Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  Wakacje dla storczyków
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Ania
E-mail: annazawodniak@wp.pl
Data: czwartek, 3 maja 2007 12:37:45
Witam!
Robi się coraz cieplej i niedługo wiele osób, wystawi część storczyków na zewnątrz. Ja w tym roku kupiłam spory tunel foliowy (3 x 4), do którego mam zamiar wynieść większość swoich ulubieńców .
Problem polega na tym, że nie mam 'bladego' pojęcia, jak one zareagują na taką wyprowadzkę . Poza tym, nie bardzo wiem, jak je wewnątrz umiejscowić .
Wstęp był długi, a teraz moja ogromna prośba: jeżeli ktoś z Państwa ma to już za sobą, bardzo proszę o wskazówki; każda będzie cenna .
I jeszcze jedno pytanie: czy phalenopsisy też można tam ulokować? Chciałabym chociaż przez parę miesięcy widzieć swoje okna bez doniczek .
Pozdrawiam i proszę o pomoc
Ania

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: piotrm
E-mail: piotrmroz3@o2.pl
Data: piątek, 4 maja 2007 09:32:37
Witam.Ja od kilku lat wynoszę swoje storczyki do ogrodu na lato i sądzę,że to korzystnie wpływa na ich kondycję i kwitnienie.Ja akurat nie trzymam ich w tunelu foliowym,tylko wiszą sobie na niewielkim drzewku,w południowej części ogrodu.W upalne lato trzeba je dość często podlewać.Wynoszę wszystkie rośliny oprócz falenopsisów,bynajmniej nie dlatego,że wolą warunki domowe,ale po prostu u mnie kwitną z największym nasileniem latem.Cymbidia natomiast wynoszę pod koniec kwietnia ale ostatnio z uwagi na zimne noce profilaktycznie wnoszę do domu.Mam nadzieję,że choć trochę pomogłem.
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jurek Szypuła
E-mail: jszypula@biol.uni.wroc.pl
Data: piątek, 4 maja 2007 11:19:32
Pani Aniu,

Nigdy nie wystawiałem swoich ulubieńców na dwór. Posiadam wprawdzie działkę ale niestety nie przy domu Natomiast z obserwacji czysto ogrodniczych wynika że temperatura w tunelach foliowych czy szklarniach (oczywiście z otwartymi otworami wentylacyjnymi) sięga 45*C. Moje tunele stoją na odkrytym terenie ale częściowo zacieniona szklarnia często osiąga nawet wyższą temperaturę...
Warto sprawdzić taki nie zasiedlony tunel w cieniu, jakie panują w nim temperatury zanim zacznie Pani zasiedlać go storczykami
Pozdrawiam

Jurek Szypuła

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: arek
E-mail: arateusz@o2.pl
Data: piątek, 4 maja 2007 12:06:46
Witam

To co napisze może spotkac się z wieloma nieprzychylnymi opiniami, ale :-) Wynoszenie roslin na balkon do ogrodu, polecam, szczególnie roslin z gatunku, cymbidium, oncidium, cambriowate, większe dendrobia (skórzaste liście) i inne mające "duże" "mocne" psb. Skąd ta opinia? Kilka lat temu tez myslałem ze zrobie super warunki dla rozwoju swoich storczyków, budując dla nich letni tunel foliowy. Wszystko było "pieknie", bujne wzrosty, kwitnienia, no "miód" pod warunkiem na który zwrócił uwage mój przedmówca - kontrola nasłonecznienia i temperatury. Ale .... ale najgorsze wystąpiło jesienią, po przyniesieniu roślin do domu na parapety (w sumie dość widne). Niestety rośliny padały, nastąpiła diametralna zmiana światła i wilgotności co spowodowały wielki "pomór". Dlatego ja nie polecam tego typu wakacji. Nie wspomne o walke z przędziorkami i innymi, które w warunkach tunelowych nie wiem skąd się namnażały. Na szczęście to było jakieś 7-6 lat temu i kolekcja nie dość że odbudowana to znacznie powiększona :-)
Ogrodowanie tak, ale te wakacje bym przemyslał, inaczej jest kiedy mogą w takim "tunelu" rosliny równiez zimować - ale to inna bajka z ogrzewaniem.

Pozdrawiam
Arek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Agata
E-mail: etain@o2.pl
Data: piątek, 4 maja 2007 13:51:56

Jak często spryskujecie takie "ogrodowane" storczyki.

Ostatnio na zewnątrz wilgotność powietrza wyniosi ok. 25%

Pozdrawiam
Agata

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Ania
E-mail: annazawodniak@wp.pl
Data: piątek, 4 maja 2007 15:35:39
Witam!
No pięknie! Nieźle się wystraszyłam . W ostateczności zacznę uprawiać pomidory .
Biorę higrometr i idę do tunelu. Dzisiaj jest bardzo słonecznie; zobaczę, co będzie za powiedzmy, godzinę. Na folii jest już cieniówka, a 'drzwi' z obu stron będą cały czas otwarte. Przewidziałam jeszcze duży wiatrak.
W środku ziemia jest wysypana korą, którą będę polewać wodą. Dlaczego korą - bo dobrze wchłania wodę. Poza swoją podstawową rolą - oddawania wilgoci, jeszcze pachnie.
Skąd pomysł na tunel?
Głównym celem było to, żeby storczyki miały dach 'nad głową', słońce od rana do wieczora, ruch powietrza i zwiększoną (w miarę) wilgotność.
Za dużo mam storczyków (ponad 100 szt. do 'wakacjowania'), żeby z nimi biegać do drzew i zabierać, jak są ulewy.
W ubiegłym roku popakowałam je w ażurowe kosze i powiesiłam na kilku drzewach. Ale od tamtego czasu kolekcja się podowiła, więc.... nóżki i 'siłki' już nie te .
Tunel kosztował 440 zł, a oranżeria ok. 20.000 zł. Tyle życzą sobie firmy. Można zapomnieć .
Nie pracuję już zawodowo, mam sporo czasu, a tunel jest kilka metrów od domu.

To taka odpowiedź na gorąco.
Bardzo proszę o dalsze komentarze.
Pozdrawiam
Ania

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Ania
E-mail: annazawodniak@wp.pl
Data: piątek, 4 maja 2007 18:49:24
Witam raz jeszcze!
Tak się przejęłam tym, co Państwo napisali, że zapomiałam podziękować za Państwa rady i przekazane doświadczenia . Próbuję to teraz naprawić wielkim "DZIĘKUJĘ" .
Pozdrawiam serdecznie
Ania


Tak to wygląda; może całkiem zdjąć folie z przodu i z tyłu - pozostanie wiata.


Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail: piechol3@op.pl
Data: piątek, 4 maja 2007 19:50:15
Witam!

Moze pani powiedziec z czego zostala wykonana konstrukcja i czy zostala zakupiona gotowa, jesli tak to gdzie? A jesli robila ja pani sama to z czego pani ja zrobila?

Pozdrawiam Mariola

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Ania
E-mail: annazawodniak@wp.pl
Data: sobota, 5 maja 2007 06:30:35
Witam,
To gotowy tunel, kupiony w Sklepie ogrodniczym w Warszawie, w Alei Krakowskiej ( ok. 100m od Tomaszewskiego ) .
Wysokość:195 cm. Konstrukcja z metalowych prętów,składana na zasadzie tulejek.
Całe usztywnienie konstrukcji daje zewnętrzna płachta folii, zakopana na 20cm w ziemi i ściągnięta po obu stronach linką, z zakotwiczeniem, jak namiot.
Z jednej strony zakopałam, a od podwórka obciążyłam 2 warstwami cegieł. Mam nadzieję, że nie pofrunie przy silnym wietrze .
Teraz tylko decyzja: pomidory, czy storczyki .
Pozdrawiam
Ania

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Mariola
E-mail: piechol3@op.pl
Data: sobota, 5 maja 2007 09:35:10
Dziekuje za odpowiedz, musze popatrzec w klepach ogrodniczych Szklarenka mialaby caly czas drzwiczki otwarte i nie pozwolilabym na osigniecie temperatury rzedu 45* ;O Zreszta szklarenka powstanie nad drzewem, gdzie bedzie nieco cieniu.

Pozdrawiam Mariola

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: paulina
E-mail: bicurka@o2.pl
Data: piątek, 7 marca 2014 13:16:59
jak masz zamiar przenieść swoje cenne storczyki do tunelu to dobrze żeby był on stabilny i dobrze wykonany. Osobiście polecam ci z własnego doświadczenia tunel z firmy Das Company.http://dascompany.pl/namioty-i-szklarnie/szklarnie/. Co prawda nie trzymam w nim storczyków a pomidory. Nie pomyślałam o tym aby przenieść storczyki do ogrodu, a było by gdzie je postawić. problem tkwi tylko w tym że moja działka jest cały dzień w słońcu i obawiam się poparzenia ich.

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl