Dendrobium phalaenopsis i jego hybrydy

Foto: © Copyright Orchid Greenhouse. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Dendrobium phalaenopsis - hybrydy

Do tej kategorii zaliczają się bardzo popularne odmiany australijskiego gatunku Dendrobium phalaenopsis (inaczej Dendrobium biggibum) i jego mieszańce z innymi gatunkami z rodzaju Dendrobium. To są ciepłolubne dendrobia, które doskonale się czują w temperaturach domowych. Ich sezon kwitnienia trwa od wiosny do jesieni. Charakterystyczne cechy tych storczyków to wrzecionowate pseudobulwy z naprzemianlegle ułożonymi liśćmi, a także stosunkowo długie łodygi kwiatowe wyrastające tylko ze szczytowych węzłów. Kolorystyka kwiatów (szczególnie w wypadku hybryd) jest dość bogata, chociaż w wypadku gatunku są to zwykle odcienie różu, fioletu i bieli.

 

Światło:

Dendrobium phalaenopsis doskonale się czuje na wschodnim oknie, wystawione na bezpośrednie działanie światła do godziny 11:00 lub 11:30, a przez resztę dnia cieniowane. Południowe okno też nadaje się do uprawy, ale należy pamiętać, że od marca do początku października słońce świeci i grzeje bardzo intensywnie. Takie silne światło powinno być przefiltrowane przy użyciu firanki. Inny problem związany z południowym oknem to ten, że w połowie lata słońce jest tak wysoko, że czasem nie dosięga roślin. Od początku czerwca do początku września rośliny te mogą być wystawiane na zewnątrz, w miejsce z jasnym ale rozproszonym światłem. Należy wtedy zwracać uwagę na ewentualne przymrozki.

 

Temperatura:

Te ciepłolubne rośliny lubią nocne temperatury w zakresie 16-20°C, a w dzień 21-30°C. Latem zwykle tolerują nieco wyższe temperatury, chociaż z kolei przegrzanie roślin wystawionych na pełne południowe letnie słońce może skończyć się poważnym poparzeniem liści. W wypadku utrzymywania się latem na parapecie temperatur powyżej 35°C absolutnie konieczne jest cieniowanie (np. żaluzjami) lub przestawienie roślin.

 

Wilgotność powietrza:

W ich naturalnym środowisku wilgotność względna utrzymuje się przez cały rok na poziomie 60 do 75%, jednak praktyka pokazuje, że są bardzo wytrzymałe na suche powietrze w mieszkaniu, chociaż optymalnym poziomem w uprawie jest wilgotność na poziomie 45-60%. Można to osiągnąć przy pomocy nawilżacza, albo umieszczając roślinę na tacy, na której rozsypiemy kilkucentymetrową warstwę np. keramzytu lub innego porowatego materiału, i dopiero na tym postawimy doniczki z roślinami. Kiedy podlewamy roślinę, wypływająca woda przecieka przez porowaty materiał na tacę, a parując zapewnia roślinie wyższą wilgotność. Należy jednak uważać, aby doniczki nie stały w wodzie, ale ponad nią, zapewniając dostęp powietrza do korzeni także od spodu. Najłatwiej to zrobić, kładąc na wierzchu metalową siatkę (taką do budowy klatek dla zwierząt) lub kratkę dostępną w sklepach ogrodniczych. Rośliny można też rano zamgławiać, ale należy unikać zamgławiania wodą z kranu, a używać wyłącznie deszczówki lub wody destylowanej.

 

Woda:

To są rośliny wiecznie zielone i nie wymagają okresu spoczynku, jak to bywa z innymi dendrobiami. Powinny być podlewane po lekkim przeschnięciu. Okres ten może wynosić od 5 do 7 dni, w zależności od wilgotności, ruchu powietrza i dawki światła. Jednak jeśli rośliny nie są doświetlane zimą, w okresie od grudnia do marca należy ograniczyć ilość wody i podlewać raz na 10 dni.

Wszystkie storczyki epifityczne, do których należy znakomita większość storczyków tropikalnych, bezwzględnie wymagają przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem. Jest to najważniejszy aspekt uprawy tych roślin! ICH PODŁOŻE NIE MOŻE BYĆ PRZEZ CAŁY CZAS RÓWNOMIERNIE WILGOTNE!!! Należy je podlewać mocno, ale odpowiednio rzadko. Zbyt częste podlewanie, bez okresu przeschnięcia, powoduje gnicie korzeni i w końcu doprowadza do śmierci rośliny!!! Jest to najczęstszy błąd przy uprawie pierwszego storczyka, ponieważ jest to najistotniejsza różnica między traktowaniem epifitów i innych roślin doniczkowych. Zachowanie okresu przeschnięcia po każdym podlaniu to 99% gwarancji sukcesu w uprawie storczyków.

Do podlewania najlepsza jest deszczówka, woda z filtra odwróconej osmozy lub destylowana. Można podlewać wodą z kranu, najlepiej przegotowaną i odstaną, ale wymaga to bezwzględnie corocznego przesadzania (dokładnej wymiany podłoża bez powiększania doniczki). Podlewać należy obficie i dokładnie, upewniając się, że woda wycieka wszystkimi otworami doniczki. Należy podlewać dopiero po przeschnięciu podłoża, ale nie można też dopuszczać do długotrwałego, całkowitego wyschnięcia "na wiór". Dobrym wskaźnikiem może być stan pseudobulwy. Jeżeli młode pseudobulwy marszczą się, oznacza to, że roślina jest za mało podlewana. Zalecanym sposobem podlewania wszystkich storczyków jest wstawianie całej doniczki do naczynia z wodą (np. wiaderka), tak aby była zanurzona po brzegi, i przetrzymanie jej tak przez 15 minut do godziny. To jedyny sposób dający pewność, ze podłoże nasiąkło w całej objętości, a korzenie wystające z doniczki też pobrały wodę.

 

Nawożenie:

Należy stosować (ogólnie dostępne w hipermarketach i w sklepach ogrodniczych) nawozy dla storczyków. Na etykietach wielu roślin i nawozów dla storczyków podawana jest informacja, aby rośliny nawozić co miesiąc. Jednak większość osób uprawiających te storczyki nawozi je latem co tydzień 1/4-1/2 zalecanej na etykiecie dawki nawozu, natomiast w zimie raz na miesiąc. Przez cały rok można stosować nawóz o zrównoważonym stosunku NPK.

 

Kwitnienie:

Pędy kwiatowe pojawiają się na wierzchołku dojrzałej pseudobulwy i zwykle mają 5-20 kwiatów, których trwałość wynosi od jednego do trzech miesięcy. Niektóre z nich pachną.

Foto: © Copyright Beata Sobieszczańska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Pseudobulwy mają możliwość wytworzenia kilku pędów kwiatowych, które wyrastają z górnych kątów liściowych. Po przekwitnięciu, gdy wszystkie kwiaty opadną, a pęd kwiatowy uschnie, można go wyciąć dość nisko, uważając jednak, aby nie uszkodzić pseudobulwy i liści. Po kwitnieniu łodygę po prostu się wycina, ponieważ roślina nie powtarza kwitnienia na starej łodydze. Jak w wypadku większości storczyków o sympodialnym typie wzrostu, te storczyki zwykle nie kwitną drugi raz z tej samej pseudobulwy - łodygi kwiatowe wyrastają wyłącznie z nowych pseudobulw dojrzałych w danym sezonie. Okazyjnie stare pseudobulwy mogą powtórzyć kwitnienie na niższych węzłach, ale nie zdarza się to często. Normalnie stare pseudobulwy nie są już aktywne i w kolejnym roku zrzucają liście. Ponieważ stanowią jednak magazyn wody i pożywienia dla nowych przyrostów, więc w miarę możliwości (uwzględniając rozsądną pojemność doniczki i estetykę) nie należy ich odcinać. Stare pseudobulwy dendrobium mogą posłużyć do wegetatywnego rozmnożenia rośliny. W tym celu odciętą pseudobulwę należy położyć płasko na warstwie wigotnego, ale nie mokrego, mchu torfowca i zamknąć szczelnie w foliowym worku lub plastikowym pudełku. W razie potrzeby wodę należy okresowo uzupełniać (np. raz na miesiąc), utrzymując w ten sposób odpowiedni poziom wilgotności. Po kilku miesiącach (czasem nawet po roku) z węzłów mogą wyrosnąć nowe rośliny.

 

Przesadzanie:

W wypadku tych roślin podłoże powinno zawsze być przewiewne z zachowanymi dużymi przestrzeniami powietrznymi. Przesadzanie wykonuje się tylko w przypadku rozłożenia się podłoża (co 2-3 lata), albo gdy roślina wyrasta z doniczki (gdy nowe pędy wyrastają poza krawędzią doniczki). Są to zasady obowiązujące przy podlewaniu wodą o zalecanej niskiej zawartości minerałów (wodą destylowaną, deszczówką lub wodą z filtra odwróconej osmozy). Jednak w wypadku podlewania wodą z kranu (także przegotowaną i odstaną itd.) należy bezwzględnie przesadzać co roku. Przesadzanie wykonuje się wiosną, zaraz po zauważeniu wzmożonej aktywności korzeni. Zastosowana doniczka powinna być tak mała, jak to tylko możliwe - w wypadku corocznego przesadzania (i jeśli roślina nie rozrosła się gwałtownie) może to być ta sama doniczka, więc przesadzanie w takim wypadku polega tylko na wymianie podłoża na nowe i przepuszczalne. Rośliny NIGDY nie należy rozdzielać na pojedyncze pseudobulwy - minimalnym podziałem jest grupa 3-4 zrośniętych pseudobulw. Do sadzenia jakichkolwiek storczyków tropikalnych nie wolno stosować ziemi ogrodowej!!! Jako podłoże stosuje się mieszaninę, która szybko przepuszcza wodę, ale część tej wody jest w stanie zatrzymać. Zalecana jest kora sosnowa o średniej granulacji (1-1,5 cm) z dodatkiem węgla drzewnego, perlitu lub keramzytu i odrobiny torfu włóknistego. Podłoże może także składać się z samej kory sosnowej lub chipsów kokosowych bez innych dodatków. Po przesadzeniu przez tydzień do 10 dni roślin nie podlewa się, aby korzenie mogły się zabliźnić.

 

Przydatne łącza:

Orchidarium > Storczyki od A do Z (opisy uprawy gatunków)

Orchidarium > Dendrobium phalaenopsis (opis środowiska naturalnego i uprawy gatunku)

Orchidarium > Galeria > Dendrobium (fotografie hybryd i gatunków)

Polskie Towarzystwo Miłośników Orchidei > FAQ (najczęściej zadawane pytania)

 

Tłumaczenie materiałów źródłowych: Grażyna Siemińska
Edycja: Jerzy Dziedzic