Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Do poczytania
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Anna Waluga
E-mail: walugan@tlen.pl
Data: środa, 19 grudnia 2007 09:33:08
Witam,

W dzisiejszej Gazecie Wyborczej: http: //www.gazetawyborcza.pl/1,75248,4774906.html

Pozdrawiam,
Anna

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Ewa Jóźwiak
E-mail: Ewka@hejstorczyki.pl
Data: środa, 19 grudnia 2007 09:55:04
Witam,
dziękuje za wiadomość. Bardzo fajny tekst, miły przerywnik przy robocie.

Pozdrawiam
ewka

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Wanda
E-mail: wabert@tin.it
Data: środa, 19 grudnia 2007 11:07:55
Pani Aniu,
bardzo dziekuje za informacje
Wywiad z prof. Szlachetka przeczytalam z przyjemnoscia, ale ma jednak wielka wade - zbyt krotki

Interesujacym, aczkowiek czytalam juz o tym i, o ile dobrze sobie przypominam byl to inny Ophrys niz insectifera, wydal mi sie ten fragment, ktory dla zachety do przeczytania innym przytocze, majac nadzieje, ze nie narusze praw autorski Isabeli Jopkiewicz:
"Kwiaty storczyków są przystosowane do zapylania przez zwierzęta. To nie jedyne rośliny zoogamiczne, ale najlepiej przystosowały się do "wykorzystywania" zwierząt. Na przykład dwulistnik muszy (częsty w basenie Morza Śródziemnego, ale znany i z Pienin). Jeden z płatków jego okwiatu imituje samicę owada spokrewnionego z pszczołami. Płatek ma nie tylko wielkość odpowiadającą wielkości samicy. Pokryty jest barwnymi plamami oraz włoskami, których rozmieszczenie jest identyczne jak na jej ciele. Temperatura płatka oraz ciała samicy owada są bardzo podobne. Roślina emituje związki aromatyczne pobudzające samce do zachowań seksualnych. Podczas prób kopulacji z kwiatem samiec zapyla go. Wykonano kiedyś doświadczenie i zaoferowano samcowi do wyboru samicę własnego gatunku oraz kwiat storczyka - wybrał kwiat. Na szczęście dla owadów dwulistnik kwitnie wiosną, zanim samice pojawią się na łąkach."
Co do perypetii Profesora z opisem nowych gatunkow pozostaje mi trzymac kciuki za Kwiaty storczyków są przystosowane do zapylania przez zwierzęta. To nie jedyne rośliny zoogamiczne, ale najlepiej przystosowały się do "wykorzystywania" zwierząt. Na przykład dwulistnik muszy (częsty w basenie Morza Śródziemnego, ale znany i z Pienin). Jeden z płatków jego okwiatu imituje samicę owada spokrewnionego z pszczołami. Płatek ma nie tylko wielkość odpowiadającą wielkości samicy. Pokryty jest barwnymi plamami oraz włoskami, których rozmieszczenie jest identyczne jak na jej ciele. Temperatura płatka oraz ciała samicy owada są bardzo podobne. Roślina emituje związki aromatyczne pobudzające samce do zachowań seksualnych. Podczas prób kopulacji z kwiatem samiec zapyla go. Wykonano kiedyś doświadczenie i zaoferowano samcowi do wyboru samicę własnego gatunku oraz kwiat storczyka - wybrał kwiat. Na szczęście dla owadów dwulistnik kwitnie wiosną, zanim samice pojawią się na łąkach."
Co do perypetti Profesora z opisem nowych gatunkow - trzymam kciuki za Pachyphillum piesiki .

Wanda

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl