Psygmorchis pusilla
Synonim: Epidendrum pusillum Linneaus, Oncidium gnomus Kränzlin, Oncidium iridifolium Humboldt, Bonpland, i Kunth, Oncidium oberonia Schlechter, Oncidium pusillum (Linnaeus) Rchb. f., Oncidium titania Schlechter.
Występowanie:
Rejon występowania rozciąga się od Meksyku w kierunku południowym, przez całą Amerykę Środkową i wyspy karaibskie, a dalej Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię, Brazylię, Wenezuelę i obie Gujany w Ameryce Południowej. Rośliny rosną na drzewach i krzewach, w gorących, wilgotnych lasach na wysokości poniżej 800 m. Można je często znaleźć na krzakach rosnących na pastwiskach, jak również na plantacjach na krzewach kawowych i drzewach cytrusowych.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 42°C i 6°C. Średnia wilgotność waha się od 60% pod koniec zimy do ponad 80% latem i jesienią. Opady od 46 mm w lutym do 284 mm w lipcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 27,8/14,6°C w lutym do 30,8/21,7°C w sierpniu. Okres kwitnienia: cały rok.
Uwagi różne:
W naturze rośliny te mogą kwitnąć w ciągu całego roku, ale najbardziej intensywne kwitnienie przypada wiosną. Hodowcy zanotowali, że trudno uprawiać te rośliny dłużej niż kilka lat, co może sugerować że nie są one długowieczne, nawet w ich siedlisku naturalnym. Pridgeon (1993) zaobserwował, że zwykle rośliny te w swoim środowisku naturalnym żyją około 5-8 lat.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Niewielki epifit o wachlarzowatym kształcie dorastający do 4-8 cm wysokości.
Pseudobulwy:
Przyrosty pojawiają się na krótkich kłączach.
Liście:
Kilka. Bardzo równo rozłożone, złożone wpół liście nachodzą na siebie u podstawy. Mają 8 cm długości, 1,5 cm szerokości, są sierpowate lub mieczowate, wyprostowane i rozłożyste, rozkładające się na kształt symetrycznego wachlarza. Płaskie, mięsiste liście są zwykle żółtawo-zielone, mają błyszczącą powierzchnię i ostro zakonczone końce.
Kwiatostan:
Ma około 5 cm długości. Kwiatostany są zwykle tej samej długości lub nieco dłuższe niż liście. Kilka wyprostowanych lub łukowato wygiętych łodyg kwiatowych wyrasta z kątów liściowych wachlarza. Najczęściej mają one kilka dwudzielnych przylistków zgromadzonych w pobliżu wierzchołka.
Kwiaty:
2-3 na każdym kwiatostanie. Kwiaty na każdym kwiatostanie pojawiają się sukcesywnie, ale każdy wachlarzyk liściowy wytwarza kilka kwiatostanów, w związku z czym kwiaty mogą się pojawić jednocześnie na nich wszystkich. Średnica kwiatów wynosi 2,5 cm, czyli są bardzo duże w porównaniu z wielkością rośliny. Kwiaty są największe w obrębie całego rodzaju. Każdy kwiat przylega do wysmukłej, szypułkowatej zalążni o długości ok. 0,7 cm. Żółte kwiaty nakrapiane są czerwonawo-brązowymi plamkami na podstawie płatków wewnętrznych okółka oraz na i wokoło krążka warżki. Prętosłup jest zielonkawo-żółty z żółtawo-białymi skrzydełkami. Grzbietowy płatek okółka zewnętrznego ma 0,4-0,6 cm długości i 0,2-0,3 cm szerokości i jest rozłożysty, jajowaty, dochodzący do eliptycznego. Jest zaokrąglony na wierzchołku, wyraźnie zagięty i skierowany do przodu, tworząc rodzaj kaptura ponad prętosłupem. Niewielkie płatki zewnętrzne mają 0,4-0,55 cm długości i 0,1-0,15 cm szerokości, są ostro zakończone i na zewnątrz mają wyraźny nerw. Wznoszą się one pod ostrym kątem w stosunku do osi pionowej kwiatu. Przylegają ciasno do spodniej strony szeroko rozłożonej warżki i są przez nią zupełnie zakryte. Szeroko rozwarte płatki okółka wewnętrznego mają długość 0,5-1,0 cm i szerokość 0,3-0,5 cm. Są one podłużno-eliptyczne lub szeroko-eliptyczne i zaokrąglone na wierzchołku z pofalowanymi krawędziami. Trzyklapowa warżka z szeroko rozrośniętą częścią środkową ma 1,0-2,3 cm długości i 1,1-2,8 cm szerokości. Warżka ma kształt przypominający szerokie skrzypce z szeroko rozłożonymi bocznymi płatkami, które mają 0,3-0,6 cm długości. Są one wąskie u podstawy, ale rozszerzają się w kierunku szeroko zaokrąglonego, nieco pofalowanego czubka, osiągając 0,4-0,75 cm. Duży, szeroko rozłożony środkowy płatek warżki jest wyraźnie 4-klapowy z pofalowanymi brzegami. Centralna część warżki zwęża się, powodując powstanie krótkiego szerokiego języczka. Krążek, który znajduje się u podstawy warżki i rozciąga się aż do języczka, składa się z prawie kwadratowej płytki, która zakończona jest szerszą, zaokrągloną płytką z krótkim środkowym grzebieniem i pofalowanymi brzegami. Krótki, gruby prętosłup ma długość 0,3-0,4 cm, a na każdej stronie jego czubka znajduje się szeroko zaokrąglone, nieregularnie zębate skrzydełko.
Tłumaczenie: Sandra Wawrzyniak |