Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Zupa storczykowa

 Temat:  problem z phalaenopsis
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: karolcia1781
E-mail: karolcia1781@onet.pl
Data: sobota, 31 sierpnia 2013 20:24:41
Witam,
Mam pytanie związane z phalaenopsis którego kupiłam dwa tygodnie temu w biedronce bo cena była okazyjna i wczoraj zauważyłam że kwiat zaczyna więdnąć pomyślałam ze go trochę przesuszyłam i go podlałam ale nic się nie działo a dzisiaj wyjęłam go z podłoża i znalazłam trochę gąbki i korzenie zaczynały gnić obcięłam je i nie wsadziła go znowu do podłoża tylko wisi i korzenie zraszam co kilka godzin i nie wiem co mam robić czy można go uratować. Bardzo proszę o odpowiedź z góry dziękuje.




Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Marta
E-mail:  
Data: sobota, 31 sierpnia 2013 21:23:29
Trzeba przeczytać o przesadzaniu, pojechać po podłoże i drenaż, odkazić je i przesadzić nieboraka. Marta

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Beata B.
E-mail: arielka186@wp.pl
Data: niedziela, 1 września 2013 02:58:49
Witam,
W tym oto wątku:
http://www.orchidarium.pl/forum/read_thr.php?f=0&r=34779
jest podobny problem i instrukcja, jak postępować w podobnym przypadku- jeżeli nie wszystkie korzenie są zgniłe, roślinę można uratować, ale trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki (najpierw wyciąć zgniłe korzenie, zasypać węglem drzewnym cięcia, przygotować specjalną ziemię dla storczyków- nową, oraz odpowiednią doniczkę (z wieloma otworami, gdyż phalaenopsis-y często padają ofiarą nadmiernego podlewania, a na jego skutek-zaczynają gnić im korzenie).
Przyznam, że sama zmarnowałam 2 czy 3 rośliny kupione w marketach... Warto poczytać o warunkach uprawy (np ja nie wiem już skąd, usłyszałam że storczyk- dla laika każdy storczyk ma takie same wymagania- powinien stać ciągle w podstawce z wodą- i już po roślinie...). W rzeczywistości rośliny z tego rodzaju teraz podlewam co ok.6 dni, pomiędzy podlewaniem zraszam dolną część liści (zawsze wcześnie rano, zanim wzejdzie słońce- do czasu kiedy padną promienie, roślinki obsychają). Ważna jest też wilgotność powietrza- najlepsza to ok.60-70 stopni (ja urządzenie pomiarowe kupiłam w sklepie zoologicznym- w dziale dla terrarystów ).
Nie chcę dawać zbyt dużo rad- sama dopiero zdobywam wiedzę, są tutaj ludzie którzy wiedzą o storczykach chyba wszystko ...

Nie mniej, skopiuj wklejony przeze mnie link (nie ma tutaj na forum opcji podlinkowania) i wklej go w miejsce adresu strony- znajdziesz wątek, o którym mowa (również Phalaenopsis ze zgniłymi korzeniami). Kwiaty- o ile je ma- pewnie tego nie przetrzymają, ale samą roślinkę uratujesz i zakwitnie przy odpowiedniej pielęgnacji za kilka miesięcy, może za rok...

Pozdrawiam

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl