Lipiec/sierpień

 

Wszystkie rodzaje.

Wchodzimy teraz w długi okres gorącego lata (a przynajmniej takiego się spodziewamy!). Wszystkie rośliny potrzebują teraz znacznie więcej wody niż zwykle. Każdy inaczej prowadzi uprawę swoich roślin i dlatego szczegółowe zalecenia nie są możliwe, natomiast celem powinno być przeschnięcie górnej warstwy podłoża (w dużej doniczce to grubość 3 do 5 cm) przed kolejnym podlaniem. Najlepiej wsadzić do podłoża palec i sprawdzić, jaka jest jego wilgotność. Dobrą miarą jest także podniesienie doniczki z rośliną celem sprawdzenia jej wagi. Gdy doniczka jest lekka, to oznacza, że podłoże jest suche, gdy jest wyraźnie ciężka - mokre. Po pewnym czasie nabiera się doświadczenia i potrafi ocenić, jak mokre jest podłoże. Pamiętajmy także, że podłoże w małych doniczkach wysycha szybciej, najlepiej więc pogrupować razem doniczki o podobnych rozmiarach. Jest to stosunkowo proste, gdy mamy tylko jeden rodzaj podłoża, ale jeżeli stosujemy różne, to dobrze jest pogrupować doniczki według podłoża i wielkości, bo wtedy łatwiej dopasować podlewanie do indywidualnych potrzeb roślin. Podlewanie musi być obfite. Większość podłoży opartych ma mieszaninach kory trudno jest nawilżyć, gdy są zupełnie suche, należy więc najpierw dobrze je spryskać. Dopiero po kilku minutach należy je powtórnie, obficie podlać. Wcześniejsze nawilżenie zmniejsza napięcie powierzchniowe wokół cząstek podłoża, umożliwiając odpowiednie namoczenie. Mając niewielką liczbę roślin, można stosować zanurzanie całych doniczek w pojemniku z wodą na kilka minut (nawet do paru godzin!!!), a następnie wyjąć je i pozwolić na odcieknięcie nadmiaru wody. Większe kolekcje można podlewać przy użyciu rozpylacza ogrodowego, ale należy się upewnić, czy wszystkie rośliny otrzymały wystarczającą ilość wody, ponieważ liście czasem przesłaniają podłoże i rośliny nie otrzymują tyle wody, ile wymagają. Można też stosować automatyczne systemy nawadniające (na przykład kropelkowe), ale te muszą być odpowiednio wyregulowane, aby działały efektywnie, a to już może wymagać porad specjalistów. Pamiętajmy też, że przelewanie roślin polega na zbyt częstym podlewaniu, a wcale nie na jednorazowym podawaniu dużej ilości wody.

Dla zapewnienia silnego wzrostu należy kontynuować nawożenie. Niektóre rośliny będą wytwarzać pseudobulwy, inne natomiast będą po prostu rosnąć. Osiąganie dojrzałości daje znak do zmiany nawozu na niskoazotowy/wysokofosforowy (mała pierwsza i duża środkowa liczba w NPK), co wspomoże wytwarzanie kwiatów. Zwykle następuje to pod koniec sierpnia. Podłoża na bazie kory są ubogie w azot, więc nie należy go eliminować, a jedynie zmniejszyć jego ilość. W wypadku podłóż z dużą ilością mchu torfowca, łupin orzechów lub kawałków paproci drzewiastej można stosować nawet czysty nawóz fosforowy bez innych domieszek.

W czasie suchej, gorącej pogody problemem stają się szkodniki, np. przędziorki. Zwiększenie wilgotności zmniejszy ich ilość, ale jeżeli jest to konieczne, należy zastosować opryski. Stosując środki ochrony roślin, należy trzymać się ściśle instrukcji. Wskazane jest 2-3 krotne powtórzenie oprysków w odstępach co 7-10 dni, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się szkodników z larw lub jaj. Przy nieco większych powierzchnich uprawy znakomite efekty daje też zastosowanie owadów pożytecznych, np. dobroczynka szklarniowego.

Cymbidium.

Dla cymbidiów lato jest najważniejszą porą roku. Przyrosty wzmacniają się. Liście nowych przyrostów powinny być szerokie i dość sztywne. Ich kolor powinien być jasnozielony, a nawet prawie żółty. Odmiany wcześnie kwitnące wydają pędy kwiatowe, więc takie rośliny należy przenieść do chłodniejszego i ciemniejszego pomieszczenia. Odmianom kwitnącym w połowie sezonu należy obniżyć dawkę azotu, co wspomoże wytwarzanie pędów kwiatowych.

Cymbidia powinny otrzymywać dużo słońca i świeżego powietrza, więc w tym czasie bezwzględnie należy uprawiać je w ogrodzie lub na balkonie. W okresie południowego, silnego nasłonecznienia należy stosować 30% cieniówkę, aby zapobiec poparzeniu liści. Podobny rezultat osiągniemy, umieszczając rośliny pod gałęziami drzew. W celu ochrony przed ślimakami i dżdżownicami należy je stawiać na podstawkach - kawałkach drewna lub kamieniach, ale można je także podwieszać. Rośliny należy umieszczać pod zewnętrznymi gałęziami, a nie przy pniu drzewa. Południowe słońce musi być przefiltrowane, natomiast rano i po południu mogą stać w pełnym świetle. Dlatego miejsce w pobliżu pnia drzewa będzie zbyt zacienione. Cymbidia są mocnymi roślinami i wiele problemów z nimi wynika wręcz z nazbyt troskliwej opieki w tym letnim okresie.

Jeśli uprawiasz rośliny w szklarni, zapewnij doskonałą wentylację, tak aby obniżyć temperaturę, zwłaszcza w nocy. Staraj się zapewnić wysoki poziom światła, utrzymując jednocześnie możliwie niskie temperatury, bo to zapewni najobfitsze kwitnienie.


Standardowe cymbidia pochodzą w większości z Himalajów, gdzie rosną na umiarkowanych wysokościach. Niektóre mniejsze gatunki i hybrydy pochodzą z tropikalnych lasów nizinnych. Cechą charakterystyczną obu tych siedlisk są letnie monsuny, czyli okres ciepły z dużą ilością opadów. W rejonach ciepłych i jednocześnie suchych, pozbawionych deszczy monsunowych, lub w uprawie pod osłonami należy pamiętać o regularnym podlewaniu, w przeciwnym wypadku wzrost roślin zostanie zahamowany, a nawet cofnie się.

Niektóre wcześnie kwitnące rośliny powinny już mieć spore pędy kwiatowe, na innych możemy obserwować dopiero ich wyłanianie się. Gdy już nieco podrosną, dobrze jest włożyć w podłoże odpowiedniej długości patyk, aby ochronić kruche pędy przed przypadkowym złamaniem. Pędy kwiatowe wyrastają u podstawy nowej pseudobulwy. Możemy je odróżnić od pojawiających się nowych przyrostów po bardziej okrągłym przekroju poprzecznym.

Cattleya.

W tych miesiącach o wysokich temperaturach cattleye wymagają specjalnej uwagi przy podlewaniu i nawożeniu. Konieczne może być chłodzenie poprzez odparowanie, albo odpowiednie wietrzenie, aby utrzymać temperaturę w rozsądnych granicach. Stosowany zwykle w szklarniach dolny nawiew w połączeniu z górnym powinien zapewnić na tyle duży ruch powietrza, żeby rośliny nie przegrzewały się. Zwiększony ruch powietrza obniża wilgotność i szybciej wysusza rośliny, przez co staje się konieczne częstsze ich podlewanie i spryskiwanie okolic roślin w celu podniesienia wilgotności. Wyższy poziom światła i wyższa temperatura nakazują stosowanie większych dawek nawozów. Przyrosty, które teraz się pojawiają, będą kwitły tej jesieni, zimy lub wiosny, a więc stosowanie odpowiednich nawozów jest najlepszym sposobem zapewnienia dobrego kwitnienia. Wysokie temperatury i wysoka wilgotność mogą być źródłem infekcji grzybowych lub bakteryjnych i dlatego ważne jest staranne obserwowanie roślin. Jest to także okres największego rozwoju wszelkiego robactwa.

Paphiopedilum.

Chłodzenie i ruch powietrza są szczególnie krytyczne w okresie lipca i sierpnia, ponieważ to od tego zależy dobra kondycja rośliny i zabezpieczenie przed chorobami. Podlewanie należy dokładnie monitorować, aby nie dopuścić do wysychania roślin. Ciepłolubne hybrydy są teraz w szczytowym okresie kwitnienia, więc należy zwracać uwagę na odpowiednie podparcie pędów kwiatowych. Należy uważać, aby woda nie gromadziła się na nowych przyrostach, bo może to doprowadzić do ich zagniwania, a nawet utraty.

Phalaenopsis.

Większość, jeżeli nie wszystkie, powinny już być przesadzone. Właśnie w tym i w następnym miesiącu osiągają one maksymalne tempo wzrostu. Ten wzrost zaowocuje pędami kwiatowymi w nadchodzącym sezonie. Im więcej liści roślina wytworzy, tym będzie silniejsza i skłonniejsza do wydawania pędów kwiatowych. Dla wytworzenia wcześniej pędów kwiatowych można rośliny ochłodzić, wystawiając je na zewnątrz. Duża ilość światła i ciepła wymaga oczywiście zwiększenia podlewania i nawożenia.

Rośliny chłodolubne.

Dla roślin chłodolubnych, takich jak masdevallie i inne pleurothallidy, letnie miesiące są wyzwaniem. W czasie upalnych dni trzymajmy rośliny bardziej zacienione i starajmy się utrzymać możliwie wysoki poziom wilgotności. Rośliny nie mogą wysychać. Wszelkie przesadzania należy odłożyć aż do czasu, kiedy temperatura się obniży.

Laelia purpurata.

Okres kwitnienia tej majestatycznej rośliny dobiega końca, a więc to dobry okres na przesadzenie. Gdy tylko pojawią się nowe korzenie, przesadzamy roślinę do świeżego podłoża z kory jodłowej o średniej granulacji. Roślinę umieszczamy w nieco ciemniejszym miejscu, w wysokiej wilgotności, aby ułatwić odreagowanie i ustabilizowanie się, co trwa około miesiąca po przesadzeniu.

Odontocidium.

Teraz właśnie kwitnie wiele międzyrodzajowych krzyżówek odontoglossum i oncidium, takich jak Odontocidium, Wilsonara i Colmanara. Należy zwracać uwagę na właściwe mocowanie pędów kwiatowych, tak aby je jak najlepiej wyeksponować. Rośliny powinny być w miejscu dość zacienionym. Należy zwracać szczególną uwagę na ślimaki.

Vandowate.

Rośliny te będą teraz szybko rosły, korzystając z gorących dni i wysokiej wilgotności, czyli z takich warunków, jakie panują w ich naturalnych siedliskach. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na wszelkie szkodniki, ponieważ te warunki są także korzystne dla ich rozwoju. Sprawdzamy pędy kwiatowe, aby nie zostały zablokowane przez liście i mogły rosnąć swobodnie, a później dobrze się prezentować.

 

Artykuł: American Orchid Society i Jerzy Dziedzic.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska