Stenoglottis longifolia

Hooker f. 1891
Podrodzina: Orchidoideae
Plemię: Orchideae
Podplemię: Orchidinae

 

Foto: © Tamara Florczak. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Stenoglottis longifolia

Występowanie:

Afryka południowa. Ten naziemny storczyk spotyka się w Natalu, gdzie rośnie w humusie lub na omszałych skałach i nadrzecznych klifach, często na występach skalnych, na wysokościach do 1300 m.   

Klimat:

Skrajne zanotowane temperatury to 40°C i 2°C.
Średnia wilgotność waha się od 60% zimą do około 80% latem i jesienią.
Opady od 28 mm w grudniu-styczniu do 120 mm przez całe lato.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 20,4/9,3°C w styczniu do 25,6/18,9°C przez całe lato.
Okres kwitnienia: Od maja do stycznia, z największym nasileniem na jesieni.

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to niewielka roślina naziemna, naskalna lub epifityczna. 

Pseudobulwy/łodyga:

Brak.

Liście:

Liście mają długość 9-25 cm i szerokość 1,0-4,0 cm. Liczne liście układają się przy podstawie w gęstą rozetę. Są owalno-lancetowate lub wąsko wydłużone, ostro zakończone, zakrzywiają się przy wierzchołku, mają pofalowane brzegi i jasnozielony kolor z brązowymi kropkami przy podstawie.  

Kwiatostan:

Kwiatostan ma zwykle 22-50 cm długości, ale zdarza się, że wyrasta nawet do 100 cm. Wyprostowany pęd kwiatowy wyrasta ze środka rozety liściowej i przy podstawie jest pokryty wydłużonymi, lancetowatymi osłonkami. Kwiaty tworzą gęste, wielokwiatowe grono na szczycie pędu kwiatowego, a otwierają się kolejno, przez dość długi okres czasu, począwszy od podstawy w kierunku wierzchołka pędu.  

Kwiaty:



Foto: © Tamara Florczak. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kwiatostan ma zwykle 22-50 cm długości, ale zdarza się, że wyrasta nawet do 100 cm. Wyprostowany pęd kwiatowy wyrasta ze środka rozety liściowej i przy podstawie jest pokryty wydłużonymi, lancetowatymi osłonkami. Kwiaty tworzą gęste, wielokwiatowe grono na szczycie pędu kwiatowego, a otwierają się kolejno, przez dość długi okres czasu, począwszy od podstawy w kierunku wierzchołka pędu.  

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

Latem średnia temperatura dnia wynosi 25-26°C, nocy 18-19°C, z dobową amplitudą 7°C. Ze względu na szeroki zakres wysokości siedlisk naturalnych, rośliny te powinny się przystosować do warunków o 4-6°C chłodniejszych niż podane w danych klimatycznych.   

Światło:

20000-30000 luksów. Aby zakwitnąć, rośliny potrzebują dużo jasnego światła, ale powinno ono być przefiltrowane lub rozproszone, a rośliny należy chronić przed południowym słońcem. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza. 

Podlewanie:

Przez większość roku opady są niewielkie do umiarkowanych, ale od końca wiosny do początku jesieni są dość obfite. Nieco bardziej suchy okres występuje w zimie. Uprawiane rośliny powinny być często podlewane w okresie aktywnego wzrostu, ale należy zapewnić doskonały drenaż, aby podłoże w obrębie korzeni nie ulegało rozkładowi, ani nie było rozmoknięte.  

Nawożenie:

Rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Nawóz o dużej zawartości azotu jest korzystny w okresie od wiosny do połowy lata, a nawóz bogatszy w fosfor powinien być stosowany późnym latem i jesienią. 

Podłoże:

Hawkes (1965) podaje, że storczyki te najlepiej rosną w dość płytkich doniczkach lub pojemnikach o doskonałym drenażu, wypełnionych porowatym kompostem z pociętej paproci osmunda, włóknistego torfu, ziarnistego piasku i pociętego mchu torfowca. Rośliny te powinny jak najrzadziej być narażane na naruszanie, ale ponieważ nie tolerują nadmiernie zakwaszonego podłoża wokół korzeni, to gdy tylko podłoże zaczyna się rozkładać, muszą być przesadzane. Jeżeli przesadzanie jest konieczne, to najlepiej je wykonywać, gdy roślina jest w stanie uśpienia.   

Wilgotność powietrza:

70-75% przez większość roku, tylko przez okres 2-3 zimowych miesięcy spada do 65%.  

Okres spoczynku:

Średnia temperatura zimą wynosi w dzień 21°C, w nocy 9-11°C, z amplitudą dobową 10-11°C. W zimniejszych częściach siedliska naturalnego minimalne zimowe temperatury mogą spadać nawet do 4°C. Na większości siedlisk naturalnych opady w zimie są niskie, a na niektórych występuje nawet zupełna susza. Dodatkowa wilgoć jest jednak zwykle dostępna w postaci obfitej rosy. Ilość wody zimą należy zredukować i pozwolić roślinom dobrze przeschnąć pomiędzy podlewaniami, ale nie mogą pozostawać całkowicie suche przez dłuższy okres czasu. Okazjonalne zamgławianie wczesnym rankiem, pomiędzy rzadkimi podlewaniami, powinno uchronić rośliny przed nadmiernym wysuszeniem, a równocześnie zapewni konieczny suchy okres spoczynku. Hawkes (1965) podaje, że te rośliny wymagają ścisłego okresu spoczynku po kwitnieniu. Gdy liście zżółkną i uschną, należy praktycznie zaprzestać podlewania. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby podłoże nigdy nie wyschło zupełnie, ponieważ bulwy mogą się zbytnio odwodnić. Podlewanie wznawia się, gdy na powierzchni pojawiają się nowe korzenie. Nawożenie należy zredukować lub wyeliminować aż do momentu pojawienia się nowych przyrostów i rozpoczęcia obfitszego podlewania na wiosnę.