Vanda tricolor
Synonim: Vanda suavolens Blume, Vanda suavis Lindley. Istnieje kilka nazwanych odmian tego gatunku, a najbardziej znanymi są var. planilabris Lindley i var. suavis (Lindley) Veitch, która jest tą samą, co rośliny początkowo opisane jako V. suavis.
Występowanie:
Jawa i Bali. Ten gatunek nadal często występuje na całej Jawie, gdzie rośnie na jasnych stanowiskach, na odsłoniętych gałęziach drzew, na wysokościach 700-1600 m. Jedną z takich lokalizacji, gdzie najłatwiej spotkać te rośliny, są drzewa rosnące w pobliżu granic plantacji herbacianych. Rośliny napotkano także na Filipinach i w Australii, ale Comber (1990) uważa, że rośliny z tych lokalizacji nie reprezentują naturalnej dystrybucji i są prawdopodobnie wynikiem introdukcji. Comber (1990) podaje, że var. tricolor, forma w normalnym kolorze i ciemniejsza, są spotykane głównie w zachodniej Jawie, natomiast var. suavis spotykana jest głównie w centralnej i wschodniej Jawie. Niektórzy jednak podają, że obie te odmiany można też znaleźć rosnące obok siebie.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 29°C i 13°C. Średnia wilgotność waha się od 65% na początku wiosny do około 80% latem i jesienią. Opady od 13 mm w okresie luty-marzec do 602 mm w lipcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 23,9/16,7°C w styczniu do 25,0/17,1°C w maju. Okres kwitnienia: Może kwitnąć w ciągu całego roku, ale maksimum przypada w kwietniu i maju.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to monopodialny storczyk epifityczny, o pędzie osiągającym do 45 cm długości. Pęd łatwo i często rozgałęzia się przy lub w pobliżu podstawy, a korzenie swobodnie wyrastają wzdłuż całego pędu.
Pseudobulwy/łodyga:
Brak.
Liście:
Mają około 35-45 cm długości i 4 cm szerokości. Na każdym pędzie wyrasta 20 lub więcej jasnozielonych liści, oddzielonych od siebie o nieco ponad 2 cm. Liście są bardzo skórzaste, paskowate, ładnie wyginają się w łuk i zachodzą na siebie u podstawy. Ich wierzchołki są nierówno rozdzielone na 2 części i często są nieregularnie ponacinane.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma do 25 cm długości. Dość gruba szypułka wyrasta z pędu przy podstawie liści i przyjmuje pozycję poziomą lub wznoszącą się. Każdy kwiat jest osadzony na szypułkowatej zalążni, która jest kanciasta, mocno skręcona, ma 5,0-7,5 cm długości i jest biała, ale zwykle ma blado karmazynowo-purpurowe smużki przy podstawie.
Kwiaty:
Na każdym kwiatostanie rozwija się równocześnie 6-9 silnie i słodko pachnących kwiatów. Kwiaty mają 5,0-7,5 cm średnicy, są woskowe, trwałe, zmienne w kształtach i kolorystyce. Płatki obu okółków są białe na zewnątrz, kolor na wewnętrznej powierzchni jest zmienny, zwykle mają czerwono-brązowe plamki na białym tle, ale czasem są to plamki jasnożółte, lub rzadziej mocno czerwone, które mogą pokrywać prawie całą powierzchnię. Warżka zwykle jest liliowa, ale czasem może być żółta z małymi, białymi działkami bocznymi przy podstawie. W swojej normalnej formie płatki obu okółków są podobne, owalno wydłużone do kolisto jajowatych, przy podstawie zwężają się, tworząc krótki pazur, a ich brzegi przy podstawie często odginają się. Płatki okółka wewnętrznego często są prawie całkowicie skręcone i mają pofalowane brzegi w kierunku wierzchołka. 3-klapowa warżka ma 2 małe, proste działki boczne przy podstawie i dużą działkę środkową, szeroko rozpostartą, nieco przypominającą kształtem skrzypce, z 3 żebrami biegnącymi w kierunku środka. Działka środkowa składa się z 4 zaokrąglonych płatków, z których 2 są przy jej podstawie, a 2 na wierzchołku. Prętosłup jest krótki i bardzo rozszerzony przy podstawie. Powyższy opis dotyczy roślin nazywanych var. tricolor lub forma normalna. Odmiana suavis ma kwiatostan z 15 lub więcej kwiatami, które mają węższe, ale nieco dłuższe płatki obu okółków. Ponadto wierzchołkowe płatki na środkowej działce warżki var. suavis skręcają się ostro w dół, czasem nawet o 90 stopni.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |