Sievekingia marsupialis
Występowanie:
Ekwador. Okaz tego gatunku napotkano w prowincji Morona-Santiago w południowym Ekwadorze. Rósł w pobliżu Sucúa na wysokości 800 m. Od tego czasu kolejne egzemplarze tej rośliny napotkano w pobliżu Puyo w prowincji Pastaza. Rośnie ona jako epifit w mokrych, dolnych partiach lasów górskich.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 31°C i 9°C. Średnia wilgotność 80% przez cały rok. Opady deszczu od 200 do 300 mm przez cały rok. Średnia temperatura (dzień/noc) to 25.0/16.5°C przez cały rok. Okres kwitnienia: lipiec do grudnia.
Uwagi różne:
Hawkes (1965) uważa, że Sievekingia jest "zazwyczaj trudna w uprawia z wielu powodów i nie jest zalecana dla kolekcjonerów-amatorów".
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Duży, 34 cm wysokości, epifit sympodialny.
Pseudobulwy:
Długość 4,5 cm, średnica u podstawy 3 cm. Pseudobulwy o gruszkowatym kształcie są ciemnozielone, użebrowane, a podstawa jest otoczona suchymi otoczkami.
Liście:
Wielkość liścia to około 30cm długości i 7,5 cm szerokości. Pojedynczy, cienki, wąsko owalny liść wyrasta z wierzchołka każdej pseudobulwy. Ma raczej delikatną strukturę, od spodu widoczne są, przebiegające równolegle podłużne unerwienia. Liść zwęża się w kierunku czubka aż do ostrego zakończenia, zwęża się także od strony podstawy, przechodząc w niedługi, rowkowany ogonek.
Kwiatostan:
Długość 5 cm. Zwisająca szypułka pojawia się u podstawy właśnie dojrzałej pseudobulwy. Pączek kwiatowy jest otoczony luźnymi, łuskowymi listkami, które mogą mieć długość do 1 cm. Kwiaty są ułożone w gęstym skupisku na szczycie, każdy kwiat umieszczony jest na smukłej, owalnej w przekroju zalążni, która ma około 3 cm długości.
Kwiaty:
KWIATY: 9-15. Kwiaty mają białe płatki zewnętrzne i białe płatki wewnętrzne, warżka i prętosłup są pomarańczowe, gardziel warżki jest ciemniejsza, czerwonopomarańczowa. Skierowane przed siebie części kwiatu dają w efekcie kielichowaty kształt kwiatu, który nie rozkłada się na boki. Rozstaw między czubkami płatków wewnętrznych wynosi około 1,2 cm a długość płatków okwiatu wynosi prawie 2,5 cm. Eliptyczny, ostro zakończony i wklęsły płatek grzbietowy ma długość 2,4 cm i szerokość 8 mm. Boczne płatki zewnętrzne mają ukośny, jajowaty kształt, są wklęsłe, mają długość 2,5 cm i szerokość 1,1 cm. Płatki wewnętrzne, o podłużnym, jajowatym kształcie, są ostro zakończone, mają długość 2 cm i szerokość 5 mm. Płytka, trzypłatkowa warżka ma rozłożysty, jajowaty kształt, gdy jest w pełni rozwinięta, płatki boczne są wzniesione po bokach prętosłupa, a środkowa część warżki jest ostro zakończona. Warżka ma 1,5 cm długości i 2 cm szerokości, gdy jest w pełni rozwinięta. U podstawy znajduje się półkole 9-11 skierowanych do góry ząbków i podłużna klapka na krążku podstawy, która jest połączona z podstawą warżki i po bokach, ale otwarta na szczycie. Prętosłup o długości 1,2 cm ma obły przekrój w dolnej połowie i gwałtownie przechodzi w formę skrzydełek w pobliżu wierzchołka z parą trójkątnych uszek po obu stronach pylnika.
Tłumaczenie: Zbigniew Roman |