Phalaenopsis lobbii

(Rchb.f.) H.R.Sweet 1980
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Vandeae
Podplemię: Aeridinae

 

Foto: © Todd Zimmermann. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Phalaenopsis lobbii

Synonim: Phalaenopsis decumbens var. lobbii, Phalaenopsis listeri, Phalaenopsis parishii var. lobbii

Występowanie:

Wschodnie Himalaje. Miejsce występowania od Bhutanu przez indyjskie stany Assam i Sikkim. Rośliny te mają swoje siedliska na pogórzu na wysokości około 366 - 457 m, zostały także znalezione w okolicy Darjeeling i w Birmie w pobliżu Nampakon. Rosną na porowatej, nierównej korze drzew w szczelinach wypełnionych próchnicą, w którą zapuszczają korzenie.

Klimat:

Skrajne zanotowane temperatury to 38°C i 1°C
Wilgotność powietrza waha się i wynosi od 57% w marcu do ponad 80% przez całe lato i jesień.
Opady deszczu sięgają od 8 mm w styczniu do 818 mm w czerwcu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 21,7/8,4°C w styczniu do 30,0/23,4°C przez całe lato.
Sezon kwitnienia: styczeń do marca.


Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Mały epifit monopodialny.

Pseudobulwy:

Brak.

Liście:

1-2 na roślinę, niekiedy więcej. Mają eliptyczny kształt i 10-13 cm długości, a w naturze mogą zostać zrzucone w okresie spoczynku.

Kwiatostan:

Długość 10 cm. Są zwykle wysmukłe i lekko wzniesione.
Zdrowe rośliny mogą tworzyć kilka łodyg kwiatowych.

Kwiaty:

4-5 kwiatów na kwiatostan. Kwitnienie następuje kolejno. W nieco chłodniejszych warunkach każdy kwiat utrzymuje się około miesiąca i często kilka z nich jest otwartych jednocześnie. Kwiaty mają wielkość około 2,5 cm, są mięsiste, kremowo-białe, w kształcie gwiazdy. Warżka jest biała, półkolista z dwoma pionowymi paskami w kolorze brązowym.

Tłumaczenie: Grzegorz Bielecki


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

Średnia temperatura dnia wynosi 30-31°C, a nocą spada do 21-23°C z amplitudą dobową 7-9°C. Rośliny te są niezwykle odporne na skrajne temperatury.

Światło:

12000-18000 luksów. Rośliny znoszą lepiej silniejsze światło niż większość gatunków z rodzaju Phalaenopsis.

Podlewanie:

Rośliny wymagają wilgotnego podłoża w okresie aktywnego wzrostu. Typowy schemat opadów to mokro sucho.

Nawożenie:

1/4 - 1/2 standardowej dawki nawozu podawanej co tydzień podczas okresu wzrostu. Ponieważ okres wzrostu tej rośliny jest stosunkowo krótki, Phalaenopsis lobbii wymaga w tym czasie częstego nawożenia.

Podłoże:

Odpowiednim podłożem jest kora jodłowa średniej granulacji. Rośliny przesadzamy wczesną wiosną zaraz po kwitnieniu. Korzeni nie należy przycinać, chyba że są uszkodzone. W naturze rośliny te rozrastają się z wiekiem do dużych kęp, obrastając z czasem drzewo gospodarza. Rośliny w uprawie dobrze rosną także na kawałkach korka lub paproci drzewiastej, jednak wtedy wymagają stałej wysokiej wilgotności powietrza.

Wilgotność powietrza:

75-80% przez całe lato, zimą znacznie niższa.

Okres spoczynku:

Temperatura dzienna wynosi 22-28°C, w nocy 8-14°C, zimą ochładza się do 12-14°C. Nocą temperatura często spada do 4°C podczas suchej zimy, kiedy wilgotność powietrza spada nawet poniżej 60 %.
2-4 miesięczne ochłodzenie z obniżoną wilgotnością i zwiększoną ilością światła jest konieczne, by roślina mogła zakwitnąć i przetrwać. W tym okresie podlewanie powinno być zredukowane do okazyjnego zamgławiania, jednak poziom wilgotności powinien być utrzymany na dość wysokim poziomie, aby uniemożliwić odwodnienie rośliny. Nawożenie powinno zostać przerwane w okresie suchym. W niższej temperaturze roślina wymaga także zmniejszenia poziomu wilgotności powietrza. W naturze okres niskich opadów jest dość długi, z wyjątkiem 2 miesięcy, jednak wilgotność powietrza powoduje częste występowanie mgły i porannej rosy. Naturalne właściwości podłoża, które otacza korzenie w naturalnych siedliskach, pomagają zbierać i utrzymywać wilgoć w trakcie okresu suszy, co pozwala zwiększyć ilość składników pokarmowych wykorzystywanych przez roślinę w trakcie okresu intensywnego wzrostu.