkowane. 

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

W lecie średnia temperatura dnia wynosi 22-24°C, średnia nocy 16°C, co daje różnicę dobową 6-8°C. Jest to roślina, która nie toleruje nadmiernego ciepła, a zwykle bywa uprawiana w zbyt wysokich temperaturach razem z innymi gatunkami tego rodzaju i w rezultacie jest uważana za trudną. 

Światło:

10000-12000 luksów.

Podlewanie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny powinny być stale wilgotne, ponieważ opady deszczu w siedlisku naturalnym w tym okresie są bardzo obfite. Schemat opadów to mokro/sucho. 

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu zaleca się stosowanie raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. 

Podłoże:

12-16 mm kawałki kory jodłowej. Przesadzanie najlepiej jest wykonywać tuż po kwitnieniu, lub gdy rozpoczyna się wzrost nowych korzeni. 

Wilgotność powietrza:

80-90%.

Okres spoczynku:

Zalecany jest dwumiesięczny okres spoczynku. Zimą średnie temperatury dnia wynoszą 22-24°C, a nocy 13-15°C, z amplitudą 9-10°C. Ilość wody należy ograniczyć do lekkiego tylko podlewania co 2-3 tygodnie i okazjonalnego zamgławiania między podlewaniami, ale pod warunkiem, że utrzymuje się wysoką wilgotność powietrza. Nie wolno dopuszczać, aby rośliny zupełnie wyschły. Stała wysoka wilgotność w siedliskach naturalnych wskazuje, że wilgoci dostarczają mgły, rosa lub mżawka. Do rozpoczęcia wzrostu nowych przyrostów należy ograniczyć nawożenie roślin lub całkowicie z niego zrezygnować.