Maj/czerwiec

 

Wszystkie rodzaje.

To teraz dochodzimy do pełni sezonu wzrostowego. Aktywność korzeni powinna być znacząca, a na roślinach w dobrej kondycji powinny pojawiać się nowe przyrosty. Celem uprawy jest utrzymanie takiego aktywnego wzrostu możliwie najdłużej i najefektywniej. Pamiętajmy, że jeśli teraz poświęcimy roślinie wystarczająco dużo uwagi, to wkrótce osiągnie ona optymalny poziom wzrostu i w efekcie zakwitnie. Nie należy zapominać o roślinach, które akurat teraz nie kwitną, bo może się to źle odbić na ich kolejnych kwitnieniach.

To okres, kiedy już powinny być ukończone wszystkie prace związane z przesadzaniem i teraz powinniśmy obserwować silny i zdrowy wzrost roślin w świeżych podłożach. Wszelkie niedokończone przesadzanie należy odłożyć do początku jesieni, chyba że jest to roślina w złej kondycji, którą musimy ratować przez zmianę podłoża.

Cieplejsza pogoda i aktywniejszy wzrost roślin wymaga zwrócenia większej uwagi na podlewanie. Podlewając rośliny nie należy żałować wody i pozwalać, aby jej nadmiar swobodnie wypłynął z pojemnika. Jeżeli rośliny spryskujemy, to najpierw należy zmoczyć podłoże, a następnie po kilku minutach zastosować kolejną dużą porcję wody. To zapewni dobre nawilżenie podłoża, a dodatkowa ilość wody umożliwi wypłukanie z podłoża ewentualnych osadów soli mineralnych. Pozwólmy, aby wierzchnie 25 do 50 mm podłoża w dużych doniczkach przeschło przed kolejnym podlewaniem. Pamiętajmy, że nadmierne podlewanie polega na zbyt częstym podlewaniu roślin. Jeżeli tak robimy, korzenie mogą zginąć z braku dostępu powietrza. Częstotliwość podlewania będzie się zmieniać w zależności od takich czynników, jak pogoda, wielkość doniczki, rodzaj podłoża, faza wzrostu, więc każdy hodowca sam powinien oceniać sytuację każdej rośliny. Prawidłowe podlewanie roślin w tym okresie jest bardzo ważne i nie należy tego zaniedbywać.

W tym okresie aktywnego wzrostu bardzo ważne jest nawożenie. Młode, małe przyrosty wymagają nawozu o podwyższonej zawartości azotu, zwłaszcza jeżeli podłoże składa się głównie z kory. Gdy przyrosty dojrzeją i osiągną pełną wielkość, zmiana nawozu na niskoazotowy pomoże dojrzeć pseudobulwom i wspomoże inicjowanie pąków kwiatowych.

Jest to główny okres kwitnienia wielu pięknych, popularnych gatunków z rodzajów Bifrenaria, Coelogyne, Encyclia, Epidendrum, Miltoniopsis i wielu gatunków z plemienia Pleurothallidinae, więc na brak kwiatów nie powinniśmy narzekać.

Cymbidium.

Temperatura obecnie wzrasta, a dzień wydłuża się. Rośliny należy chronić przed silnym południowym słońcem, ale bezpośrednie słońce wcześnie rano i po południu jest dla nich korzystne. Jeżeli nasze rośliny były dotąd cieniowane, to nie można ich nagle wystawić na pełne słońce, bo to może poparzyć liście. Ludzie nie wystawiają się na pełne słońce w czasie pierwszych dni wakacji i tak samo należy traktować rośliny, stopniowo je przyzwyczajając do letniego słońca. Liście powinny osiągnąć kolor żółto-zielony. Jeżeli ich kolor jest ciemnozielony, to znaczy, że miały za mało światła.

Jeżeli wynosimy nasze rośliny na zewnątrz, nie ustawiajmy ich bezpośrednio na ziemi, ale na kamieniach lub kawałkach drewna. To zabezpieczy podłoże przed dżdżownicami, a także poprawi wentylację wokół roślin. To właśnie w tym okresie roku, aż do początków jesieni, następuje inicjowanie pąków kwiatowych na następny sezon. Wymaga to chłodniejszych letnich nocy - w wypadku cymbidiów poniżej 10-12°C. Nie można tego zapewnić w zamkniętym pomieszczeniu i to jest główną przyczyną braku kwitnienia cymbidiów u wielu początkujących storczykarzy. Badania wykazały, że wpływ niskiej temperatury na inicjowanie pąków kwiatowych można zwiększyć przez zwiększenie poziomu światła. Można to zapewnić praktycznie tylko wtedy, jeżeli rośliny uprawiane są na zewnątrz. Uprawa wewnątrz przy dużym poziomie światła oznacza zwykle wyższe temperatury, co koliduje z inicjowaniem pąków kwiatowych. Jeżeli chcemy, aby nasze rośliny obficie kwitły w następnym roku, nie możemy zapominać o nich w tym okresie, w przeciwnym wypadku spotka nas zawód.

Cattleya.

Ostatnie z grupy katlei kwitnących wiosną - te które kwitną na dojrzałych pseudobulwach - właśnie kończą kwitnienie, natomiast zaczynają się pojawiać pierwsze pąki na szybko rosnących, miękkich pseudobulwach roślin kwitnących latem. Obie grupy mogą właśnie teraz wymagać przesadzenia, co zwykle sygnalizuje rozkładające się podłoże. Z kwitnącymi wiosną nie ma problemów, bo mamy do czynienia z zupełnie dojrzałymi, twardymi pseudobulwami. Te będą szybko tworzyć nowe korzenie na dojrzałych, najnowszych pseudobulwach. Natomiast te kwitnące latem będą kruche i mogą mieć pąki. Niemniej jednak doświadczeni hodowcy wiedzą, że jeśli nie przesadzi się ich teraz, to później mogą się nie ukorzenić, ponieważ ten typ wykazuje sezonowość w ukorzenianiu się. Należy umocować przedni przyrost, aby zapobiec złamaniu.

Maj to ciągle jeszcze zmienne warunki oświetlenia, które mogą doprowadzić do poparzenia liści, jeżeli rośliny nie zostały właściwie zaaklimatyzowane. Pozwólmy im stopniowo budować ich odporność na wyższe natężenie światła. Zmienne światło i temperatury mogą być źródłem frustracji, gdy próbujemy określić, kiedy rośliny należy podlewać. Podczas gdy w tym miesiącu cattleye wchodzą w okres intensywnego wzrostu, to jednak tempo wzrostu nie jest tak duże, aby roślinom zaszkodziło okazyjne opuszczenie podlewanie przez dzień lub dwa z powodu pochmurnej pogody. Jak zwykle, bezpieczniej jest, gdy wody jest mniej, niż za dużo. Jest to szczególnie ważne dla cattleyi kwitnących latem. Należy im zapewniać dość silne światło, ponieważ za dużo cienia spowoduje, że szybko rosnące kwiatostany nieciekawie obwisną.

Dendrobium.

Dendrobium kingianum i nobile kończą już kwitnienie, ale bardzo duża grupa gatunków kontynuuje lub rozpoczyna kwitnienie w tym okresie. Należą do nich gatunki o efektownych, zwisających gronach kwiatowych, jak Dendrobium griffithianum, farmerii, fimbriatum, densiflorum i thyrsiflorum, a także takie atrakcyjne gatunki, jak Dendrobium anosmum, draconis, formosanum, floribundum, laevifolium, spectabile, czy unicum. Wszystkie dendrobia tworzą u podstawy nowe pseudobulwy, wymagają więc w tym czasie intensywnego podlewania i nawożenia. Ponieważ nowe, krótkie jeszcze przyrosty są wrażliwe na wodę, należy podlewać ostrożnie, żeby nie doprowadzić do ich zalania i zgnicia.

Paphiopedilum.

Paphiopedila typu Maudiae są teraz w swoim najlepszym okresie i należy zwracać uwagę na ewentualne podparcie kwiatostanów. Nie należy jednak z tym się spieszyć. Jeżeli ich kwiatostany zostaną za wcześnie umocowane, to kwiaty pozostaną pochylone i nie osiągną wyprostowanej pozycji. Lepiej jest pozwolić, aby kwiat naturalnie dojrzał i dopiero wtedy umocować pęd kwiatowy tuż poniżej zalążni. Jest to zwłaszcza istotne u hybryd pochodzących od Paphiopedilum fairrieanum. Zamiast podpierania wyłaniającego się pędu kwiatowego, lepiej po prostu wstawić patyczek w doniczkę tuż przy pędzie. Dzięki temu rozwijające się pędy kwiatowe będą lepiej widoczne na oknie i łatwiej będzie śledzić ich rozwój.

Paphiopedila wielokwiatowe (typu multifloral) będą teraz wchodzić w fazę najintensywniejszego wzrostu, więc należy im zapewnić dużo światła, wody i nawozów, aby ich duże przyrosty dojrzały. Wiele z nich będzie kwitnąć w nadchodzących miesiącach, więc należy wyglądać wyłaniających się kwiatostanów. Wcześniejsze zamocowanie kwiatostanów tych gatunków jest korzystne, ponieważ ich łodygi kwiatowe rosną czasem tak szybko, że są często zupełnie słabe i miękkie. Taką łodygę trzeba przywiązywać w miarę wzrostu na kolejnych trzech- czterech odcinkach. Także w tym wypadku najlepiej jest zastosować najwyższe zamocowanie łodygi tuż poniżej zalążni pierwszego kwiatu już po jego pełnym otwarciu. To pozwoli na najbardziej naturalną prezentację kwiatu.

Phalaenopsis.

Oprócz tych wydających ostatnie pędy kwiatowe, wszystkie phalaenopsisy powinny być gotowe do przesadzania lub już przesadzone. Phalaenopsisy są roślinami tropikalnymi i wykazują sezonowość we wzroście korzeni. Należy czekać na wychodzenie nowych korzeni u podstawy rośliny. Jest to absolutnie najlepszy okres na przesadzanie. Rośliny kwitnące latem, pochodzące od Doritis, powinny już być przesadzone, na nowo ukorzenione i gotowe do utrzymania pędów kwiatowych, które powinny wkrótce się ukazać.

Phalaenopsis przesadzony w odpowiednim momencie jego cyklu rozwojowego ukorzenia się prawie natychmiast, a nowe korzenie wrastają w świeże podłoże nieprzerwanie. Gdy tylko zauważymy wzrost nowych korzeni, rozpoczynamy regularne podlewanie i nawożenie, aby maksymalnie wykorzystać główny sezon wzrostowy. Nie przesadzajmy jednak z podlewaniem i nie pozwólmy, aby woda rozpryskiwała się między roślinami. Może to być źródłem infekcji spowodowanej patogenami pochodzącymi z wody jak i przyczynić się do rozprzestrzeniania się wirusów. Phalaenopsisy są znacznie bardziej podatne na choroby wirusowe niż dotąd uważano. Poświęćmy dodatkową uwagę na zabezpieczenie naszej kolekcji przed bakteriami i wirusami, w czym pomoże utrzymanie w czystości obszaru uprawy.

Vanda.

Dzięki wysokiemu poziomowi światła vandy i gatunki pokrewne powinny rozpoczynać wiosenny okres kwitnienia. Pąki i kwiaty są wrażliwe na spadki temperatury, należy więc utrzymywać stałą, wysoką temperaturę powyżej 24 stopni. W tym okresie kwitnie wiele hybryd, a także gatunki, takie jak Aerides fieldingii, Ascocentrum miniatum, Renanthera monachica, Rhynchostylis coelestis i wiele gatunków z rodzaju Vanda.

 

Artykuł: American Orchid Society i Jerzy Dziedzic.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska