Strona główna serwisu Strona główna forum

  Grupa:  Prezentacje

 Temat:  Pholidota imbicata
Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Tomek Szewerniak
E-mail: vetom@wp.pl
Data: wtorek, 27 czerwca 2006 20:34:32
Witam !
W galerii storczykowych "dziwolągów" przedstawiam Państwu storczyka - Pholidota imbricata. Sądząc z opisów , niczym perz porasta tereny od południowych Chin po Australię i od Indii do Filipin. Jest tam powszechnie występującym storczykiem, rośnie w pełnym słońcu i w umiarkowanym cieniu. Rośnie jako litofit na skałach wapiennych lub wulkanicznych oraz jako epifit na drzewach. Kiedy już zakwitnie ( u mnie kwiatostan rozwijał się blisko rok) to na kwiatostanie długośco 30 - 50 cm znajduje się od 50 do 100 kwiatów o lekkim zapachu piżma lub bez zapachu ( niestety mój nie pachnie) .




Pholidota imbricata powinna sie adaptować do różnych warunków uprawy , byle było ciepło !. U mnie rośnie w ciepłym orchidarium w temperaturze 22-30 oC i przy wilgotności 60%-85%. Podłoże typowe dla epifitów, stale umiarkowanie wilgotne.




Jak na moje zamiłowanie do storczyków z dużymi kwiatami( im większy tym lepszy )
to Pholidota nie powinna "zagrzać " miejsca na moim parapecie, ale jak na razie rodzina uznała Pholidotę za "całkiem urokliwą" , więc zostanie.




Pozdrowienia - Tomek

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Sandra Wawrzyniak
E-mail: cass@poczta.onet.pl
Data: wtorek, 27 czerwca 2006 20:54:56
Fajna ! Podoba mi się ten zwis . Ale pęd rozwijający się przez ROK ? Ja bym chyba szału dostała

pozdrawiam
Sandra

Odpowiedz Pokaż wiadomość 
Autor: Jurek Błaszczyk
E-mail: jurekbe@poczta.fm
Data: wtorek, 27 czerwca 2006 21:29:56
Eeee... Sandra, się nie bój - u mnie nie było tak źle. W notatkach znalazłem: zakup 2004-12-30 (import z Indii), w lutym 2005 nowy przyrost, 2005-03-12 pęd kwiatostanowy 10cm, kwitnienie 7-24 kwiecień 2005.
Czyli w cztery miesiące się zaaklimatyzowała, zakwitła i przekwitła
Ale fakt - kwiatów było za to mniej - trzydzieści osiem
Pzdr Jurek

Powrót do grupy


© Copyright 2024 Orchidarium.pl