Miltoniopsis

Foto: © Copyright Tamara Florczak. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Miltoniopsis

Do Miltoniopsisów przylgnęła niestety opinia, że są to "trudne" storczyki, "nie dla początkujących", jak również inne określenia wskazujące na trudności w ich uprawie. W rezultacie wiele osób nawet nie próbuje ich uprawiać. Mimo takich opinii, są to storczyki stosunkowo łatwe w uprawie, o ile tylko spełni się ich kilka szczególnych wymagań.

Hybrydy Miltoniopsisów ze względów formalnych nadal noszą nazwę Miltonia i pod taką nazwą mogą być sprzedawane w kwiaciarniach.

 

Światło:

Miltoniopsis wymaga stosunkowo niewysokiego poziomu światła (15000-20000 luksów). Uprawiając go w domu, najlepiej zapewnić mu wschodnią lub zachodnią wystawę, choć możliwa jest też południowa pod warunkiem zastosowania odpowiedniego cieniowania.

 

Temperatura:

Miltoniopsis najlepiej się czuje w temperaturach domowych lub w umiarkowanej szklarni. Najlepsze temperatury to: w nocy 15-18°C, w dzień 21-27°C. Wyższe lub niższe temperatury mogą być tolerowane, ale nie przez dłuższy okres czasu. W wypadku utrzymywania się latem na parapecie temperatur powyżej 30°C absolutnie konieczne jest cieniowanie (np. żaluzjami) lub przestawienie roślin w nieco chłodniejsze miejsce.

 

Wilgotność powietrza:

Jeżeli Miltoniopsis będzie dobrze podlewany, to wilgotność nie jest krytycznym czynnikiem. Powinna jednak wynosić ponad 50%. Można to osiągnąć przy pomocy nawilżacza, albo umieszczając roślinę na tacy z kilkucentymetrową warstwą keramzytu lub innego porowatego materiału. Kiedy podlewamy roślinę, wypływająca woda przecieka przez porowaty materiał na tacę, a parując zapewnia roślinie wyższą wilgotność. Należy jednak uważać, aby doniczki nie stały w wodzie, ale ponad nią, zapewniając dostęp powietrza do korzeni także od spodu. Najłatwiej to zrobić, kładąc na wierzchu metalową siatkę (taką do budowy klatek dla zwierząt) lub kratkę dostępną w sklepach ogrodniczych. Rośliny można też rano zamgławiać, ale należy unikać zamgławiania wodą z kranu, a używać wyłącznie deszczówki lub wody destylowanej.

 

Woda:

Miltoniopsis lubi mieć dość wilgotne podłoże, ale powinien przesychać lekko między podlewaniami. W czasie ciepłej, suchej pogody może to wymagać podlewania 2-3 razy na tydzień, a w czasie chłodniejszej pogody 1-2 razy na tydzień. Oznaką niedostatku wody jest tworzenie się harmonijek na liściach. W takiej sytuacji należy lekko zwiększyć częstotliwość podlewania. Miltoniopsis ma bardzo miękkie i delikatne korzenie. Dlatego do podlewania zaleca się używanie deszczówki, jeśli to tylko możliwe. Przy niewielkiej liczbie roślin można też stosować wodę destylowaną. Podlewać należy obficie i dokładnie, upewniając się, że woda wycieka wszystkimi otworami doniczki. Zalecanym sposobem podlewania wszystkich storczyków jest wstawianie całej doniczki do naczynia z wodą (np. wiaderka), tak aby była zanurzona po brzegi, i przetrzymanie jej tak przez 15 minut do godziny. To jedyny sposób dający pewność, ze podłoże nasiąkło w całej objętości, a korzenie wystające z doniczki też pobrały wodę.

 

Nawożenie:

Miltoniopsisy rosną bardzo szybko i dlatego wiosną i latem można je nawozić przy prawie każdym podlewaniu. Jesienią i zimą nawożenie należy ograniczyć do jednego tygodniowo. Zaleca się stosowanie połowy zalecanej na opakowaniu dawki (czyli dwukrotnie rozcieńczonej) nawozu o zrównoważonym stosunku NPK.

 

Kwitnienie:

Dobrze uprawiane rośliny wypuszczają 2-3 pędy kwiatowe na każdym nowym przyroście, z dużymi, pięknymi, zwykle pachnącymi kwiatami. Kwiaty na roślinie mogą utrzymać się 4-8 tygodni, natomiast jako kwiat cięty są nietrwałe. Dobrze rosnące rośliny często wytwarzają kolejny pęd kwiatowy w kilka miesięcy po pierwszym okresie kwitnienia. Wynika z tego, że dobrze uprawiana roślina może być w kwiatach przez większość roku.

Foto: © Copyright Grażyna SIemińska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Po przekwitnięciu, gdy wszystkie kwiaty opadną, a pęd kwiatowy uschnie, można go wyciąć dość nisko, uważając jednak, aby nie uszkodzić pseudobulwy i liści. Po kwitnieniu łodygę po prostu się wycina (nisko przy pseudobulwie), ponieważ roślina nie powtarza kwitnienia na starej łodydze. Jak w wypadku większości storczyków o sympodialnym typie wzrostu, te storczyki nie kwitną drugi raz z tej samej pseudobulwy - łodygi kwiatowe wyrastają wyłącznie z nowych pseudobulw dojrzałych w danym sezonie.

 

Przesadzanie:

Miltoniopsisy bezwzględnie muszą być przesadzane każdego roku, wiosną. U wielu hodowców sprawdzają się różne mieszanki oparte na korze lub chipsach kokosowych średniej granulacji (około 1 cm). Podłoże powinno być przepuszczalne i luźne, tak aby przy częstym podlewaniu rośliny mogły przeschnąć pomiędzy podlewaniami. Jak w wypadku wszystkich storczyków, ten okres przeschnięcia (w tym wypadku lekkiego) jest istotny i dlatego ważne jest używanie podłoża zapewniającego bardzo dobry drenaż. Miltoniopsisy lubią rosnąć w małych doniczkach, więc przesadzając je należy zastosować doniczkę zapewniającą miejsce na przyrosty tylko jednego roku. Większe rośliny można dzielić, jednak NIGDY nie należy odcinać pojedynczych pseudobulw - minimalnym podziałem jest grupa 3-4 zrośniętych pseudobulw.

 

Przydatne łącza:

Orchidarium > Storczyki od A do Z (opisy uprawy gatunków, między innymi 5 gatunków z rodzaju Miltoniopsis)

Orchidarium > Miltoniopsis - hybrydy (szczegółowy opis hybryd i ich uprawy)

Orchidarium > Galeria > Miltoniopsis (fotografie hybryd i gatunków)

Polskie Towarzystwo Miłośników Orchidei > FAQ (najczęściej zadawane pytania)

 

Tłumaczenie materiałów źródłowych: Grażyna Siemińska
Edycja: Jerzy Dziedzic