Dendrobium nobile i jego hybrydy

Foto: © Copyright Orchid Greenhouse. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dendrobium nobile - hybrydy

Do tej kategorii zaliczają się mieszańce gatunku Dendrobium nobile z innymi gatunkami rodzaju Dendrobium. W handlu spotyka się najczęściej powszechnie uprawiane mieszańce z tzw. grupy Yamamoto. To są dość chłodnolubne dendrobia, które kwitną głównie zimą i wczesną wiosną. Charakterystyczne cechy tych storczyków to wrzecionowate pseudobulwy z naprzemianlegle ułożonymi liśćmi, a także krótkie, ale za to liczne łodygi kwiatowe wyrastające z węzłów wzdłuż całej pseudobulwy. Kwiaty wyrastają w niewielkich gronach (1 do 3 kwiatów na szypułce) i mogą być w różnych odcieniach - od bieli z zielenią, poprzez żółć, róż, aż do fioletu. Gardziel kwiatu jest najczęściej innego koloru (ciemniejsza lub jaśniejsza) niż kolor płatków.

 

Światło:

Dendrobium nobile powinno być uprawiane przy stosunkowo wysokim poziomie światła - najlepiej na oknie wschodnim lub południowym, gdzie powinno otrzymywać 3-4 godziny pełnego światła słonecznego dziennie. Od początku czerwca do połowy października należy je wystawiać na zewnątrz, w miejsce z jasnym ale rozproszonym światłem. Zimą powinno otrzymywać maksymalną możliwą dawkę światła, ponieważ w jego środowisku naturalnym są to miesiące z najwyższą liczbą pogodnych dni.

 

Temperatura:

Te rośliny mają różne wymagania latem (czy może raczej podczas całego okresu wegetacyjnego), gdy rosną najlepiej w warunkach umiarkowanych do ciepłych, i zimą (czyli w okresie spoczynku), kiedy wymagają dość niskich temperatur nocnych. Kwitną niezwykle okazale, jeśli są nawożone regularnie w okresie wzrostu, a dla zainicjowania kwitnienia zapewni im się chłodny i suchy okres spoczynku z intensywnym oświetleniem. W naturze ten okres przechłodzenia występuje późną jesienią i wczesną zimą, kiedy to nocne temperatury spadają poniżej 10°C, czasem nawet poniżej zera. W warunkach domowych odtworzenie takich warunków jest praktycznie niemożliwe, dlatego dla uzyskania efektu wychłodzenia najlepiej umieścić rośliny w czerwcu na balkonie lub w ogrodzie w jasnym półcieniu. Rośliny powinny przebywać na zewnątrz mniej więcej do połowy października, przy czym od początku września należy całkowicie zaprzestać podlewania, a także ochronić rośliny przed deszczem. Różnice temperatur między nocą a dniem panujące w tym okresie w Polsce są optymalne do prawidłowego rozwoju łodyg kwiatowych i przy takim traktowaniu rośliny powinny wypuścić jesienią bardzo dużą liczbę kwiatów. Także ustawienie rośliny jesienią w możliwie chłodnym miejscu w mieszkaniu (na przykład bardzo blisko szyby) i zaprzestanie podlewania na dwa do trzech miesięcy (od października do końca grudnia) z reguły inicjuje pąki kwiatowe, ale ich liczba jest zdecydowanie mniejsza niż w wypadku chłodzenia na zewnątrz.

 

Wilgotność powietrza:

W ich naturalnym środowisku wilgotność względna utrzymuje się przez większość roku na poziomie 75%, spadając w okresie suszy zimowej do 50%. Praktyka pokazuje jednak, że są generalnie bardzo wytrzymałe na suche powietrze w mieszkaniu, tym bardziej, że zimą ich aktywność jest minimalna. Wilgotność warto podwyższyć do 45-60% w okresie rozwoju nowych przyrostów, co następuje wiosną. Można to osiągnąć przy pomocy nawilżacza, albo umieszczając roślinę na tacy z kilkucentymetrową warstwą keramzytu lub innego porowatego materiału. Kiedy podlewamy roślinę, wypływająca woda przecieka przez porowaty materiał na tacę, a parując zapewnia roślinie wyższą wilgotność. Należy jednak uważać, aby doniczki nie stały w wodzie, ale ponad nią, zapewniając dostęp powietrza do korzeni także od spodu. Najłatwiej to zrobić, kładąc na wierzchu metalową siatkę (taką do budowy klatek dla zwierząt) lub kratkę dostępną w sklepach ogrodniczych. Rośliny można też rano zamgławiać, ale należy unikać zamgławiania wodą z kranu, a używać wyłącznie deszczówki lub wody destylowanej.

 

Woda:

To są rośliny rosnące w klimacie monsunowym, czyli z wysokim poziomem opadów latem i okresem zimowej suszy, które w uprawie wymagają odtworzenia tych warunków. W okresie aktywnego wzrostu, od wiosny do jesieni, powinny być podlewane po lekkim przeschnięciu podłoża. Okres ten może wynosić od 5 do 7 dni, w zależności od wilgotności, ruchu powietrza i dawki światła. Natomiast w okresie jesiennego lub zimowego okresu spoczynku (to zależy od wybranego terminu przechładzania opisanego w sekcji Temperatura), po osiągnięciu dojrzałości przez nowe przyrosty, należy całkowicie zaprzestać podlewania i ograniczyć się tylko do okazyjnego zamgławiania. Tylko w bardzo suchych warunkach, gdy pseudobulwy wykazują widoczne oznaki braku wody, należy je lekko podlewać raz na dwa tygodnie. Chłodny i suchy okres spoczynku jest istotny dla roślin w uprawie i powinien trwać także po zakończeniu kwitnienia dopóki nie rozpocznie się wzrost nowych przyrostów na wiosnę.

Do podlewania najlepsza jest deszczówka, woda z filtra odwróconej osmozy lub destylowana. Można podlewać wodą z kranu, najlepiej przegotowaną i odstaną, ale wymaga to bezwzględnie corocznego przesadzania (dokładnej wymiany podłoża bez powiększania doniczki). Podlewać należy obficie i dokładnie, upewniając się, że woda wycieka wszystkimi otworami doniczki. Należy podlewać dopiero po przeschnięciu podłoża, ale w okresie aktywnego wzrostu nie można też dopuszczać do długotrwałego, całkowitego wyschnięcia "na wiór". Dobrym wskaźnikiem może być stan pseudobulwy. Jeżeli młode pseudobulwy marszczą się, oznacza to, że roślina jest za mało podlewana. Zalecanym sposobem podlewania wszystkich storczyków jest wstawianie całej doniczki do naczynia z wodą (np. wiaderka), tak aby była zanurzona po brzegi, i przetrzymanie jej tak przez 15 minut do godziny. To jedyny sposób dający pewność, ze podłoże nasiąkło w całej objętości, a korzenie wystające z doniczki też pobrały wodę.

 

Nawożenie:

Należy stosować (ogólnie dostępne w hipermarketach i w sklepach ogrodniczych) nawozy dla storczyków. Na etykietach wielu roślin i nawozów dla storczyków podawana jest informacja, aby rośliny nawozić co miesiąc. Jednak większość osób uprawiających te storczyki nawozi je od wiosny do jesieni co tydzień 1/4-1/2 zalecanej na etykiecie dawki nawozu (czyli rozpuszczając nawóz w dwu- lub czterokrotnie większej ilości wody). Zimą, przy ograniczonym podlewaniu, roślin się nie nawozi.

 

Kwitnienie:

Krótkie pędy kwiatowe pojawiają się na wielu węzłach wzdłuż całej nowo dojrzałej pseudobulwy. Kwiaty utrzymują się zwykle dwa do trzech miesięcy.

Foto: © Copyright Andrzej Lepka. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Po przekwitnięciu, gdy wszystkie kwiaty opadną, pędy kwiatowe można wyciąć blisko pseudobulwy, ma to jednak wyłącznie znaczenie estetyczne. Jak w wypadku większości storczyków o sympodialnym typie wzrostu, te storczyki zwykle nie kwitną drugi raz z tej samej pseudobulwy - łodygi kwiatowe wyrastają wyłącznie z nowych pseudobulw dojrzałych w danym sezonie. Okazyjnie stare pseudobulwy mogą powtórzyć kwitnienie na niższych węzłach, ale nie zdarza się to często. Normalnie stare pseudobulwy nie są już aktywne i w kolejnym roku zrzucają liście. Ponieważ stanowią jednak magazyn wody i pożywienia dla nowych przyrostów, więc w miarę możliwości (uwzględniając rozsądną pojemność doniczki i estetykę) nie należy ich odcinać. Stare pseudobulwy dendrobium mogą posłużyć do wegetatywnego rozmnożenia rośliny. W tym celu odciętą pseudobulwę należy położyć płasko na warstwie wigotnego, ale nie mokrego, mchu torfowca i zamknąć szczelnie w foliowym worku lub plastikowym pudełku. W razie potrzeby wodę należy okresowo uzupełniać (np. raz na miesiąc), utrzymując w ten sposób odpowiedni poziom wilgotności. Po kilku miesiącach (czasem nawet po roku) z węzłów mogą wyrosnąć nowe rośliny.

 

Przesadzanie:

W wypadku tych roślin podłoże powinno zawsze być przewiewne z zachowanymi dużymi przestrzeniami powietrznymi. Przesadzanie wykonuje się tylko w przypadku rozłożenia się podłoża (co 2-3 lata), albo gdy roślina wyrasta z doniczki (gdy nowe pędy wyrastają poza krawędzią doniczki). Są to zasady obowiązujące przy podlewaniu wodą o zalecanej niskiej zawartości minerałów (wodą destylowaną, deszczówką lub wodą z filtra odwróconej osmozy). Jednak w wypadku podlewania wodą z kranu (także przegotowaną i odstaną itd.) należy bezwzględnie przesadzać co roku. Przesadzanie wykonuje się wiosną, zaraz po zauważeniu wzmożonej aktywności korzeni. Zastosowana doniczka powinna być tak mała, jak to tylko możliwe - w wypadku corocznego przesadzania (i jeśli roślina nie rozrosła się gwałtownie) może to być ta sama doniczka, więc przesadzanie w takim wypadku polega tylko na wymianie podłoża na nowe i przepuszczalne. Rośliny NIGDY nie należy rozdzielać na pojedyncze pseudobulwy - minimalnym podziałem jest grupa 3-4 zrośniętych pseudobulw. Do sadzenia jakichkolwiek storczyków tropikalnych nie wolno stosować ziemi ogrodowej!!! Jako podłoże stosuje się mieszaninę, która szybko przepuszcza wodę, ale część tej wody jest w stanie zatrzymać. Zalecana jest kora sosnowa o średniej granulacji (1-1,5 cm) z dodatkiem węgla drzewnego, perlitu lub keramzytu i odrobiny torfu włóknistego. Podłoże może także składać się z samej kory sosnowej lub chipsów kokosowych bez innych dodatków. Po przesadzeniu przez tydzień do 10 dni roślin nie podlewa się, aby korzenie mogły się zabliźnić.

 

Przydatne łącza:

Orchidarium > Storczyki od A do Z (opisy uprawy gatunków)

Orchidarium > Dendrobium nobile (opis środowiska naturalnego i uprawy gatunku)

Orchidarium > Galeria > Dendrobium (fotografie hybryd i gatunków)

Polskie Towarzystwo Miłośników Orchidei > FAQ (najczęściej zadawane pytania)

 

Autor: Jerzy Dziedzic