Promenaea xanthina

Lindley 1843
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Maxillarieae
Podplemię: Zygopetalinae

Foto: © Orchids & More. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Promenaea xanthina

Synonim: Maxillaria citrina Don, Maxillaria guttata hort., Maxillaria xanthina Lindley, Promenaea citrina Don, Zygopetalum citrinum Nichols, Zygopetalum xanthinum Rchb. f. 

Występowanie:

Brazylia. Storczyk ten rośnie na wysokości ok. 1700 m w chłodnych górach w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża w stanach Espirito Santo, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Parana i Minas Gerais. Miller & Warren (1994) podają, że Promenaea xanthina jest pospolita w Rezerwacie Leśnym Macao de Cima na wysokości powyżej 1000 m, lecz nigdy jej nie spotykano w innych pobliskich, niżej położonych dolinach. Rośliny te zwykle porastają drzewa, lecz zdarza się, że rosną na skałach.  

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 31°C i -3°C.
Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok.
Opady od 28 mm w lutym do 201 mm w czerwcu.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 18,4/7,8°C w styczniu do 23,9/14,4°C w sierpniu.
Okres kwitnienia: Od maja do grudnia, z największym nasileniem na początku lata.

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to mały epifit lub litofit o wzroście sympodialnym i wysokości 11,5-13,0 cm. 

Pseudobulwy/łodyga:

Długości 1,5-3,0 cm i szerokości 1,0-1,5 cm. Nieco spłaszczone pseudobulwy są niewyraźnie 4-kanciaste i częściowo otoczone u nasady przez 1-2 ulistnione osłonki. Niskie, rozłożyste przyrosty mają ok. 10 cm szerokości. Przyrosty są skupione wzdłuż rozgałęziającego się kłącza. Kiedy nie kwitną, Promenaea xanthina i Promenaea stapelioides są prawie niemożliwe do odróżnienia. 

Liście:

Długości 5-7 cm i szerokości 1,0-1,5 cm. Para częściowo wzniesionych lub rozłożonych liści wyrasta z wierzchołka każdej pseudobulwy. 

Kwiatostan:

Kwiatostan ma 4-9 cm długości. Bladozielony, łukowato wygięty pęd kwiatowy wyrasta u podstawy najmłodszej dojrzałej pseudobulwy. 

Kwiaty:

1-2. Silnie pachnące, o wyraźnej teksturze, trwałe, lekko miseczkowate kwiaty są czysto żółte z czerwonawymi plamkami u nasady bocznych działek warżki i na prętosłupie. Kwiaty mają 3-4 cm średnicy. Lekko wklęsłe płatki okółka zewnętrznego o raczej szerokich wierzchołkach mają 2 cm długości i 0,7-0,8 cm szerokości u podstawy. Płatki okółka wewnętrznego są lekko wklęsłe i mają ok. 1,4-1,5 cm długości, więc są nieznacznie krótsze niż płatki okółka zewnętrznego, a ich szerokość wynosi ok. 0,7-0,9 cm. Trójklapowa warżka ma 1,5 cm długości z wzniesionymi bocznymi działkami i działką środkową, która zakrzywia się nieco ku dołowi i ma bardziej lub mniej zaokrąglony wierzchołek. U podstawy warżki znajduje się trójdzielne zgrubienie z wzniesioną wypukłością wewnątrz trójzębnego wierzchołka działki środkowej. Prętosłup ma 1,0-1,2 cm długości, a jego platforma u nasady ma 0,5-0,6 cm długości.

Tłumaczenie: Mariusz Wójcik


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

Latem średnie temperatury dnia wynoszą 22-24°C, a nocy 13-14°C, z amplitudą 9-10°C. Promenaea xanthina powinna dobrze rosnąć, jeśli uprawiana jest w zasięgu wylotu zimnego nawilżacza powietrza. 

Światło:

15000-20000 luksów. Rośliny potrzebują dosyć cienistych warunków z przefiltrowanym, rozproszonym światłem. Nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie światła słonecznego w południe. Także silny ruch powietrza może ochronić rośliny przed oparzeniem przez przypadkowe silne światło.

Podlewanie:

W okresie od późnej wiosny do jesieni opady deszczu są umiarkowane do obfitych. Następnie ich ilość obniża się i nastaje bardziej sucha zima. Uprawiane rośliny powinny być często podlewane w okresie aktywnego wzrostu, ale należy zapewnić doskonały drenaż, a korzenie muszą dość szybko przesychać między podlewaniami. Podłoże wokół korzeni nigdy nie może być zleżałe ani rozmokłe. Ilość wody należy nieco zmniejszyć późną jesienią, gdy nowe przyrosty osiągną dojrzałość. 

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Nawóz o dużej zawartości azotu jest często preferowany w okresie od wiosny do połowy lata, a nawóz bogatszy w fosfor wpływa korzystnie późnym latem i jesienią. 

Podłoże:

Rośliny można uprawiać w płytkich pojemnikach z dobrym drenażem lub na podkładkach z paproci drzewiastej. Tak mocowane rośliny wymagają jednak wysokiej wilgotności, a podczas gorącej i suchej pogody należy je podlewać kilka razy dziennie, więc rośliny najczęściej uprawiane są w płytkich doniczkach i koszach. Pojemnik do uprawy powinien być wypełniony bardzo przewiewnym, szybko odprowadzającym wodę podłożem zapewniającym doskonałe napowietrzenie i szybkie przesychanie po podlaniu. Hawkes (1965) zaleca podłoże składające się z równych części pociętego mchu torfowca i rozdrobnionych włókien paproci drzewiastej. McQueens (1992 & 1993) podają, że ich Promenaea rośnie w doniczkach o dobrym drenażu wypełnionych podłożem składającym się z mieszanki pociętych włókien paproci drzewiastej, kory sosnowej i mchu torfowca. Niektórzy stosują korę jodłową o średniej granulacji lub pocięte włókna paproci drzewiastej i dodają nieco perlitu dla poprawienia przepuszczalności podłoża oraz zatrzymania wilgoci. Dodatek węgla drzewnego pomaga zapewnić przepuszczalność i zapobiega kwaśnieniu. Rośliny należy przesadzać natychmiast po zauważeniu oznak rozkładu podłoża, a w przeciwnym wypadku co kilka lat, gdy roślina wyrasta z pojemnika. Jeśli przesadzanie wykonamy w momencie, gdy zaczynają się pojawiać nowe korzenie, to roślina przyjmie się i ukorzeni w możliwie najkrótszym czasie. 

Wilgotność powietrza:

80-85% przez cały rok. 

Okres spoczynku:

Zimą średnie temperatury dnia wynoszą 18-19°C, a nocy 8-9°C, z amplitudą dobową 10-11°C. Zimą opady deszczu w siedliskach naturalnych są niższe, ale dodatkowej wilgoci dostarcza obfita poranna rosa i mgły. Pomimo iż zimą uprawiane rośliny mają mniejsze wymagania dotyczące ilości wody, to podłoże nie powinno całkowicie wysychać. Nawożenie powinno być zredukowane lub wyeliminowane aż do momentu pojawienia się wiosną nowych przyrostów i rozpoczęcia obfitszego podlewania.