Rudolfiella floribunda
Synonim: Bifrenaria floribunda (Schlechter) C. Schweinfurth, Bifrenaria saxicola (Schlechter) Schweinfurth. Poniższe rośliny są czasem wymieniane jako synonimy. Lindleyella floribunda Schlechter, Lindleyella saxicola Schlechter i Rudolfiella saxicola (Schlechter) Hoehne. Do niedawna gatunek ten określano jako Rudolfiella saxicola (Schlechter) Hoehne, a Bifrenaria saxicola (Schlechter) Schweinfurth i Lindleyella saxicola Schlechter były uważane za synonimy. Jorgensen i León-Yánez (1999) wskazują w swojej pracy, że prawidłową nazwą tej rośliny jest Rudolfiella floribunda (Schlechter) Hoehne.
Występowanie:
Kolumbia, Ekwador i Peru. W Ekwadorze roślina ta jest znajdowana w niższej wschodniej części Andów w prowincji Morona-Santiago. W tym rejonie roślina ta rośnie na drzewach i skałach w mokrym lesie tropikalnym na wysokości około 600 m. Rośliny są także znajdowane w pobliżu granicy Ekwadoru i Peru. W Peru, w departamencie Loreto, rośliny są znajdowane pomiędzy Balsapuerto i Moyobamba rosnące na drzewach na wysokości około 600-1200 m oraz w poblizu Bagua w departmencie Amazonas, gdzie rośliny rosną wzdłuż rzeki Río Maranon na wysokości 650 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 34°C i 12°C. Średnia wilgotność 80% przez cały rok. Opady od 46 mm w lutym do 109 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 28,9/18.3°C w styczniu do 30,0/20,3°C przez całe lato. Okres kwitnienia: Od kwietnia do czerwca.
Uwagi różne:
W środowisku naturalnym rośliny te kwitną wiosną i latem.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to duży epifit lub litofit o wzroście sympodialnym dorastający do 45 cm.
Pseudobulwy:
Mają około 2,0-5,0 cm długości i 3,5 cm szerokości. Są kształtu jajowatego do gruszkowatego z lekkimi, wzdłużnymi bruzdami.
Liście:
Liście mają 40-45 cm długości, włączając w to 2,5 - 10 cm szypułki u podstawy. Pojedynczy liść o kształcie eliptyczno-lancetowatym wyrasta z wierzchołka pseudobulwy. Ma on 30-35 cm długości i 9 cm szerokości. Skórzaste liście są szersze w środku i zwężają się w obu kierunkach. Końcówka liścia jest ostra, a szypułka u podstawy jest sztywna, cylindryczna i wydłużona.
Kwiatostan:
Ma długość do 85 cm. Kwiatostan wyrasta z podstawy pseudobulwy. Jest wzniesiony u podstawy, jednak ciężar kwiatów powoduję jego łukowate wygięcie a nawet przewieszanie się wierzchołka. Kwiaty są ułożone w luźne grono długości do 23 cm.
Kwiaty:
8 do 25 raczej małych, częściowo rozłożonych kwiatów pojawia się na każdym kwiatostanie. Płatki okółka zewnętrznego są jasnobrązowo-żółte z dużymi brązowymi cętkami. Płatki okółka wewnętrznego są ciemnożółte z małymi poprzecznymi plamami koloru czerwono-brązowego. Warżka jest śniado żółta, poprzecznie paskowana brązowo-czerwono, a przy podstawie i na zgrubieniu występują pasy w kolorze jasnobrązowym. Prętosłup jest biało-żółty z różowymi plamkami, a pokrywa komory pyłkowej jest jasno żółta z 2-3 plamkami w kolorze różowym. Kwiaty mają średnicę 3,2 cm. Płatek grzbietowy jest eliptyczno-podłużny, tępo bądź ostro zakończony, ma długość około 1,6-2,2 cm i szerokość 0,7-1,1 cm, jest wklęsły i łukowato wygięty ponad prętosłupem. Jajowate i ostro zakończone płatki boczne mają długość do 1,8 cm i 1,3 cm szerokości, a ich brzegi przy wierzchołku są lekko zawinięte do środka. Okrągławe lancetowate płatki wewnętrzne są ostro zakończone i mają 1,7 cm długości i 0,9 cm szerokości. 3-klapowa warżka długości 1,4 cm ma ukośne trójkątne płatki boczne, wzniesione i ostro zakończone z piłowatymi brzegami. Prawie okrągły środek ma bardzo pofałdowaną, zębatą krawędź i około 1,4 cm szerokości. Krótki prętosłup ma około 0,9-1,1 cm długości, jest gruby, lekko łukowaty i rozszerza się u podstawy w widoczną stopę, która w sposób ciągły przechodzi w kolec podstawy warżki.
Tłumaczenie: Grzegorz Bielecki |