Promenaea xanthina
Synonim: Maxillaria citrina Don, Maxillaria guttata hort., Maxillaria xanthina Lindley, Promenaea citrina Don, Zygopetalum citrinum Nichols, Zygopetalum xanthinum Rchb. f.
Występowanie:
Brazylia. Storczyk ten rośnie na wysokości ok. 1700 m w chłodnych górach w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża w stanach Espirito Santo, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Parana i Minas Gerais. Miller & Warren (1994) podają, że Promenaea xanthina jest pospolita w Rezerwacie Leśnym Macao de Cima na wysokości powyżej 1000 m, lecz nigdy jej nie spotykano w innych pobliskich, niżej położonych dolinach. Rośliny te zwykle porastają drzewa, lecz zdarza się, że rosną na skałach.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 31°C i -3°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 28 mm w lutym do 201 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 18,4/7,8°C w styczniu do 23,9/14,4°C w sierpniu. Okres kwitnienia: Od maja do grudnia, z największym nasileniem na początku lata.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to mały epifit lub litofit o wzroście sympodialnym i wysokości 11,5-13,0 cm.
Pseudobulwy/łodyga:
Długości 1,5-3,0 cm i szerokości 1,0-1,5 cm. Nieco spłaszczone pseudobulwy są niewyraźnie 4-kanciaste i częściowo otoczone u nasady przez 1-2 ulistnione osłonki. Niskie, rozłożyste przyrosty mają ok. 10 cm szerokości. Przyrosty są skupione wzdłuż rozgałęziającego się kłącza. Kiedy nie kwitną, Promenaea xanthina i Promenaea stapelioides są prawie niemożliwe do odróżnienia.
Liście:
Długości 5-7 cm i szerokości 1,0-1,5 cm. Para częściowo wzniesionych lub rozłożonych liści wyrasta z wierzchołka każdej pseudobulwy.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 4-9 cm długości. Bladozielony, łukowato wygięty pęd kwiatowy wyrasta u podstawy najmłodszej dojrzałej pseudobulwy.
Kwiaty:
1-2. Silnie pachnące, o wyraźnej teksturze, trwałe, lekko miseczkowate kwiaty są czysto żółte z czerwonawymi plamkami u nasady bocznych działek warżki i na prętosłupie. Kwiaty mają 3-4 cm średnicy. Lekko wklęsłe płatki okółka zewnętrznego o raczej szerokich wierzchołkach mają 2 cm długości i 0,7-0,8 cm szerokości u podstawy. Płatki okółka wewnętrznego są lekko wklęsłe i mają ok. 1,4-1,5 cm długości, więc są nieznacznie krótsze niż płatki okółka zewnętrznego, a ich szerokość wynosi ok. 0,7-0,9 cm. Trójklapowa warżka ma 1,5 cm długości z wzniesionymi bocznymi działkami i działką środkową, która zakrzywia się nieco ku dołowi i ma bardziej lub mniej zaokrąglony wierzchołek. U podstawy warżki znajduje się trójdzielne zgrubienie z wzniesioną wypukłością wewnątrz trójzębnego wierzchołka działki środkowej. Prętosłup ma 1,0-1,2 cm długości, a jego platforma u nasady ma 0,5-0,6 cm długości.
Tłumaczenie: Mariusz Wójcik |