Marzec/kwiecień

 

Bulbophyllum.

Nie jest to szczyt kwitnienia bulbophyllów, ale są gatunki kwitnące w tym okresie - B. careyanum, coroliferum, ambrosia, czy Cirrhopetalum sikkimense. Kwiaty i pąki bulbophyllum nie lubią spryskiwania, należy więc uważać podczas podlewania. Należy też uważać przy podlewaniu wrażliwych na wodę nowych przyrostów innych, niekwitnących bulbophyllów.

Cattleya.

Choć marzec jest jeszcze miesiącem chłodnym i wietrznym, to wydłużający się dzień i cieplejsze dni wynikające z większej ilości światła słonecznego są długo oczekiwanymi zwiastunami nadchodzącej zmiany pory roku. Niektóre z najlepszych cattleyi właśnie teraz kwitną albo zakwitną wkrótce. Ostatnie z kwitnących zimą hybryd dołączą do najwcześniej kwitnących wiosennych hybryd.

Należy bardzo uważać na zagniwające pochewki, które trzeba usuwać. Jeżeli te żółknące pochewki nie zostaną usunięte, wilgoć gromadząca się w zamkniętej przestrzeni może doprowadzić do gnicia pąków. Ostrożne ich usunięcie pozwoli pąkom rozwinąć się, choć będą one potrzebowały dodatkowej podpory.

W marcu i kwietniu problemem mogą być także zmieniające się warunki świetlne. W wyjątkowo jasne dni, szczególnie w momentach zaraz po deszczu, może dochodzić do poparzeń liści. Doświadczenie pokazuje, że jest to okres roku wymagający już zastosowania odpowiedniego cieniowania. Jednakże ciągle jeszcze będą występować dni pochmurne, a z powodu mniejszej ilości światła mogą tworzyć się osłabione pędy. Dlatego (jeśli to możliwe) należy nadal stosować doświetlanie. Wydłużający się dzień oznacza wzrost szybkości metabolizmu, co wymusza zwiększenie ilości dostarczanej wody i nawozów. Rośliny będą to wykazywać poprzez szybsze wysychanie, a to oznacza konieczność częstszego podlewania i nawożenia.

Wraz z kończącym się okresem kwitnienia zimowego i początkiem okresu kwitnienia wiosennego należy dokonać przeglądu roślin po kwitnieniu pod kątem potrzeby ich przesadzenia. Okres tuż po kwitnieniu jest najlepszy do przesadzania cattleyi, zarówno tych kwitnących zimą, jak i wiosną. W większości przypadków rośliny te zaczynają wytwarzać nowe korzenie, więc przesadzenie ich w tym okresie oznaczać będzie szybkie ukorzenienie się w świeżym podłożu, praktycznie bezboleśnie.

Coelogyne.

W tym okresie kwitnie duża grupa pięknych gatunków chłodnolubnych - C. cristata, mooreana, mossiae i nitida. Kwiaty są najtrwalsze w nieco chłodniejszych, suchych warunkach. Dlatego należy uważać przy zraszaniu roślin - kwiaty coelogyne w kontakcie z wodą łatwo czernieją i obumierają na skutek infekcji. W korzystnych warunkach te atrakcyjne rośliny mogą kwitnąć 5-6 tygodni, a czasem dłużej.

Cymbidium.

W tym okresie rośliny te są w szczycie kwitnienia. Trzeba posprawdzać wszystkie mocowania do tyczek, a także zwracać uwagę na mszyce i różnego rodzaju ślimaki. Należy dostarczać odpowiedniej ilości wody, ponieważ kwitnienie osłabia rośliny. Gdy później pojawią się nowe przyrosty, należy zacząć stosować nawóz o zwiększonej zawartości azotu (pierwsza liczba w NPK). Jeżeli roślina wygląda zdrowo, a nie kwitnie, warto zwiększyć ilość światła w kolejnym sezonie. Powodem numer dwa braku kwitnienia u cymbidium (oprócz niezapewnienia chłodnego okresu spoczynku) jest mała ilość światła.

Dendrobium.

Bardzo duża liczba dendrobiów po przejściu zimowego okresu spoczynku zaczyna wypuszczać pąki, które w drugiej połowie marca i w kwietniu rozwiną się w kwiaty. Do grupy tej należą gatunki pokrewne Dendrobium nobile, kingianum i inne, jak również hybrydy typu Yamamoto i te wywodzące się od Dendrobium kingianum i speciosum. Nie jest rzeczą niezwykłą widok tysiąca kwiatów na prezentowanych na wystawach rozrośniętych roślinach pochodzących od Dendrobium kingianum. Sekretem pomyślnej uprawy tej grupy jest zapewnienie dużej ilości wody, nawozów i światła w okresie aktywnego wzrostu, a następnie bezwzględne zastosowanie całkowicie suchego, chłodnego okresu spoczynku od początku listopada aż do wypuszczenia pąków kwiatowych.

Epidendrum.

W tym okresie kwitnie Epidendrum pseudoepidendrum, nocturnum i radicans, a także często zaczyna kwitnąć Encyclia cochleata i jej hybrydy. Można już wypatrywać zaczątków łodyg kwiatowych na Encyclia alata i fragrans.

Lycaste.

Ten rodzaj kończy okres kwitnienia. Wkrótce można będzie zauważyć pojawiające się nowe korzenie, a to jest oznaką, że nadszedł czas przesadzenia do świeżego podłoża. Gdy nowe przyrosty będą już rozwinięte, należy zapewnić obfite nawożenie i podlewanie. Oznaką dobrej kondycji rośliny jest powiększanie się pseudobulw w każdym kolejnym roku uprawy.

Miltoniopsis.

Marzec jest początkiem okresu kwitnienia tego rodzaju. Niesamowita paleta kolorów będzie cieszyć oczy przez kilka następnych miesięcy. Wyeksponowanie pędów kwiatowych poprzez umocowanie do palików (jeśli konieczne) i usunięcie starych pożółkłych liści nada roślinie ładniejszy wygląd. Nie przegapmy atrakcyjnego zapachu w okresie rozwijania się kwiatów.

Paphiopedilum.

Marzec to okres przesadzania tych roślin. W tym czasie liczba roślin wymagających uwagi jest jeszcze stosunkowo niewielka. Możemy więc poświęcić więcej czasu paphiopedilom zanim staniemy wobec konieczności przesadzania większej liczby innych roślin. Należy obejrzeć każdą roślinę: Czy nie ma obumarłych albo zaschniętych liści? Czy nie ma chwastów? Czy potrzebuje przesadzenia? Czy wytwarza pęd kwiatowy? Czy nie ma szkodników? Oczyszczenie i doprowadzenie paphiopedilum do idealnego stanu jest bardzo satysfakcjonującym zajęciem. Oczyszczone i przesadzone paphiopedila wyglądają zdecydowanie lepiej.

Rośliny zakwitające latem pokażą pierwsze pąki właśnie w marcu i kwietniu. Należy zwrócić szczególną uwagę na pąki, a także na ewentualną obecność szkodników, które mogły się dostać do korony rośliny. Szczególnie trudne jest usuwanie wełnowców, jeśli już się dostały do rośliny. Lepiej dobrać się do nich zanim się zadomowią.

Zwiększająca się ilość światła powinna dostarczyć energii pojawiającym się pędom kwiatowym, dzięki czemu powinny wyrosnąć proste i silne. Nie należy spieszyć się z mocowaniem pędów kwiatowych, bo jeśli zostaną przywiązane za wcześnie, kwiaty mogą pozostać w pozycji pochylonej, a płatek grzbietowy nie wyprostuje się. Jeżeli pęd kwiatowy wydaje się wyrastać pod pewnym kątem, należy mu na to pozwolić, a przymocować dopiero po całkowitym rozwinięciu się kwiatu i ustabilizowaniu się jego pozycji. Dotyczy to zwłaszcza hybryd pochodzących od Paphiopedilum fairieanum.

Phalaenopsis.

Marzec to pełnia kwitnienia tych roślin. Prawidłowe mocowanie pędów kwiatowych pozwoli na lepsze wyeksponowanie kwiatów i ułatwi transport na spotkanie klubowe, czy na wystawę. Nawet te przeznaczone wyłącznie do domu będą lepiej wyglądać, jeśli zostaną prawidłowo umocowane. Jedną z najbardziej dekoracyjnych cech pędów kwiatowych phalaenopsisa jest ich wygięcie. Jeśli nie zostanie umocowany prawidłowo, nie będzie wyglądał tak wdzięcznie i satysfakcjonująco. Większość osób preferuje ostatnie przewiązanie tuż poniżej pierwszego kwiatu - umożliwia to mocne podtrzymanie, ale bez utraty piękna wygiętego w łuk pędu.

Szybko rosnący pęd i otwierające się kwiaty stawiają roślinie szczególne wymagania. Dokładne kontrolowane podlewanie i nawożenie da roślinie energię potrzebną do możliwie najlepszego rozwoju kwiatów. Należy także pamiętać, że wydłużający się dzień powoduje zwiększenie zapotrzebowania rośliny na wodę.

Należy zwracać uwagę na ewentualną inwazję owadów ssących, które pojawiają się w okresie kwitnienia i które łatwo przenieść z kwiaciarni lub spotkania klubowego. Kwiaty i pędy kwiatowe są ulubionym celem wełnowców i tarczników. Trzeba zwracać uwagę na ich obecność, która często objawia się występowaniem wydzieliny pozostawianej przez szkodniki, i stosować odpowiednie środki dopóki kwiaty i pąki nie są zbyt rozwinięte. Gdy kwiaty lub pąki są w zaawansowanym stadium rozwoju, zastosowanie środków chemicznych może je uszkodzić albo nawet doprowadzić do ich utraty.

Pleurothallidinae.

Rośliny należące do tej dużej i coraz bardziej popularnej grupy zbliżają się do swojego najlepszego okresu. Jeżeli rośliny nie kwitną, następnych kilka miesięcy będzie doskonałym okresem do ich podziału, jeżeli jest konieczny, lub przesadzania do świeżego podłoża. Zajęcie się teraz tymi roślinami da im odpowiednio dużo czasu na ukorzenienie się przed nadejściem trudnych dla nich, gorących dni.

Vanda.

Dzięki podwyższonemu poziomowi światła vandy i gatunki pokrewne wykazują tendencje do wypuszczania łodyg kwiatowych. Stały, stosunkowo wysoki poziom światła jest też konieczny do prawidłowego rozwoju i wybarwienia pąków. Należy jednocześnie uważać na bezpośrednie promienie słoneczne, które w tym okresie roku mogą poparzyć nawet te światłolubne rośliny. Dlatego także i je należy stopniowo adaptować do nowych warunków świetlnych. Pąki i kwiaty są wrażliwe na spadki temperatury, należy więc utrzymywać stałą, wysoką temperaturę powyżej 24 stopni.

Artykuł: American Orchid Society i Jerzy Dziedzic.

Tłumaczenie: Grażyna Siemińska