Renanthera imschootiana
Synonimy:
Hawkes (1965) podaje Renanthera papilio King i Pantlin jako synonym. Seidenfaden (1988) jednak nie dołącza synonimów Hawke'a, ale wskazuje, że Renanthera annamensis Rolfe wydaje się być drobnokwiatową formą Renanthera imschootiana.
Występowanie:
Północno-wschodnie Indie, Wietnam i prawdopodobnie Birma. W Indiach rośliny spotyka się w rejonie Manipur, na wysokościach 1000-1500 m. W Wietnamie rośliny spotkano w kilku miejscach, od Hue w kierunku południowym, zwłaszcza w pobliżu Dalat, oraz w innych lokalizacjach w rejonie Langbian. Niewiele jest jednak dokładnych informacji o naturalnych siedliskach i ich wysokościach.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 32°C i -2°C. Nie ma danych dotyczących średniej wilgotności. Opady od 10 mm w styczniu do 175 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 18,9/2,2°C w styczniu do 26,1/18,8°C w czerwcu. Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok, z silnym maksimum w lecie.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców.
Uwagi dotyczące hybryd:
Liczba chromosomów wynosi = 19. Gatunki Renanthera są zwykle bardzo kompatybilne z większością pokrewnych grup w podplemieniu Sarcanthinae. Wytworzono liczne hybrydy, które w optymalnych warunkach mogą prawie stale kwitnąć.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Duży epifit o wzroście monopodialnym osiągający wysokość do 90 cm.
Pseudobulwy/łodyga:
Pęd ma do 90 cm długości i 0,5 cm grubości. Pęd jest zwykle pojedynczy, gęsto ulistniony i okryty obejmującymi go osłonkami liściowymi. Z wiekiem ulega zdrewnieniu.
Liście:
Liście mają długość 8-10 cm i szerokość 1,8-2,0 cm. Liście są krótkie, podłużne, dość sztywne, tępo zakończone, a ich koniec jest rozdwojony na krótkim odcinku.
Kwiatostan:
Pęd kwiatowy ma 30-40 cm długości. Kwiatostan wyrasta poziomo u podstawy liści. Kwiaty ułożone są naprzemiennie po obu stronach pędu kwiatowego i może on być pojedynczy, choć zwykle jest rozgałęziony.
Kwiaty:
Liczne. Jaskrawo kolorowe kwiaty, utrzymujące się miesiąc lub nawet dłużej, są oddalone od siebie o 1-2 cm. Kwiaty mają 4,5-5,5 cm długości od koniuszka płatka grzbietowego do końców bocznych płatków okółka zewnętrznego. Płatki okółka zewnętrznego są jaskrawo czerwone do pomarańczowych z niewielką ilością żółtego przy podstawie. Płatki okółka wewnętrznego mają tylko 3-4 cm szerokości. Są one żółte z czerwonymi plamkami. Warżka i prętosłup są czerwone. Płatek grzbietowy jest wydłużony do podłużno lancetowatego, jest tępo lub ostro zakończony, ma 1,8-2,2 cm długości i 0,4-0,5 cm szerokości. Dużo większe boczne płatki zewnętrzne mają 2,5-3,7 cm długości wliczając w to długi haczyk przy podstawie. Haczyk ten stopniowo rozszerza się w podłużną blaszkę o szerokości 1,6 cm, zaokrągloną przy wierzchołku i mającą lekko pofalowane brzegi. Płatki okółka wewnętrznego mają kształt podobny do płatka grzbietowego, ale mają 1,2-1,5 cm długości i 0,2 cm szerokości. Są one szeroko rozstawione przy podstawie, ale zakrzywiają się nieco w kierunku zaokrąglonych wierzchołków. Bardzo mała, 3-klapowa warżka ma tylko 0,6-0,7 cm długości. Małe, trójkątne boczne działki są ostro zakończone i mają przy podstawie uszate wyrostki. Warżka ma zaokrągloną, wklęsłą centralną część działki środkowej i przy podstawie krótką, tępo zakończoną ostrogę o długości 0,4 cm. Zgrubienie ma 7 żółtych wybrzuszeń. Krótki prętosłup ma ok. 0,3 cm długości i raczej kwadratowy wierzchołek.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |