Stanhopea tigrina
Epidendrum fragrantissimum Sess & Mocino, Stanhopea tigrina var. atrata hort. ex Loddiges, Stanhopea tigrina var. aurea hort. ex Stein, Stanhopea tigrina var. aureo-purpureum C. Morren, Stanhopea tigrina var. grandiflora hort. ex Stein, Stanhopea tigrina var. grandiflora hort. ex De Duran, Stanhopea tigrina var. grandiflora superba hort. ex Cogniaux, Stanhopea tigrina var. luteo-violacea Morren, Stanhopea tigrina var. lutescens B. S. Williams, Stanhopea tigrina var. major hort., Stanhopea tigrina var. nigropurpurea hort., Stanhopea tigrina var. nigroviolacea Morren, Stanhopea tigrina var. purpurea hort. ex Loddiges, Stanhopea tigrina var. speciosa hort., Stanhopea tigrina var. superba hort. ex Henshaw Stanhopea tigrina var. superba hort. ex Planchon, Stanhopea tigrina var. superba van Houtte. Jenny (1993) wymienia Stanhopea violacea hort. ex Beer jako nieokreślony takson, który jest prawdopodobnie synonimem Stanhopea tigrina Bateman ex Lindley. Stanhopea nigroviolacea (Morren) Beer uważana jest za synonim Stanhopea tigrina var. nigroviolacea Morren.
Występowanie:
Meksyk. Storczyk ten rośnie na dębach w dobrze nawodnionych, gęstych lasach na wschodnich zboczach Płaskowyżu Meksykańskiego na wysokości 2000 m. Pierwotnie znaleziony został w pobliżu Xalapa, Veracruz na wysokości (1000-1300 m), a późniejsze okazy obydwu odmian typowej S. tigrina i S. tigrina var. nigroviolacea znalezione zostały w górach w pobliżu Veracruz i Orizaba. Wcześniejsi autorzy podają występowanie tego gatunku w Kolumbii, Ekwadorze, Wenezueli i prawdopodobnie w Brazylii. Cogniaux (1893-1906) podaje, że rośliny znaleziono w pobliżu Caracas w Wenezueli i w Kolumbii w pobliżu Bogoty. Współcześni autorzy jednakże nie zdołali potwierdzić występowania S. tigrina poza terytorium Meksyku.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 34°C i 3°C. Średnia wilgotność około 80% przez cały rok. Opady od 21 mm w zimie do 230 mm w lecie. Średnie temperatury (dzień/noc) od 20,7/8,8 w styczniu do 27,0/14,8 w maju. Okres kwitnienia: Od maja do października z maksimum przypadającym w lipcu.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w tabelach klimatycznych oparty jest na doniesieniach od hodowców. W Meksyku storczyk ten kwitnie latem.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o sympodialnym typie wzrostu osiągający 22-37 cm wysokości. Każdy przyrost wytwarza liczne korzenie, które są białozielone, skręcone i nie rozgałęziają się.
Pseudobulwy:
4-6 cm długości i 2,0-2,5 cm szerokości. Pseudobulwy są jajowate lub jajowato-stożkowate, podłużnie rowkowane i lekko pomarszczone.
Liście:
1 na szczycie każdej pseudobulwy. Każdy eliptyczny liść ma 20-35 cm długości, 5-10 cm szerokości, jest sztywny, płaski lub lekko wklęsły i wyprostowany z lekko zakrzywionym wierzchołkiem. Wyrasta na rowkowanym ogonku o długości 6-15 cm. (Hartman podaje występowanie 1-2 liści, lecz jest to jedyne źródło w którym znaleźliśmy taką wzmiankę).
Kwiatostan:
Ma od 14 do 27 cm długości. Szypułka ma 6-15 cm długości i 0,5-0,8 cm średnicy. Lekko zakrzywiony, gładki, zielony kwiatostan jest pokryty jasnymi, żółto brązowymi, nadętymi, zakrzywionymi osłonkami, na których występują liczne cienkie linie. Wzniesiona lub lekko zakrzywiona zalążnia, która ma 8-12 cm długości, jest biała z czarnymi, podobnymi do łusek kropkami.
Kwiaty:
3-10 w każdym kwiatostanie. Kwiaty intensywnie pachną. Kennedy (1975) opisuje zapach, który wypełnia szklarnię, i porównuje go do "smakowitego zapachu czekolady i wanilii". Kwiaty, które zaliczane są do największych wśród tego rodzaju, mogą mieć 8-17 cm długości. Zazwyczaj zwisające kwiaty są pomarańczowożółte z winnoczerwonymi plamami, które są najintensywniejsze przy nasadzie płatków, lecz barwa jest silnie zróżnicowana. Hypochile jest zwykle barwy żółtozłotej do pomarańczowej z dużymi czerwonymi plamami w pobliżu podstawy i z dwoma dużymi okami po każdej stronie. Mezochile jest brązowobiałe, zwykle z kilkoma purpurowymi kropkami. Epichile jest również brązowobiałe, czasem z drobnymi purpurowymi kropkami. Prętosłup jest kremowy, odrobinę nakrapiany małymi czerwonymi kropkami. Kolory bledną do blado kremowych, nakrapianych bardzo małymi czerwonymi kropkami we wnętrzu mesochile i w epichile. Kwiaty mają wklęsłe zewnętrzne płatki okwiatu o długości 7-8 cm. Boczne płatki zewnętrzne mają szerokość 4,5-5,0 cm, a węższy płatek grzbietowy ma szerokość 3,5-4,0 cm. Cienkie, błoniaste płatki wewnętrzne są lekko zaokrąglone w części szczytowej, mają długość 7,0-7,5 cm i 1,2-1,5 cm szerokości. Płatki zewnętrzne są czasem połączone u nasady. Lekko zakrzywiona wyprostowana warżka ma 7,0-7,5 cm długości z silnie wklęsłym hypochile, dwoma sierpopodobnymi rogami zagiętymi ku wierzchołkowi epichile i utrzymywanymi prawie równolegle po obu stronach mesochile i epichile, które ma 3,0-3,5 cm szerokości i ma 3 zęby na wierzchołku. Prętosłup ma 7-8 cm długości i 2,5-3,0 cm szerokości powyżej środka. Zwisająca kapsuła o 10-11 cm długości z 9 podłużnymi rowkami jest zielona z małymi, jasnobrązowymi kropkami. S. tigrina var. nigroviolacea ma przeważnie bordowe płatki wewnętrzne i głębsze hypochile.
Tłumaczenie: Mariusz Wójcik |