Trichocentrum tigrinum
Występowanie:
Ekwador, Peru i Boliwia. Storczyk ten pierwotnie został odkryty w lasach Amazonii, gdzie występuje na drzewach porastających górne dorzecze Rio Negro w pobliżu południowo-zachodniej granicy z Wenezuelą. Występuje także w regionie Amazonas na północy Peru, w pobliżu Bagua w górnym biegu Rio Marańton oraz w okolicach La Peca pomiedzy rzekami Marańton i Utcubamba na wysokosci 1200 metrów n.p.m. Rośliny spotykano także w sąsiadującym regionie San Martin. W Boliwii występują w okolicach Chiquitos oraz w pobliżu Velasco położonymi nad Rio Paraguá w rejonie Santa Cruz.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 38°C i 2°C. Średnia wilgotność 70% przez cały rok. Opady od 20 mm w lutym do 150 mm w lipcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 23,9/14,4 w styczniu do 30,6/21,1 w sierpniu. Okres kwitnienia: wiosna i lato.
Uwagi różne:
W swoim środowisku naturalnym rośliny te zazwyczaj kwitną latem.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Mały (10 cm), rosnący w kępach epifit o wzroście sympodialnym.
Pseudobulwy:
Bardzo małe. Trudno zauważalne pseudobulwy są ukryte wśród licznych włóknistych korzeni. Przyrosty wyrastają blisko siebie.
Liście:
Wielkość liścia to około 10 cm długości i 3,8 cm szerokości. Pojedynczy, sztywny, skórzasty, ostro zakończony, podłużno-lancetowaty liść wyrasta ze szczytu pseudobulwy. Każdy liść jest wąski u podstawy, ale brak jest ogonka liściowego. Nieco wyżłobiony pośrodku liść, którego spód zabarwiony jest często purpurowo lub jest usiany czerwonymi plamkami, utrzymuje się na roślinie przez wiele lat.
Kwiatostan:
Długości do 6,4-7,5 cm. Płożący się, poziomy kwiatostan wyrasta u podstawy ostatnio powstałego przyrostu. Jest wysmukły, nieregularny i wydłuża się przez okres kilku miesięcy w miarę rozwijania się kolejnych kwiatów.
Kwiaty:
1-2. Kwiaty rozwijają się sukcesywnie i zazwyczaj otwierają się pojedynczo. Szeroko rozwarte kwiaty mają długość 5 cm od końca płatka środkowego do wierzchołka warżki. Mają mocną teksturę, są trwałe i zróżnicowane kolorystycznie. Płatki okwiatu są zazwyczaj żółto-zielone na zewnątrz, a wewnątrz brązowo-żółte lub oliwkowe. Biała, duża warżka ma w centrum po obu stronach jasno lub ciemno purpurowe bądź czerwono-purpurowe plamy, a pośrodku błyszczące bądź matowo żółte wyrostki. Wszystkie części kwiatu są nieco węższe u podstawy. Wyprostowany, łyżkowatego kształtu płatek środkowy ma długość 1,5 cm, szerokość 0,75 cm i rozszerza się przy zaokrąglonym wierzchołku. Wyraźnie nakrapiane, lancetowate boczne płatki zewnętrzne mają długość 1,7cm i szerokość 0,6 cm. Tępo zakończone, lancetowate płatki okółka wewnętrznego mają długość 1,75 cm, a szerokość 0,6 - 0,7 cm. Prawie kwadratowa warżka o długości 2 cm i szerokości 2,5 cm często ma pofalowane brzegi. Częściowo dwudzielna warżka tworzy u podstawy krótką, wklęsłą zakrzywioną ostrogę długości 1,2 cm. Środkowe zgrubienie u podstawy warżki składa się z pięciu wyrostków. Krótki, mocny prętosłup wysokości 0,5 cm jest zakończony parą dużych szeroko rozwartych trójkątnych, lancetowatych skrzydełek.
Tłumaczenie: Agnieszka Kleczkowska |