Trichopilia suavis

Lindley & Paxton 1850
Podrodzina: Epidendroideae
Plemię: Maxillarieae
Podplemię: Oncidiinae

 

Foto: © Dale Borders. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Trichopilia suavis

Synonim: Trichopilia kienastiana Rchb. f.

Występowanie:

Kostaryka, Panama i Kolumbia. W Panamie spotyka się je rejonie graniczącym z Kostaryką. Rosną na stokach wulkanu Chiriqui na pokrytych mchem drzewach, na wysokościach 1150-1700 m.   

Klimat:

Zanotowane skrajne temperatury to 29°C i 7°C.
Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok.
Opady od 10 mm w lutym do 480 mm w październiku.
Średnie temperatury (dzień/noc) od 23,9/10,6°C w styczniu do 25,6/13,4°C w kwietniu.
Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok z maksimum w marcu.

Uwagi różne:

Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych oparty jest na raportach hodowców. Rośliny te są uznawane za łatwe w uprawie nawet w wypadku mniej doświadczonych storczykarzy. Hawkes (1965) podaje, że większość gatunków rodzaju Trichopilia ma tendencję do wydawania większej ilości kwiatów, jeśli są regularnie dzielone na małe kępy.  

 

Informacje o roślinie i kwiatach:

Wielkość i typ rośliny:

Jest to wyprostowany epifit sympodialny osiągający 12-43 cm wysokości.  

Pseudobulwy/łodyga:

Pseudobulwy mają 3,5-8,0 cm długości i 2,5-6,0 cm szerokości. Pseudobulwy mają kolor ciemno szarawo-zielony, są mięsiste, dość ciasno zgrupowane, nieco spłaszczone, a ich kształt może być od podłużno-owalnego do eliptycznego lub półsferycznego. Podstawa każdej pseudobulwy jest okryta paroma cienkimi, bibułkowatymi, obejmującymi ją osłonkami, które szybko wysychają.  

Liście:

Liście mają 5-38 cm długości i 3,5-8,0 cm szerokości. Na wierzchołku każdej pseudobulwy wyrasta jeden dość sztywny, eliptyczno-lancetowaty liść o ostrym wierzchołku. Liście zwężają się u podstawy, tworząc dość krótki, złożony, ogonek liściowy.  

Kwiatostan:

Krótki. Wygięte lub zwisające pędy kwiatowe wyrastają u podstawy najmłodszej dojrzałej pseudobulwy.  

Kwiaty:

2-5 w każdym kwiatostanie. Zróżnicowane kolorystycznie, duże, okazałe, silnie pachnące kwiaty mają średnicę do 10 cm. Długie, wąskie, szeroko rozpostarte płatki obu okółków mają zazwyczaj pofalowane brzegi, ich długość wynosi 4-6 cm, a szerokość 0,6-1,2 cm. Płatki okółka wewnętrznego są zazwyczaj nieco krótsze i szersze niż płatki okółka zewnętrznego. Są białe lub kremowo-białe i czasem mają jasnoróżowe lub czerwone plamki. Bardzo duża, długości 5-8 cm, trójklapowa warżka w kształcie trąbki ma boczne działki zrolowane w kształcie rurki wokół prętosłupa oraz szeroko rozchylony środkowy płatek o mocno pofalowanych lub fryzowanych brzegach. Intensywnie nakrapiana na różowo warżka jest również koloru białego lub kremowo-białego. Gardziel rurki jest zwykle nakrapiana na żółto lub pomarańczowo, ale czasem ma czerwone plamki.

Tłumaczenie: Agnieszka Kleczkowska/Grażyna Siemińska


-----------------  U P R A W A  ----------------

Temperatura:

Roślina o umiarkowanych wymaganiach cieplnych.

Średnia temperatura dnia latem wynosi 22°C, nocy 13°C, a amplituda wahań dobowych 9°C. Najcieplejsze dni i najchłodniejsze noce, a więc największa dobowa rozpiętość temperatur, występują późną zimą i wczesną wiosną w okresie suchym. Najchłodniejsze dni i najmniejsza amplituda dobowa występuje jesienią.  

Światło:

12000-20000 luksów. Światło powinno być przefiltrowane lub rozproszone, a rośliny nigdy nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Cały czas należy zapewniać silny ruch powietrza, zwłaszcza w wypadku roślin uprawianych w jaśniejszych warunkach, gdyż ich dość grube liście są podatne na oparzenia.  

Podlewanie:

Opady deszczu są intensywne przez cały rok, ale pod koniec zimy następuje stosunkowo krótki okres suchy. Od końca wiosny aż do jesieni uprawiane rośliny powinny być wilgotne, z lekkim tylko przeschnięciem podłoża pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Gdy późną jesienią nowe przyrosty osiągną dojrzałość, ilość wody należy stopniowo zmniejszać.  

Nawożenie:

W okresie aktywnego wzrostu rośliny należy nawozić co tydzień 1/4-1/2 zalecanej dawki nawozu dla storczyków. Na początku roku, gdy pojawiają się i intensywnie rozwijają nowe przyrosty, wielu hodowców preferuje podawanie nawozu o zwiększonej zawartości azotu. Natomiast późnym latem i jesienią roślinom powinien być podawany nawóz o zwiększonej zawartości fosforu ("bloom booster") w celu zainicjowania kwitnienia i ułatwienia dojrzewania młodym przyrostom.  

Podłoże:

Rośliny dobrze rosną zamocowane na kawałkach paproci drzewiastej lub korka, o ile można im zapewnić wysoką wilgotność, co w okresie lata wymaga codziennego podlewania. W wypadku tak zawieszonych roślin, podczas suchych i gorących okresów niezbędne może być kilkakrotne podlewanie w ciągu dnia. Ponieważ jednak dla większości hodowców utrzymywanie wystarczająco wysokiej wilgotności przy takim sposobie uprawy jest zbyt trudne, zazwyczaj uprawiają oni rośliny w doniczkach. Używają w tym przypadku podłoża luźnego, szybko odprowadzającego nadmiar wody, które zawiera jednak substancje zatrzymujące pewną jej ilość, takie jak pocięty mech torfowiec czy perlit. Często dodawany jest także węgiel drzewny w celu zapewnienia przewiewności podłoża i zabezpieczenia przed kwaśnieniem.   Hawkes (1965) zaleca raczej ścisłe wypełnianie doniczek korzeniami paproci Osmunda lub kawałkami włókien paproci drzewiastej. Jednak przy użyciu dowolnego podłoża najważniejszy jest dobry drenaż. Rośliny powinny być przesadzane zanim podłoże zaczyna być mało przepuszczalne. Najbardziej właściwą porą roku do przesadzania jest koniec zimy poprzedzający kwitnienie, gdyż kwiaty i nowe przyrosty pojawiają się prawie w tym samym czasie. Dlatego też rośliny powinny być przesadzane, gdy zaczynają rosnąć nowe korzenie albo tylko nieco wcześniej. Pozwala to roślinom zaaklimatyzować się w stosunkowo krótkim czasie i dostarcza im najmniej stresu. Jest to bardzo istotne, gdyż rośliny muszą zaaklimatyzować się przed dodatkowym stresem spowodowanym nadchodzącą gorącą, suchą, letnią pogodą.  

Wilgotność powietrza:

85-90% przez większość roku, ze spadkiem do 65-70% późną zimą.  

Okres spoczynku:

Średnia temperatura zimą wynosi w dzień 22-25°C, a w nocy 11-12°C, dając dobową różnicę rzędu 11-14°C. Hodowcy informują, że roślina świetnie rośnie w warunkach zbliżonych do wymagań Phalaenopsisa, ale my uważamy, że mogą lepiej rosnąć i kwitnąć, jeżeli zapewni się im parotygodniowy chłodny i suchy okres spoczynku. W naturalnym środowisku przez 2 miesiące przypadające późną zimą opady są niskie, ale dodatkowa wilgoć jest dostępna z często występującej obfitej rosy. Zimą, przez okres 1-2 miesięcy, uprawiane rośliny potrzebują mniej wody. Powinny one przesychać nieco pomiędzy podlewaniami, ale nie powinny być suche przez dłuższy okres. Roślinie powinna być dostarczana taka ilość wody, która zapobiegnie marszczeniu się pseudobulw. Nawożenie powinno być ograniczone lub należy z niego zrezygnować całkowicie do czasu, gdy zaczynają się pojawiać nowe przyrosty i znów wznawia się silniejsze podlewanie.