Trichopilia suavis
Synonim: Trichopilia kienastiana Rchb. f.
Występowanie:
Kostaryka, Panama i Kolumbia. W Panamie spotyka się je rejonie graniczącym z Kostaryką. Rosną na stokach wulkanu Chiriqui na pokrytych mchem drzewach, na wysokościach 1150-1700 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 29°C i 7°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 10 mm w lutym do 480 mm w październiku. Średnie temperatury (dzień/noc) od 23,9/10,6°C w styczniu do 25,6/13,4°C w kwietniu. Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok z maksimum w marcu.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. Rośliny te są uznawane za łatwe w uprawie nawet w wypadku mniej doświadczonych storczykarzy. Hawkes (1965) podaje, że większość gatunków rodzaju Trichopilia ma tendencję do wydawania większej ilości kwiatów, jeśli są regularnie dzielone na małe kępy.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to wyprostowany epifit sympodialny osiągający 12-43 cm wysokości.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 3,5-8,0 cm długości i 2,5-6,0 cm szerokości. Pseudobulwy mają kolor ciemno szarawo-zielony, są mięsiste, dość ciasno zgrupowane, nieco spłaszczone, a ich kształt może być od podłużno-owalnego do eliptycznego lub półsferycznego. Podstawa każdej pseudobulwy jest okryta paroma cienkimi, bibułkowatymi, obejmującymi ją osłonkami, które szybko wysychają.
Liście:
Liście mają 5-38 cm długości i 3,5-8,0 cm szerokości. Na wierzchołku każdej pseudobulwy wyrasta jeden dość sztywny, eliptyczno-lancetowaty liść o ostrym wierzchołku. Liście zwężają się u podstawy, tworząc dość krótki, złożony, ogonek liściowy.
Kwiatostan:
Krótki. Wygięte lub zwisające pędy kwiatowe wyrastają u podstawy najmłodszej dojrzałej pseudobulwy.
Kwiaty:
2-5 w każdym kwiatostanie. Zróżnicowane kolorystycznie, duże, okazałe, silnie pachnące kwiaty mają średnicę do 10 cm. Długie, wąskie, szeroko rozpostarte płatki obu okółków mają zazwyczaj pofalowane brzegi, ich długość wynosi 4-6 cm, a szerokość 0,6-1,2 cm. Płatki okółka wewnętrznego są zazwyczaj nieco krótsze i szersze niż płatki okółka zewnętrznego. Są białe lub kremowo-białe i czasem mają jasnoróżowe lub czerwone plamki. Bardzo duża, długości 5-8 cm, trójklapowa warżka w kształcie trąbki ma boczne działki zrolowane w kształcie rurki wokół prętosłupa oraz szeroko rozchylony środkowy płatek o mocno pofalowanych lub fryzowanych brzegach. Intensywnie nakrapiana na różowo warżka jest również koloru białego lub kremowo-białego. Gardziel rurki jest zwykle nakrapiana na żółto lub pomarańczowo, ale czasem ma czerwone plamki.
Tłumaczenie: Agnieszka Kleczkowska/Grażyna Siemińska |