Autor: |
Witold Hanak |
E-mail: |
wit6xra@interia.pl |
Data: |
poniedziałek, 21 listopada 2005 15:47:56 |
Witam !
1. co to jest ta metoda "zielonego strąka"
Metoda "zielonego strąka" polega na tym, że ścina się strąk, zanim w pełni dojrzeje i zanim pęknie tracąc sterylność (pęka wzdłuż) - dzięki temu - nasiona w środku są sterylne.
2. kiedy wiadomo, że jest "odpowiednio zielony",
I to jestbardzo ważne pytanie !!! Zasadniczo rzecz polega nie tylko na sterylności, ale na tym, że nasiona dojrzałe są wyposażone w mechanizmy, które zapobiegają ich zbyt wczesnemu kiełkowaniu. Te mechanizmy (nazwijmy je roboczo "Powłoką") wykształcają się w czasie dojrzewania nasion, jednak w cyklu rozwoju nasion istnieje taki okres, w którym nasiona już są wykształcone i zdolne do rozwoju, nie posiadają jednak "Powłoki" , która hamuje ich rozwój. To jest własnie odpowiedni czas na odcięcie strąka i wysiew.
W normalnych warunkach ta "powłoka" jest niszczona czy to poprzez odpowiedniego gatunku grzyb, czy przez warunki atmosferyczne, czas.
Rzecz polega na tym, by przy wysiewie nasion także zniszczyć tę "powłokę", tj albo należy zebrać nasiona w takim okresie rozwoju strąka, by tej "powłoki" jeszcze nie było, lub też należy ją zniszczyć poprzez działania fizyko-chemiczne.
3. to znaczy, że on dojrzewa gdzieś na zewnątrz? Jeśli tak, to gdzie?
Nie - nie dojrzewa. Właśnie chodzi o to w tej metodzie, by zebrać nasiona w odpowiednim czasie i by je wysiać zanim w pełni dojrzeją.
4. I dlaczego ta metoda jest lepsza?
Czy jest lepsza.... nie.. ona jest po prostu inną drogą osiągnięcia tego samego celu. Dla mnie była lepsza, bo nie musiałem sterylizować nasion, a tym samym dobierać odpowiednich metod sterylizacji i stratyfikacji (czyli niszczenia "powłoki")
5. Jak się wydobywa takie nasiona?
Takie nasiona wydobywa się w warunkach sterylnych poprzez nacięcie wzdłuż strąka. Powinny albo sie same wysypać, albo wydobywa się "narzędziem"
6. Jak długo kiełkuje nasinko, zakładając, że ma odpowiednie warunki
To zależy od gatunku, fazy rozwojowej nasiona, stratyfikacji, warunków otoczenia (temperatura, wilgotność), czy siew jest symbiotyczny czy asymbiotyczny.... to może być okres od 1-2 tygodni do miesięcy.... a nawet lat.
W moim przypadku - przy wysiewie asymbiotycznycm - to jest najczęściej kilka miesięcy.
7. długo rozwijają się protokormy zanim staną się siewką?
To zależy co nazwiemy siewką - jesli siewką jest młoda roślinka z wykształconymi liśćmi i korzeniami, to najczęściej kilka miesięcy
8. Czy należy uzupełniać pożywkę?
Pożywki sie nie uzupełnia. Rośliny co jakiś czas przesadza się po prostu na nową pożywkę - oczywiście wszystko w warunkach sterylnych
Ta pozycja: http://books.google.com/books?id=12SzCgYRGYMC zawiera dużo dokładniejsze odpowiedzi na te pytania
Oczywiście - jeśli jeszcze ma Pani jakieś pytania to proszę dalej pytać
Pozdrawiam
W. |
|
|