Vanda denisoniana
Synonim: Vanda henryi Schlechter. Przez wiele lat uważano, że Vanda denisoniana istnieje w dwóch formach. Typowy kwiat jest żółto-zielony. Rośliny z ciemnobrązowymi kwiatami uważano za odmianę hebraica. Seidenfaden (1988) przestudiował jednak ponownie dane z literatury oraz roślinę z herbarium i uważa, że roślina znana dotąd jako Vanda denisoniana var. hebraica to prawdopodobnie Vanda brunnea.
Występowanie:
Birma, Tajlandia i Chiny. W Birmie Vanda denisoniana została znaleziona na wysokości 610-760 m w górach Arracan leżących w południowo-zachodniej części tego kraju i w pobliżu Ta-ok w rejonie Tenasserim. W północnej Tajlandii rośliny występują w pobliżu Mae Hong Song, Khuntan, Chiengmai, Mae Tun, Lampun, Phu Langka, Chiengrai, Doi Phu Ka, Nan, Doi Saket, Mae Sot, Phu Luang, i Loei, gdzie rosną w górach na dużych wysokościach. W Chinach rośliny spotyka się w południowo-zachodniej prowincji Yunnan.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 39°C i -1°C. Średnia wilgotność waha się od 60% wiosną do ponad 80% latem. Opady deszczu od 8 mm w okresie od grudnia do marca aż do 292 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 25,6/9,4°C w styczniu do 31,7/19,3°C w kwietniu. Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok, z maksimum w maju.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w tabelach klimatycznych oparty jest na doniesieniach od hodowców. W północnej Tajlandii główny okres kwitnienia przypada w styczniu-marcu.
Uwagi dotyczące hybryd:
Ilość chromosomów wynosi 2n = 38.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o wzroście sympodialnym i wysokości do 30 cm.
Pseudobulwy/łodyga:
Brak. Krótki, sztywny, gęsto ulistniony pęd jest otoczony obejmującymi go podstawami liści.
Liście:
Liście mają długość do 30 cm i szerokość 2,5 cm. Na każdym przyroście jest 6-10 wydłużonych, blisko siebie rozmieszczonych liści. Są sztywne, skórzaste, wygięte, a ich końce są ostro rozdwojone.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 15-25 cm długości. Jest stosunkowo krótki, gruby, wznoszący się, łukowato wygięty lub poziomy i wyrasta z pędu wzdłuż kąta liściowego niższych liści. Każdy kwiat jest osadzony na szypułkowatej zalążni o długości do 5 cm.
Kwiaty:
5-8. Grube, mięsiste, wspaniale pachnące kwiaty są gęsto osadzone, tworząc kiść. Kwiaty mają zmienną kolorystykę, ale zwykle są w kolorze kości słoniowej, kremowym, cytrynowo-żółtym lub złocisto-żółtym, ale są także doniesienia o formach żółto-brązowych i koloru miedzianego. Woskowe, bardzo trwałe kwiaty mają długość 5-6,4 cm od końca płatka grzbietowego do wierzchołka warżki. Płatki obu okółków są mniej lub bardziej odgięte, a ich wierzchołki mogą być zaokrąglone lub tępo zakończone. Podłużny płatek grzbietowy ma 1,6 cm długości i 0,8 cm szerokości przy wierzchołku i nieco węższą podstawę. Ukośnie jajowate boczne płatki okółka zewnętrznego mają 1,6 cm długości i 1,5 cm szerokości i są znacznie szersze niż inne części kwiatu. Płatki okółka wewnętrznego, o łyżeczkowatym kształcie, mają stosunkowo długi pazur przy podstawie i raczej zaokrąglone blaszki. Mają 1,5 cm długości i 1,1 cm szerokości przy wierzchołku. 3-klapowa warżka jest nieco dłuższa niż płatki okółka zewnętrznego, ma 2,2 cm długości i 1,1 cm szerokości w poprzek działki środkowej i jest nieco szersza w poprzek podstawy bocznych działek. Duże, wyprostowane działki boczne są zaokrąglone do ukośnie owalnych, wklęsłe na wewnętrznej stronie i zwykle są bardziej jaskrawo białe w porównaniu z innymi częściami warżki. Działka środkowa jest podłużna ze zwężeniem w kształcie litery U z każdej strony w okolicy środka i ma rowek w kształcie U w środku wierzchołkowego brzegu. Działka środkowa ma 4-5 pogrubionych, wypukłych, podłużnych zgrubień, które mogą się ciągnąć prawie do wierzchołka. Zgrubienie przy podstawie warżki jest 2-działkowe i zwykle ma pomarańczowo-żółte plamki z każdej strony. Stożkowa ostroga przy podstawie warżki ma około 0,6 cm długości, jest spłaszczona i tępo zakończona.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |