Phalaenopsis lueddemanniana

Rchb. f. 1862
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Vandeae
Podplemię: Aeridinae

 

Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Phalaenopsis lueddemanniana

Synonim: P. ochracea jest synonimem P. lueddemanniana var. ochracea. Dr. Sweet wskazuje, że gatunki P. pallens, P. pulchra i P. reichenbachiana były mylnie nazywane P. lueddemanniana var. ochracea. Należy także odnotować, że International Orchid Commission (Międzynarodowa Komisja ds. Storczyków) rejestruje hybrydy P. fasciata, P. pallens, P. pulchra i P. reichenbachiana jako hybrydy P. lueddemanniana. 

Występowanie:

Manilla, Filipiny, gdzie występuje obficie na wysokości 27-61 m npm.  

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 38°C i 14°C.
Średnia wilgotność waha się od 70% wiosną do około 80% przez pozostałą część roku.
Opady od 13 mm w lutym do 432 mm w lipcu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 30,0/20,6°C w styczniu do 33,9/23,9°C w maju.
Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok, z maksimum w maju.

Uwagi różne:

P. lueddemanniana dostosowuje się do różnych warunków. Kwitnie sporadycznie z niezbyt widocznych powodów i inicjatory kwitnienia nie są znane. Rośliny rosnące w równomiernie ciepłym klimacie Singapuru rzadko kwitną, co wskazuje, że kwitnienie może być indukowane przez wzrost amplitudy dobowej temperatur, niższe temperatury lub nagłe spadki temperatury w porze dziennej. Jeśli roślina słabo rośnie w opisywanych warunkach, być może jest to P. pulchra, który potrzebuje zupełnie innych warunków klimatycznych. Warunki uprawy należy wtedy stopniowo zmienić na odpowiednie dla P. pulchra.  Na kwiatostanie często tworzą się rośliny potomne - keiki. 

Uwagi dotyczące hybryd:

P. lueddemanniana jest wykorzystywany w krzyżowaniu do uzyskiwania potomstwa o czerwonych, częściowo białych i lekko prążkowanych kwiatach. Jako rodzic wzmacnia barwę i poprawia strukturę kwiatu. Kolor i kształt warżki jest dominującą cechą, podczas gdy nakrapianie jest silnie zmienne. Po zapyleniu kwiaty zielenieją i stają się mięsiste podczas rozwoju torebki nasiennej.

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Epifit monopodialny o średnich rozmiarach, ale bardzo zmienny w zależności od wieku i warunków uprawy. 

Pseudobulwy:

Brak.

Liście:

Roślina ma zwykle 3-5 liści. Jasne, żółto-zielone liście mają 15-30 cm długości, są wąskie, prostokątne, mięsiste i ułożone poziomo lub zwisające. 

Kwiatostan:

10-30 cm długości. Kwiatostan jest gruby, rozgałęziony i półwzniesiony. Często rośnie przez rok lub dłużej nie kwitnąc, a następnie kwitnie na całej długości przez kilka miesięcy.  

Kwiaty:

4-5 w każdym kwiatostanie. Kwiaty mają 5-6 cm szerokości, silnie pachną, są woskowe, mięsiste, gwiaździste, ich trwałość wynosi około 2 miesięcy. Gatunek jest zmienny, płatki okwiatu mogą być różowo-purpurowe do białych i często mają paski lub plamki. Warżka jest fioletowa i pomarańczowa.  

Tłumaczenie: Mariusz Wójcik


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina ciepłolubna.

W lecie średnia temperatura dnia wynosi 31-34°C, nocy 23-24°C, co daje różnicę dobową 7-10°C. Rośliny są dosyć tolerancyjne na upały, jeśli zapewniona jest wysoka wilgotność powietrza i silny ruch powietrza. 

Światło:

10000-12000 luksów.

Podlewanie:

W okresie wzrostu roślinom należy zapewnić wystarczający poziom wilgotności. Schemat opadów to wilgotno/ sucho.

Nawożenie:

 W okresie aktywnego wzrostu zaleca się stosowanie raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. 

Podłoże:

12-16 mm kawałki kory jodłowej lub sosnowej. Przesadzanie najlepiej jest wykonywać tuż po kwitnieniu, gdy rozpoczyna się wzrost nowych korzeni. 

Wilgotność powietrza:

80%.

Okres spoczynku:

Wiosną średnia temperatura dnia wynosi 30-33°C, nocy 21-22°C, z amplitudą dobową 9-11°C. Ilość światła przez 2 miesiące wiosenne z reguły szybko wzrasta. Wilgotność powinna być obniżona do 70-80%. Przez 3-4 miesiące podlewanie powinno być ograniczone do słabego podlewania z 2-3 tygodniowymi przerwami lub okazjonalnego zamgławiania, lecz nie należy dopuszczać do całkowitego wysuszenia rośliny. Gdy roślina nie jest w okresie wzrostu, należy zaprzestać nawożenia.